уторак, 4. јун 2013.

OD JESENI REPRODUKTIVNO ZDRAVLJE U VOJVOĐANSKIM ŠKOLAMA

     NOVI SAD - Svaki osmi učenik prvog razreda srednje škole u Vojvodini je seksualno aktivan, među njima je tri puta više mladića nego devojaka, a u seks stupaju četiri puta više učenici sa lošijim školskim uspehom, pokazalo je istraživanje koje je sprovedeno u deset srednjih škola u Vojvodini, a u okviru oglednog projekta "Zdravstveno vaspitanje o reproduktivnom zdravlju".

     Informacije dostupne za sve

     Reč je projektu koji je pre osam meseci pokrenuo Pokrajinski sekretarijat za sport i omladinu, uz podršku pokrajinskih sekretarijata za zdravstvo i obrazovanje, a koji obuhvata vannastavne edukacije u pet gimnazija i pet stručnih vojvođanskih škola tokom kojeg će đaci drugih razreda imati priliku da kroz radioničarski pristup uče o reproduktivnom zdravlju mladih. Đaci koji su učestvovali u ovom istraživanju, od septembra će imati priliku da slušaju zdravstveno vaspitanje o reproduktivnom zdravlju, kao ogledni predmet.
marinika
     Pokrajinska sekretarka za sport i omladinu Marinika Čobanu istakla je na današnjoj konferenciji za novinare da je nakon analize projekta koji čitave godine preko konkursa stižu, primećeno da više od 40% tih zahteva ima za temu reproduktivno zdravlje, ali da su fokusirani uglavnom na Novi Sad i okolinu.

     - Smatrali smo da mi kao Pokrajinski sekretarijat treba da uradimo ovako nešto kako bi deca i u Irigu i u Vršcu i u Mramorku imala dostupne informacije o ovoj temi. Zato smo pre osam meseci u saradnji sa Pokrajinskim sekretarijatom za zdravstvo, socijalnu politiku i demografiju oformili radnu grupu koju čine eminentni ginekolozi, psiholozi, epidemiolozi i urolozi i evo sad je Priručnik završen, u ponedeljak kreće edukacija 20 edukatora koji će od septembra, kroz radioničarski rad, učiti 1.200 učenika na teritoriji Vojvodine - istakla je ona.

     Cilj je uvođenje reproduktivnog zdravlja kao izbornog predmeta

     Kako je napomenula Čobanu, projekat ima i preventivnu ulogu, jer je to najjeftinija opcija za državu, uprkos što se misli da je skupo uvođenje još jednog predmeta i pratećih kadrova koji će ga sprovoditi. Prema njenim rečima, po završetku jednogodišnje edukacije biće sprovedeno još jedno istraživanje.

     - Cilj ovog projekta je da nakon godinu dana primene ovog programa i završetku studijske analize istupimo uzdignute glave pred Vladu i Skupštinu AP Vojvodine i iznesemo inicijativu za promenu resornog obrazovnog zakona. A onda da Skupština APV, kao predlagač, Skupštini Srbije predloži izmenu resornog obrazovnog zakona, s tim da ovaj predmet bude uveden bar kao izborni predmet - zaključila je Marinika Čobanu.
(BILSV, 31.05.2013)

POLJOPRIVREDNICI DA NE TRPE ŠTETU ZBOG POLITIČKIH RAZMIRICA

     NOVI SAD - Narodni poslanik Lige socijaldemokrata Vojvodine u Skupštini Srbije Đorđe Stojšić pitao je ministra poljoprivrede Gorana Kneževića da li postoji ideja formiranja fonda za poljoprivredno zemljište budući da u Srbiji postoji 450 hiljada hektara državnog poljoprivrednog zemljišta.
Stojsic
     Izdavanje zemlje u zakup - tamni vilajet

     On je podsetio da je LSV, prilikom donošenja Zakona o javnoj svojini, predlagala da se formira ovaj fond iz nekoliko razloga.

     - Stara engleska poslovica kaže: zemljište se više ne proizvodi, kupujte ga. Tu poslovicu su čuli i Arapi i tajkuni, ali bi dobro bilo da je čuju i oni koji se staraju o poljoprivrednom zemljištu u Srbiji. Fond za poljoprivredno zemljište je nešto što bi omogućilo da se zemljište kao kolateral iskoristi za emitovanje nekih hartija od vrednosti i po osnovu prihoda od tog zemljišta bi moglo godišnje da se finansira između 500 miliona i milijardu evra investicija u poljoprivredu, u primarnu proizvodnju ili da se, na primer, očisti kanal DTD koji je dovoljan da se u Vojvodini navodnjava veći deo oranica - istakao je Stojšić.

     On je naveo i da bi u velikom broju lokalnih samouprava morao da se preispita način na koji se u zakup izdaje državna zemlja, jer je, kako je ocenio, u velikom broju opština to tamni vilajet.

     Stojšić je ukazao i da se zemljoradnici ne mogu baviti intenzivnom poljoprivrednom proizvodnjom i formirati trajni zasad, plastenike i staklenike, jer u tom slučaju moraju imati istu zemlju u višegodišnjem zakupu.

     Poljoprivrednici moraju dugoročno da planiraju

     Poslanik LSV je napomenuo da je Liga predlagala da bi državnom zemljom mogao da se kapitalizuje garancijski fond, koji bi bio oformljen pri Ministarstvu poljoprivrede ili pokrajinskom sekretarijatu za poljoprivredu. Odatle bi mogle da se subvencionišu kamate i daju garancije za poljoprivredne kredite, umesto iz budžeta kako je do sada rađeno.

     - Mi Vojvođani moramo što hitnije doći do nekih rešenja koja se tiču sveobuhvatne agrarne politike, jer je Vojvodina nerazvijeni region. Ako pogledate nezaposlenost i visinu ličnih dohodaka, videćete da smo daleko od onoga što smo bili, a sad smo pali i ispod republičkog proseka.

     Bez obzira na to ko je kriv, da li republička ili pokrajinska vlast, koje konstantno međusobno razmenjuju optužbe, ono što se dešava u privredi, a naročito u poljoprivredi, neće moći da čeka te večne dogovore. Poljoprivrednici moraju da budu u stanju da dugoročno planiraju šta će da seju i čime će da se bave - zaključio je Đorđe Stojšić i dodao da se nada da će uskoro biti poboljšana saradnja između ministra poljoprivrede i pokrajinskog sekretara za poljoprivredu da poljoprivrednici u Vojvodini ne trpe štetu zbog političkih razmirica.
(BILSV, 30.05.2013)