Narod Venezuele izgubio je danas vođu na kojem im je značajan deo sveta zavideo. Današnja tužna vest je ujedno i gubitak za ceo svet, naročito onaj deo sveta koji i dalje trpi surovu eksploataciju globalnog imperijalizma i neo-kolonijalizma. Kao što su i sredinom prošlog veka herojski revolucionari Fidel Kastro i Ernesto Če Gevara pokazali da se isplati voditi borba za slobodu, tako je Ugo Čaves zadnjih 14 godina nosio to isto svetlo otpora i socijalističke revolucije. Svoj život posvetio je i dao za implementaciju jednog novog puta, pravednijeg pravca i konture ideje koju danas nazivamo "socijalizam 21. veka".
Čaves je preminuo juče u vojnoj bolnici u Karakasu, posle dvogodišnje bitke sa kancerom.
Čaves će biti sahranjen petak u Karakasu, a očekuje se prisustvo više miliona njegovih pristalica i levičarskih lidera širom sveta. U Venecueli će, zbog smrti dugogodišnjeg lidera, morati da budu održani i predsednički izbori i to u roku od 30 dana.
Pošto je objavljena vest o Čavesovoj smrti, vojni lideri pojavili su se u živom programu na nacionalnoj televiziji kako bi potvrdili lojalnost potpredsedniku Nikolasu Maduru, koga je Čaves izabrao za svog naslednika. Vojni zvaničnici su se, takođe, zakleli da će slediti Čavesove želje i poštovati ustav.
Odmah po objavljivanju vesti o smrti Čavesa i proglašenju sedmodnevne žalosti, hiljade ožalošćenih Venecuelanaca izašlo je na ulice u centru Karakasa, plačući i uzvikujući slogane podrške.
S druge strane, venecuelanski imigiranti u SAD slavili su, izražavajući oprezni optimizam prema mogućnosti da smrt populističkog lidera dovede do političkih promena u Venecueli. "Konačno! Konačno mogu da vidim svetlost na kraju tunela", rekla je Marija Elena Prati (47).
Prema popisu u SAD iz 2010. godine, u toj zemlji živi oko 215.000 Venecuelanaca. Deset godina ranije bilo ih je 91.000. Venecuelanske zajednice u Hjustonu i Njujorku takođe su uvećane.
Ataše proteran, SAD okrivljene za smrt Čavesa
Maduro je juče optužio "istorijske neprijatelje" Venecuele da su napali Čavesa tako što su kod njega izazvali rak i objavio da se iz zemlje proteruje američki vojni ataše, zbog sumnje da je špijunirao vojsku.
"Ne sumnjamo uopšte, a stići će dan u istoriji kada ćemo moći da formiramo naučnu komisiju (koja će otkriti) da su komandanta Čavesa ovom bolešću napali istorijski neprijatelji ove zemlje i tražili slabu tačku da pogode zdravlje našeg komandanta", rekao je Maduro posle sastanka političkih i vojnih čelnika zemlje.
Čaves (58), koji je bio 14 godina na čelu Venecuele i simbol socijalizma u Latniskoj Americi, preminuo je od posledica teške respiratorne infekcije u utorak uveče, 21 mesec nakon što je utvrđeno da ima rak. U javnosti nije viđen tri meseca, kada je bio podvrgnut hitnoj operaciji na Kubi, 11. decembra prošle godine. Posle te četvrte operacije došlo je do višestrukih komplikacija, među kojima i neočekivano krvarenje.
Čaves će ostati upamćen kao čovek koji je oštro, često na satiričan i pun humora način, kritikovao SAD i rat u Iraku. Nije krio nesimpatije ni prema bivšem američkom predsedniku Džordžu Bušu, kojeg je u govorima nazivao i "mazgom" i "đavolom".
Građane Venecuele je šokirao kada je u junu 2011. u televizijskom obraćanju objavio da su mu kubanski hirurzi uklonili tumor veličine bejzbol lopte iz predela karlice. Posle toga, prošao je više tura hemoterapije i imao je još dve operacije za koje je rekao da predstavljaju "bitku za zdravlje i život".
Uoči predsedničkih izbora u oktobru prošle godine, zvaničnici u Karakasu su govorili da se Čaves dovoljno dobro oseća i da je u stanju da ostane na funkciji predsednika do kraja mandata.
Strahovanja da je bolest teža nego što se mislilo pojačana su 27. novembra kada je iznenada ponovo otišao na Kubu. Od operacije u decembru, Čavesa su posećivali članovi njegove porodice kao i nekoliko njegovih najbližih poltičkih saveznika, među kojima Fidel i Raul Kastro, predsednik Ekvadora Rafael Korea i Bolivije Evo Morales.
Sa Kube se, na sopstveni zahtev, vratio u domovinu 18. februara, saopštili su zvaničnici. Potom je smešton u vojnu bolnicu Karlos Arvelu u Karakasu.
Skromni koreni i velika harizma
Ugo Rafael Čaves Frias rođen je 1954. godine u siromašnoj porodici u Sabaneti na zapadu Venecuele. Želeo je da bude slikar, a zatim i profesionalni bejzbol igrač u američkoj ligi, prenosi CNN.
Kao bivši potpukovnik Čaves je proveo veći deo svoje vojne karijere sarađujući sa drugim vojnicima levičarima na rušenju tradicionalnog političkog poretka.
Kratak politički govor koji je održao, dok su ga odvodili u zatvor, sa svojim zaštitnim znakom na glavi, crvenom beretkom, ostavio je utisak na mnoge Venecuelance i utro mu put narodnog vođe.
Privatni mediji i biznis lideri zauzeli su stav protiv Čavesa, a 2002. grupa opozicionih političara i disidenata iz redova vojske organizovala je puč. Čaves je uhapšen i prebačen u bazu na Karibima. Dva dana kasnije lojalni oficiri iz vojske i pristalice vratili su ga na vlast. Čaves je tada optužio SAD da stoje iz puča i rekao da strahuje da bi mogao da bude ubijen.
Nekoliko puta je zapretio da će zaustaviti isporuku nafte u SAD, kao kada je optužio tadašnjeg predsednika Džordža Buša da je podržao puč 2002, ali to nikad nije učinio. SAD su ostale najveće tržište za izvoz venecuelanske nafte, ali je Čaves takođe povećao izvoz na tržište Kine i države sa antizapadnom politikom poput Belorusije, Irana i Sirije.
Poput Kastra, bio je poznat po svojim govorima, koji su se često protezali duboku u noć. Godine 2012. oborio je sopstveni rekord, govoreći bez prestanka gotovo 10 sati, naveo je Rojters.
Ugo Čaves umro je juče u Karakasu,u 58 godini, posle gotovo dvogodišnje borbe sa rakom.
Poruke saučešća zbog smrti Čavesa
Predsednik Bolivije Evo Morales, jedan od najbližih Čavesovih saradnika i lojalnih sledbenika, izjavio je da "Čaves živi više nego ikada".
"Čaves će i dalje biti inspiracija za sve narode koji se bore za svoje oslobođenje... Ugo Čaves će uvek biti predsednik i uvek uz nas", rekao je Morales u televizijskom obraćanju.
Predsednik Čaves bio je "veliki lider i veliki prijatelj", saopšteno je danas u Pekingu povodom smrti latinoameričkog lidera.
Iranski predsednik Mahmud Ahmadinežad nazvao je Čavesa "čuvarem revolucionarnih vrednosti". Čaves je "mučenik koji je služio narodu i štitio ljudske i revolucionarne vrednosti", navodi se u poruci saučešća iranskog lidera, objavljenoj je na sajtu iranskog predsedništva.
Argentinska predsednika Kristina Fernandes, takođe bliska Čavesova saradnica, proglasila je trodnevnu žalost u zemlji. Kako je najavljeno, ona će zajedno sa predsednikom Urugvaja Hoseom Muhikom prisustvovati sahrani Uga Čavesa.
Američki predsednik Barak Obama izdao je saopštenje u kojem se potvrđuje podrška Vašingtona "narodu Venecuele i potvrđuje spremnost za razvoj konstruktivnih odnosa sa vladom Venecuele".
Saučešće je uputio i ruski predsednik Vladimir Putin, koji je za Uga Čavesa rekao da je bio "snažan čovek koji je gledao ka budućnosti".
Britanski ministar spoljnih poslova Vilijam Hejg uputio je saučešće Venecueli i Čavesovoj porodici, navodeći da je za 14 godina kao predsednik "ostavio značajan trag u zemlji i šire".
"Nadam se da da narod Venecuele sada može da izgradi sebi bolju, svetliju budućnost, baziranu na principima slobode, demokratije, vladavine prava i poštovanja ljudskih prava", navodi se u Harperovom saopštenju.
Нема коментара:
Постави коментар