понедељак, 18. март 2013.

DA LI UVOZIMO MESO KOJE JE HRANJENO GMO ŽITARICAMA?


     Stojšić je istakao da je Ješić ukazao na ovaj problem i da bi bila elementarna stvar da ga je predsednik parlamenta pozvao na zasedanje. Kako je istakao, iako on ne bi odgovarao na pitanja, mogao je da iznese svoja saznanja i stavove o aflatoksinu u mleku, s obzirom na to da je aktivno učestvovao od početka problema. Napomenuo je da je problem sa aflatoksinom u mleku samo krajnja posledica sistemskog problema koji ukazuje na to da ovakav sistem ne funkcioniše.
LSV
     - U više navrata smo ukazivali na to da bi Vojvodina morala da ima nadležnosti iz oblasti agrarne politike koju bi morala na neki način da kreira. Takođe, inspekcije službe morale bi biti makar deo nadležnosti pokrajinske administracije. S obzirom na to da je ministar iz Vojvodine, da li postoje razmišljanja na tu temu? Inspektori nisu dobro opremljeni ni kadrovski, ni tehnički, ne mogu ni vozila da registruju, sede u opštinama i čekaju da ih neko pozove iz Beograda – ukazao je Stojšić.

     Kontrolišemo li uvezeno meso?

     On je Kneževića i ministra Rasima Ljajića upitao da li je tačno da, iako je u Srbiji zabranjen uvoz genetski modifikovanih žitarica i mesa, da li je dozvoljen uvoz mesa iz zemalja u kojima se stoka hrani GMO hranom. Stojšić je upitao i da li Srbija obavlja takve kontrole, jer naši proizvođači nikako ne mogu biti konkurentni sa farmerima u Brazilu ili Argentini koji koriste GMO žirtarice.

    - Mislim da mi i dalje uvozimo, ne žitarice koje su genetski modifikovane van dozvoljenog nivoa, ali uvozimo meso koje je proizvedeno ishranom životinja GMO žitaricama. Nisam siguran kakva je laboratorijska procedura pri uvozu, a i to meso daleko je jefitinije od onog koje su naši poljoprivrednici i stočari u mogućnosti da proizvedu. To je tema kojom bi trebali svi zajedno da se bavimo – rekao je Đorđe Stojšić, dodajući da je više udruženja iz Vojvodine skretalo pažnju na ovu problematiku.
(BILSV, 14.03.2013)

Нема коментара:

Постави коментар