Jangon - Pristalice vođe demokratske opozicije u Mijanmaru Aung San Su Ći sa oduševljenjem su dočekale vest da je ona ubedljivom većinom obezbedila mesto u parlamentu.
Pobeda, iako u dopunskim izborima, znači prekretnicu za ovu zemlju jugoistočne Azije, gde je diktatura vojnih vlasti trajala pola veka i gde nove reformski nastrojene civilne vlasti teže da dobiju legitimitet i da im budu ukinute sankcije Zapada.
Demokratski izbor za parlament je i najveća nagrada u političkoj karijeri 66-godišnje dobitnice Nobelove nagrade za mir, koja je u poslednje dve decenije 16 godina provela u izolaciji i kućnom pritvoru u koji ju je stavila vojna hunta.
Saopštenje o pobedi Su Ći istaknuto je na digitalnoj tabli na sedištu opozicione Nacionalne lige za demokratiju u glavnom gradu Mijanmara Jangonu, gde je više od 1.000 pristalica Su Ći počelo sa bučnom proslavom nakon objavljivanja vesti, javile su agencije.
Ove rezultate mora i zvanično potvrditi izborna komisija, koja još nije počela objavljivanje preliminarnih rezultata i koja bi konačan rezultat mogla da saopšti tek za koji dan.
Tvrdnje o pobedi usledile su i pored optužbi NLD da je bilo "rasprostranjenih neregularnosti" tokom glasanja. Predstavnik NLD Njan Vin je rekao da je do sredine dana partija uložila 50 žalbi Izbornoj komisiji. On je rekao da se većina prigovora odnosila na zamašćene glasačke listiće na kojima je teško bilo obeležiti kanditata. Bilo je i listića bez pečata Izborne komisije.
Na dopunskim izborima birani su članovi za 45 upražnjenih mesta u parlamentu od 664 mesta, a za njih se nadmetalo ukupno 160 kandidata iz 17 partija.
SAD i EU su nagovestile da bi ekonomske sankcije, koje su uvedene pre nekoliko godina zbog kršenja ljudskih prava u toj zemlji, mogle biti ukinute ako izbori budu slobodni i fer, što bi gotovo sigurno dovelo investicije u tu siromašnu, ali prirodnim resursima bogatu zemlju koja se graniči s privredama u usponu - Indijom i Kinom.
Na nekim biračkim mestima bio je manji broj posmatrača iz EU i ASEAN-a. Poslanik Evropskog parlamenta Ivo Belet koji se nalazi u Mijanmaru kao posmatrač izjavio je da su oni "zadovoljni što je sve proteklo mirno".
Nove vlasti su iznenadile čitav svet sprovođenjem korenitijih političkih reformi po dolasku na vlast prošle godine. Vlasti su oslobodile na stotine političkih zatvorenika, počele mirovne pregovore s pobunjenicima, popustile strogu medijsku cenzuru, dozvolile osnivanje sindikata i pokazale znake napuštanja moće ekonomske i političke orbite svog džinovskog suseda Kine.
Nagrada je stigla u novembru prošle godine u vidu posete državne sekretarke SAD Hilari Klinton što je bila prva poseta jednog američkog državnog sekretara toj zemlji još od 1955. godine.
U trgovinsku prestonicu Mijanmara, Jangunu, proteklih nedelje stigao je veliki broj biznismena u potrazi za prilikama za ulaganje u zemlji sa 60 miliona stanovnika.
Su Ći osvojila 44 poslanička mesta
Nacionalna liga za demokratiju opozicionarke Aung San Su Ći osvojila je 43 od 44 poslanička mesta na dopunskim izborima u Mijanmaru.
Ova pobeda označava važnu prekretnicu u Mijanmaru, državi u jugoistočnoj Aziji koja izlazi iz ere vojne vlasti, a biće i velika promena za Su Ći, koja je godinama bila jedna od najpoznatijih zatvorenica savesti na svetu.
Liderka opozicije u Mijanmaru Aung San Su Ći pozdravila je "početak nove ere".
"To će biti početak nove ere. To nije toliko naša pobeda, koliko pobeda onih koji su odlučili da treba da učestvuju u političkom procesu u ovoj zemlji", rekla ja Su Ći juče hiljadama pristalica okupljenih ispred sedišta stranke.
"Osvojili smo 43 poslaničkih mesta od ukupno 44. Čekamo na rezultate iz poslednje severne države Šan", rekla je portparolka Lige Ći Toe, prenela je agencija AFP.
Na dopunskim izborima birani su poslanici za 45 upražnjenih mesta u parlamentu od ukupno 664, a nadmetalo se ukupno 160 kandidata iz 17 partija.
Rezultati dopunskih izbora neće bitnije promeniti sastav mijanmarskog parlamenta niti mogu da dovedu u pitanje ubedljivu većinu vladajuće partije u parlamentu, ali će zato pobeda dati Su Ći (66) šansu da prvi put utiče na zakonodavne poslove i politiku zemlje.
U razgovoru Su Ći sa hiljadama pristalica kod sedišta stranke dan pošto je Liga navodno odnela pobedu, ona je ocenila da je to "trijumf naroda".
Su Ći, dobitnica Nobelove nagrade za mir, poslednjih 20 godina provela je u kućnom pritvoru i odbila je da učestvuje na izborima održanim 2010. koji nisu, kako je smatrala, bili slobodni i pošteni.
Нема коментара:
Постави коментар