BEOGRAD – Srbija nema interesa da učestvuje u Organizaciji dogovora o kolektivnoj bezbednosti i saradnji (ODKB) jer će se pre ili kasnije, ukoliko nije odustala od puta ka Evropskoj uniji, naći u situaciji da mora da bira između stavova jedne ili druge organizacije koji su vrlo često suprotstavljeni, istakla je sinoć predsednica poslaničke grupe Lige socijaldemokrata Vojvodine u Narodnoj skupštini Aleksandra Jerkov.
– Ono što je problematično je to što se u Organizaciji dogovora o kolektivnoj bezbednosti i saradnji, mahom nalaze zemlje koje su po svim međunarodnim standardima veoma nisko kotirane kada je u pitanju nivo demokratije u njima, kada su u pitanju ljudska i manjinska prava i slobode, kada je u pitanju sloboda medija. Meni nije jasno zbog čega neko pokušava Srbiju da svrsta u to društvo zemalja gde Srbija ni geografski, ni strateški, ni po svom političkom opredeljenju, ni po onom za šta se ja nadam da je naš cilj, nikako ne može pripadati – istakla je Jerkova.
Idemo li u Varšavski pakt?
Ona je navela da saradnja Srbije sa jednom takvom organizacijom mora za sobom povući i političke posledice, te da vladajuća koalicija treba jasno da kaže da li Srbija i dalje želi da postane članica EU ili se, "70 godina nakon što je ova zemlja rekla NE Staljinu", opredelila da postane deo nekakvog novog Varšavskog pakta.
– Ne radi se o skupu posmatrača ptica, gde mi treba da budemo prisutni da bismo čuli koje su nove tendencije. Radi se o organizaciji koja ima zajedničku spoljno-bezbednosnu politiku, koja je u momenatima direktno suprotstavljena zajedničkoj spoljno-bezbednosnoj politici Evropske unije. A Srbija, ukoliko je ostala opredeljena ka članstvu u EU, će vrlo brzo morati da se odrekne jednog dela svog suvereniteta kada je to u pitanju i da prihvati zajedničku spoljno-bezbednosnu politiku Evropske unije. U jednom momentu jedno će isključivati drugo – rekla je Jerkova. Poslanica LSV je podsetila da se u toj organizaciji nalaze zemlje bivšeg Sovjetskog saveza, koje su decenijama bile u istoj državi i stoga vodile jedinstvenu bezbednosnu politiku, koje su imale iste strateške ciljeve, na isti način razvijale industriju - u pravcu potreba Sovjetskog saveza. Saradnja Srbije sa tim savezom je, navela je Jerkova, stara ideja Srpske radikalne stranke, koja do sada u Narodnoj skupštini nije uspevala da dobije potrebnu većinu.
– Srpska napredna stranka, iako je promenila ime, politiku Srpske radikalne stranke očigledno nastavlja – upozorila je Jerkova.
Lekcije iz saradnje sa svetom
Jerkova rekla i da je predsednik Narodne skupštine Nebojša Stefanović, u ovom slučaju u ulozi predlagača te tačke dnevnog reda, u obrazloženju mnogo govorio o potrebi saradnje Srbije sa svetom i uspostavljanja kontakata sa drugim zemljama, ali da je nejasno da li Stefanović u to pokušao da ubedi opozicione poslanike ili birače svoje stranke, koji "očigledno to još ne shvataju".
– Hajde, pre nego što krenete da nama delite lekcije kako treba sarađivati sa svetom, da makar pokušate da uspostavite saradnju sa Hrvatskom, Bosnom i Hercegovinom, i svim zemljama u kojima predstavnici vaše stranke i dalje nisu dobro došli – rekla je ona. A nakon što joj je Stefanović odgovorio da je Srbija nedvosmisleno opredeljena za članstvo u Evropskoj uniji, Jerkova je rekla da to treba i da se pokaže. Dodala je i da, kada su u pitanju izbeglice iz Hrvatske, ne vidi na koji način će se rešiti njihov problem, ukoliko se ne komunicira sa predstavnicima Hrvatske i ukoliko se daju izjave koje još više produbljuju postojeće probleme između dve zemlje.
– Vi možda nećete biti stranka koja to radi, ali ste bili stranka koja je slala dobrovoljce da ubijaju ljude u svim tim zemljama koje spominjete. I uvek ćete ostati stranka koja je na mitingu prorekla ubistvo premijera – rekla je Aleksandra Jerkov.
(BILSV, 21.12.2012.)
Нема коментара:
Постави коментар