четвртак, 5. април 2012.

DOŽIVOTNO DUŽNIČKO ROPSTVO: U SAD-U OSOBE PREKO 60 GODINA JOŠ UVEK VRAĆAJU STUDENTSKE KREDITE


     Novo istraživanje federalne banke u Njujorku pokazuje pravu sliku krize studentskih dugovanja. Nisu samo mladi zarobljeni u ciklusu velikih studentskih dugovanja, prema istraživanju 36 milijardi USD studentskih dugovanja otpada na Amerikance starije od 60 godina. Dug se odnosi na nenaplaćene kredite iz vremena njihovog originalnog školovanja, kasnijeg obrazovanja u srednjem dobu i u slučajevima da su saučesnici u kreditima za mlađe članove porodice.
     Studentski krediti postali su veliki problem 2005. kada je odlukom novog zakona poništena prethodna procedura da studentski dugovi mogu biti otpisani u slučaju bankrota. Prema pravilniku koji je na snazi već 7 godina, studentske kredite gotovo je nemoguće ikada poništiti. "Studentski dug može biti teret sa kojim ćete otići u grob - možete ga se rešiti tek kada vas polože u sanduk", rekao je Vilijem I. Brojer, predsednik advokatskog udruženja "National Association of Consumer Bankruptcy Attorneys" u razgovoru za The Washington Post.


     Magazin Time prenosi da sve češće dolazi do pojave da i dede i unuci imaju studentski kredit. Prema njihovom izveštaju, oko 5% svih rata kredita - koje kasne sa uplatom od 30 do 60 dana - otpadaju na populaciju stariju od 60 godina. Dodatnih 12% odnosi se na populaciju između 50 i 59 godina.


     Jedan od najvećih problema koji se javlja kod mladih, ali i kod starijih, vlasnika studentskih kredita je izuzetno teško stanje na tržištu rada. Magazin Time prenosi da je nezaposlenost među mladim diplomiranim studentima toliko visoka da se stvara tzv. "bumerang" generacija - tj. mladi ljudi koji se nakon fakulteta vraćaju kući i žive sa roditeljima do daljnjeg.


     Jedna od grana Occupy pokreta - "okupirajmo studentske dugove" (http://occupystudentdebt.com/) žestoko se bori za veću zaštitu dužnika. Studentski occupy pokret na svojim stranicama je istakao: "Uradili smo onako kako su nam rekli da moramo - da 'sledimo svoje snove', ali umesto da smo dobili investiciju za vlastitu budućnost, dobili smo omču".
(Washington Post | TIME | occupystudentdebt.com | libertystreeteconomics.newyorkfed.org | justice.gov)

Нема коментара:

Постави коментар