Za vreme svog dugog vladanja princ Renije ne samo da je uspeo da privuče strani kapital i ekonomski unapredi zemlju, već je nasipanjem zaliva uspeo i fizički da poveća ovu državicu površine 195 hektara.
U vreme svog dolaska na presto princ je predstavljao najpoželjnijeg neženju plave krvi čiju sa naklonost pokušale da pridobiju mnogobrojne dame iz visokog društva. Međutim, on je svoje srce već poklonio francuskoj glumici Žizel Paskal. Toj vezi nije bilo suđeno da opstane jer Žizel nije mogla da ima dece, pa je nakon šest godina ljubavna idila okončana.
Šest godina kasnije Renije upoznaje, kako je kasnije često isticao, ljubav svog života, takođe glumicu Grejs Keli, jednu od najlepših žena tog doba.
Upoznali su se za vreme Kanskog festivala, 1955. godine. Princ se do ušiju zaljubio, pa nije gubio vreme u nameri da svoju princezu dovede što pre u kneževinu. Venčanje iz bajke, praćeno filmskim i TV kamerama, desilo se 19. aprila 1956. Slede najsrećnije godine u životu prinčevskog para, začinjene dolascima na svet njihovo troje dece: Karoline (1957.), Alberta (1958.), i Stefani (1965.).
Nepomućena porodična sreća trajala je do 1975. godine kada je najstarija kćerka Karolina otputovala na studije u Pariz i tamo upoznala plejboja Filipa Žinoa. Zaljubljena princeza, uprkos protivljenju roditelja htela je po svaku cenu brak u čemu je i uspela kada je navršila dvadeset jednu godinu. Brak nije potrajao, ucviljena princeza vratila se kući, a odmah potom usledila je tragedija koja je sreću porodice Grimaldi nepovratno uništila.
U septembru 1982. godine, u saobraćajnoj nesreći gine princeza Grejs, od čije se smrti princ Renije nikada nije oporavio. Iako su mu mediji s vremena na vreme pokušavali "prikačiti" veze sa pojedinim damama plave krvi, on je to demantovao i do kraja života ostao je sam. Poslednjih godina života najveću radost pričinjavala su mu unučad (njih sedmoro) rođena u brakovima i vezama njegovih ćerki. Koliko god su mu unučad pričinjavala radost, buran život njegove dece, pre svega ćerke Stefani, bacao ga je u očaj. Iako mnogo manje problematičan od svojih sestara, jedini muški potomak princa Renijea takođe je poslednjih godina bio izvor brige svom ocu - jer je uporno izbegavao da se oženi i produži kneževsku lozu.
Naslednik: Princ Albert preuzeo je kraljevske dužnosti svog oca desetak dana pre očeve smrti, kada je već postalo izvesno da se Renije neće oporaviti. Da bi Albert došao na presto bilo je potrebno da se promeni zakon o nasleđivanju, što je učinjeno 2002. godine. Tim je promenama omogućeno da tron može preuzeti i osoba koja nije u braku ili koja nema dece, a isto tako omogućen je kontinuitet dinastije preko ženske linije.
Osim pilotiranjem, princ Albert može da se pohvali i nadmetanjem na pet zimskih olimpijada 1998-2002. na kojima se kao reprezentativac i šef Olimpijskog komiteta Monaka takmičio u bobu, ali i učešćem u trci Pariz-Dakar 1985. godine. Sada prvi čovek državice na Azurnoj obali obožava da putuje, jedri, vesla, igra tenis, fudbal, rukomet... Nosilac je crnog pojasa u džudou, a uživa i u plivanju, jahanju, skijanju, skvošu, golfu, mačevanju, odbojci, atletici. Podanici ga mogu svakodnevno videti dok džogira centrom Monaka. Princ koji govori francuski, engleski, nemački i italijanski jezik i koji poslednjih decenija važi za najboljeg ambasadora Kneževine u svetu, puno je putovao prikupljajući novac za dečiju fondaciju koju je 1963. osnovala njegova majka.
Sa bruto nacionalnim dohotkom od oko 750.000 evra, odnosno više od 22.500 eura po glavi stanovnika, Monako spada među zemlje sa najvećim prihodima na svetu, ali i među pet najvećih utočišta za ljude koji ne plaćaju poreze (uz Andoru, Liberiju, Lihtenštajn i Maršalska ostrva), pa u kneževinu stižu sve češća upozorenja da bi bilo krajnje vreme da se stane u kraj pranju novca.
Osim toga, iako se o tome javno ne govori, pogotovo ne u Monaku, kneževini staroj 900 godina preti opasnost da se "utopi" u Francusku. Spekulacije da Francuska neće odoleti izazovu da Monaku oduzme suverenitet ukoliko ne bude imao snažnog lidera ne žele da komentarišu zvanično ni vlasti u Parizu, mada se sve češće mogu čuti šuškanja o "delikatnom" statusu ove male kneževine. Iako se od princa Alberta očekuje da nastavi unapređivati svoju državicu, ne veću od njujorškog Central parka, on će po svemu sudeći imati pune ruke posla da očuva i ono što je njegov otac stvorio tokom više od pola veka svog vladanja Monakom.
(S. Govedarica)
Нема коментара:
Постави коментар