Arapsko proleće je označilo kraj republičkih diktatura i konačni odlazak ljudi koji su bili tirani u republikama. Ipak, Arapsko proleće nije donelo instant demokratiju, a najviše su profitirali radikalni islamisti.
EGIPAT |
Pre samo godinu dana politička karijera Gamala Mubaraka, Saifa Gadafija i Ahmeda Saleha izgledala je zagarantovana. Njihovi očevi, diktatori u Egiptu, Libiji i Tunisu, planirali su da im predaju vlast i svojim porodicama osiguraju još jednu generaciju uticaja i prekomernog bogatstva.
JEMEN |
Islamisti pobedili?
Slobodni izbori i učešće u vlasti – to je bio osnovni zahtev svih demonstracija. Diktatori su sklonjeni, izbori održani, ali demokratija je daleko: u Tunisu su islamisti osvojili vlast, u Egiptu su radikalni Salafisti ostvarili zapažen rezultat. Od nosilaca revolucije – blogera, intelektualaca, modernih žena – ni traga ni glasa.
TUNIS |
Krhka ekonomija
Demokratija, ako je uopšte ima, stoji na klimavim nogama. Pluralističko društvo nije ni na vidiku, a satisfakcija ne dolazi ni u vidu ekonomskog napretka. Tuniška privreda je dotakla dno, Egipćani imaju do sada neviđene ekonomske probleme. Ove dve zemlje više nisu magnet za turiste, a samim tim ni za investitore. U Jemenu i Libiji je cela privreda propala prestankom crpljenja nafte.
LIBIJA |
Države Zaliva protiv Irana
Bitnu ulogu igraju i šest monarhija Golfskog zaliva, predvođene moćnom Saudijskom Arabijom. One su podržale demonstrante u Bahreinu, a u tu zemlju, kao i u Oman, poslali su po 10 milijardi dolara. Ponuđeno je članstvo Maroku i Jordanu. Čak su i Saudijci izlazili na ulice da protestuju, ali su ih vlastodršci odobrovoljili novčanim poklonima i obećanjima o više radnih mesta i uvođenju socijalne pomoći.
U Bahreinu nije prošlo tako glatko – krvavi obračuni pristalica režima i opozicije pretvorili su se u rat šiitske većina i sunitskih vlastodržaca. Ovaj konflikt se prelio i na Siriju – tamo se vladajući alaviti bore protiv šiita, koji su većina u narodu. I u Siriji su zalivske države stale na stranu naroda – pre svih Saudijska Arabija i Katar, koji osuđuju sirijski režim preko svojih moćnih televizijskih mreža, Al Arabije i Al Džazire.
SIRIJA |
(Ane Almeling i Nemanja Rujević)
Нема коментара:
Постави коментар