Vuk Drašković smatra da će Srbija teško doći do statusa kandidata organizovanom kampanjom protiv EU i parolama da ne želi da menja gubitničku kosovsku politiku.
"Vezivanje za Rezoluciju 1244, vezivanje je za poraz i slepu gubitničku politiku. Ono na šta Srbija treba da se pozove i što je najbolja i jedino realna mogućnost jeste nestatusni deo Ahtisarijevog plana. Taj nestatusni deo Ahtisarijevog plana bez formalnog priznavanja kosovske nezavisnosti trebalo bi predložiti kao osnovu za dijalog Beograda i Prištine uz posredovanje EU", rekao je Drašković.
Drašković je rekao da su taj plan prihvatile sve zemlje EU, uključujući i one koje nisu priznale kosovsku nezavisnost, SAD, sve druge članice NATO i generalni sekretar UN, ali je rekao da žali što taj dokument ne može da dobije pečat Saveta bezbednosti UN zbog protivljenja Rusije, koja se sa Srbijom "veže za rezoluciju 1244 koja srpskom narodu na Kosovu ne garantuje praktično ništa".
Upitan šta bi bila alternativa prihvatanju nestatusnog dela Ahtisarijevog plana, Drašković je rekao da bi Srbija bila "odbačena od Evrope, sa mogućnošću da za desetak godina i u NATO i u EU bude Kosovo, a da Srbija i dalje bude privezana za jednu mrtvu normu u svome Ustavu i jednu mrtvu rezoluciju Saveta bezbednosti UN".
Lider SPO je ocenio da Srbija nije dobar promoter regionalne saradnje, da je tačno da EU Srbiji ispostavlja uslove koje nije upućivala drugim zemljama kandidatima, ali da to nije "nepravedno".
"U ratovima u kojima je ubijena Jugoslavija, Srbija je bila upletena u tri velika i krvava rata Hrvatskoj, Bosni i na Kosovu. Po tome smo veliki izuzetak i ti dodatni uslovi vezani su za ovaj izuzetak i od nas se sa pravom zahteva da ne nastavljamo neprijateljstva nego da neprijateljstva gasimo prijateljstvom. Od nas se traži da budemo promoter evropskih načela pomirenja i regionalne saradnje, jer naprosto to su temelji na kojima počiva EU", rekao je predsednik SPO u intervjuu za agenciju Beta.
Drašković je dodao da "nije patriotizam podsticati mržnju Srba na Kosovu i Metohiji protiv albanske većine na Kosovu i Metohiji", kao i da je politika prijateljstva između Beograda i Prištine, politika ekonomske, kulturne, trgovinske i svake druge saradnje "zapravo najbolja zaštita srpskog naroda na Kosovu i Metohiji".
Na pitanje o padu evroentuzijazma u Srbiji, Drašković je ocenio da je to posledica "državne propagande i kampanje" koja je usledila posle 9. decembra i odluke lidera EU da za mart odlože davanje kandidature Srbiji.
"Do 9. decembra u podne Evropa je bila idealno mesto, kojem smo težili, da bi nakon vesti da nismo dobili status kandidata istog dana krenula kampanja da ta Evropa više zapravo i nije Evropa, nego je to nemački Rajh i da nas je isti istorijski neprijatelj doveo u poziciju u kojoj smo bili 1914. i 1941. godine i da je nacionalna obaveza da odgovorimo tvrdo, žestoko kao što smo odgovorili onda", rekao je Drašković.
Istovremeno, dodao je on, lansirana je priča o pomeranju "nekakvih tektonskih ploča na planeti uz optimističko radovanje da će u tom sudaranju Amerika propasti, da će se EU raspasti i da će dramatično da se zatrese Balkan i da je u tom haosu koji čekamo velika šansa Srbije. "To su opasne stvari", rekao je predsednik SPO.
Prema njegovim rečima, Nemačka je za poslednjih desetak godina nekoliko milijardi evra donacija uputila ovom narodu, ali je to "sada potpuno zaboravljeno, a u prvi plan su istaknuta ćebad, nekakve konzerve i jedna ikona koja je stigla iz Rusije, da bi se Rusija tim darom promovisala u velikog darodavca i dodatno podstakla strasti jednog dela naroda protiv neprijateljske Evrope".
Ocenjujući to kao "politiku slepe ulice, koja će nas skupo koštati", Drašković je izrazio nadu da će građani na predstojećim izborima biti u prilici da "saznaju istinu" i da će posle tih izbora evroentuzijazam biti u porastu, a "istinske proevropske snage" doći u poziciju da određuju državnu strategiju.
Нема коментара:
Постави коментар