AMERIČKA FILMSKA GLUMICA I PEVAČICA DŽUDI GARLAND |
1757. Rođen britanski istraživač Džordž Vankuver. Plovio sA kapetanom Kukom 1772. i 1776. i istraživao Australiju, Kanadu i Island. Posebno značajna njegova istraživanja pacifičke obale Severne Amerike. Po njemu dobili naziv grad i ostrvo u Kanadi.
1805. U Đenovi rođen italijanski političar i revolucionar Đuzepe Macini, jedna od najznačajnijih ličnosti u pokretu za oslobođenje i ujedinjenje Italije.
1815. Posle poraza kod Vaterloa, Napoleon Bonaparta abdicirao drugi i poslednji put.
1826. U Panami, na inicijativu južnoameričkog revolucionara Simona Bolivara, održan Panamerički kongres, čiji je cilj bio ujedinjenje južnoameričkih republika.
1826. Rođen Bogoboj Atanacković, pisac ranog srpskog romantizma, pobornik reformi Vuka Karadžića i jedan od obnovitelja srpske proze po oslobođenju Srbije od turske vlasti.
1874. Uspostavljena prva telegrafska veza Brazila i Evrope.
1894. Afrička država Dahomej, Benin, postala francuska kolonija.
1898. Rođen nemački pisac Erih Marija Remark. Postao poznat po antimilitarističkom romanu "Na zapadu ništa novo", koji je preveden na mnoge jezike i filmovan, u Nemačkoj zabranjen po dolasku Hitlera na vlast.
1906. Rođen američki filmski scenarista, producent i režiser austrijskog porekla Bili Vajlder. Dobitnik nekoliko Oskara i nagrada na festivalima u Kanu i u Veneciji.
1914. Srpski kralj Petar Karađorđević povukao se sa vlasti, a kraljevska ovlašćenja dobio njegov drugi sin Aleksandar, koji je 1. decembra 1918. postao regent Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, a posle smrti oca, 1921, kralj.
1940. Francuska u Drugom svetskom ratu potpisala kapitulaciju, u Konpjenju, mestu u kom je francuski maršal Foš 1918. primio kapitulaciju Nemačke posle Prvog svetskog rata.
1940. Francuski general Šarl de Gol u Londonu sastavio Vladu Slobodne Francuske.
1941. Počela operacija Barbarosa, u Drugom svetskom ratu, u kojoj su Hitlerove trupe sa više od 150 divizija napale SSSR duž cele granične linije između Baltičkog i Crnog mora. Italija i Rumunija objavile rat SSSR-u.
1941. Centralni komitet Komunističke partije Jugoslavije uputio proglas sa pozivom narodima Jugoslavije na ustanak protiv nemačke okupacije.
1965. Japan i Južna Koreja u Tokiju potpisali sporazum o uspostavljanju diplomatskih odnosa.
1969. Umrla američka filmska glumica i pevačica Džudi Garland u 47. godini. Kao devojčica proslavila se ulogom u filmu "Čarobnjak iz Oza", za koju je dobila Oskara.
1994. Predstavnici Rusije u sedištu NATO-a u Briselu potpisali program Partnerstvo za mir.
2000. Američka svemirska letelica "Marsov osmatrač" otkrila naznake o postojanju vode na Marsu.
2001. Nemačka počela isplatu ratne odštete ljudima koje je nacistička vlast tokom Drugog svetskog rata držala na prinudnom radu.
2001. Ustavni sud Turske zabranio rad glavnoj opozicionoj proislamskoj Partiji vrline, koja je u parlamentu imala 102 poslanika, zbog njene antisekularne aktivnosti. Mesec dana kasnije polovina poslanika te partije osnovala novu stranku, Saadet.
2003. U okviru druge posete Bosni i Hercegovini, poglavar Rimokatoličke crkve Jovan Pavle II prvi put posetio Republiku Srpsku.
2003. Tokom državne posete Londonu predsednik Rusije Vladimir Putin bio je i u zvaničnoj poseti Bakingemskoj palati. To je prva poseta jednog ruskog zvaničnika dvoru posle 1874., kada je tamo boravio ruski car Aleksandar II. Britanski dvor je zamrznuo odnose sa Moskvom u znak protesta što su boljševici 1918. ubili ruskog cara Nikolaja II.
2003. Premijer Indije Atal Behari Vadžpaji doputovao u zvaničnu posetu Pekingu. To je prva poseta jednog premijera Indije Kini u poslednjih 10 godina.
2005. Italijanski sud osudio je u odsustvu 10 bivših nacista, SS oficira na doživotni zatvor zbog učešća u ubistvu 560 toskanskih seljaka iz mesta Sant Ana di Stacema. To je bio jedan od najstrašnijih masakara u Italiji tokom Drugog svetskog rata.
2009. Međunarodni sud za zločine počinjene u Ruandi osudio je bivšeg visokog funkcionera Ruande Kaliksta Kalimanzira na 30 godina zatvora zbog genocida.
Нема коментара:
Постави коментар