Širom sveta 215 miliona dece mlađe od 14 godina radi – ne uvek svojom voljom. Deca kopaju rudnike, rade sa opasnim hemikalijama, mnoga su iskorišćena u seksualnoj industriji. Danas je Dan borbe protiv dečijeg rada...
U pitanju je začarani krug – deca rade prinuđena siromaštvom. Radeći teške poslove, nemaju vremena i mogućnosti da pohađaju školu i obrazovanjem se izbave iz bede. Iako je rad dece mlađe od 14 godina u većini zemalja zabranjen, milioni njih rade u Indiji, Kini, Avganistanu, Južnoj Americi i Africi. Skoro dva miliona dece prinudno radi na plantažama kakaa u Gani i Obali Slonovače. U avganistanskim ciglanama recimo, čak 47 odsto radnika imaju 14 godina ili manje.
Malo uspeha u borbi protiv dečijeg rada
Postoje još ugroženija deca – oko 115 miliona njih izloženo je svakodnevnim opasnostima, protiv svoje volje su uključeni u mutne poslove sa prostitucijom ili drogom, a mnoga deca služe kao vojnici u paravojnim formacijama širom Afrike. Dečiji rad nije potpuno iskorenjen ni u razvijenijim zemljama – veruje se da u Turskoj, tokom letnje sezone, 18 od 100 radnika nema navršenih 15 godina života.
Lopte koje proizvode deca u Pakistanu
Istovremeno, u zapadnim zemljama deca uglavnom bezbrižno šutiraju fudbalske lopte. Četiri od pet takvih lopti koje dospeju u Nemačku proizvela su deca u Pakistanu. Deca koja nemaju nikakve ugovore o radu, nikakvo osiguranje i koja jedva da su plaćena. Povremeno se zato i u Nemačkoj čuju pozivi da se ne kupuje roba koju su proizvela deca. Problem time nikako ne bi bio rešen – jer ako mali Pakistanac izgubi naporni slabo plaćeni posao, ostaće mu samo da se bavi kriminalom ili da umre od gladi.
(Nemanja Rujević, dw)
Нема коментара:
Постави коментар