Na jučerašnjem zasedanju Saveta bezbednosti Rusija i Kina uložile su veto na UN-ovu rezoluciju o Siriji što je već danas rezultiralo daleko agresivnijom retorikom od strane SAD-a i drugih zemalja koje su se okupile u "anti-Asad" koaliciju.
BAŠAR AL-ASAD SA SUPRUGOM ASMOM |
"Asad mora otići"
Vrhunac današnje kampanje protiv Sirije, Rusije i Kine bio je govor američke državne sekretarke Hilari Klinton, koja je između ostalog izjavila: "SAD će zajedno sa saveznicima stvoriti "neizdrživ pritisak" na sirijskog predsednika Bašar al-Asada da siđe sa vlasti nakon što je Rusija uložila veto na rezoluciju koja je trebala da zaustavi borbe u Siriji"
HILARI KLINTON: ASAD MORA OTIĆI |
U fokusu medijsko-diplomatskog napada sada se nalazi Rusija, predstavnici brojnih organizacija optužili su Moskvu da "sponzoriše brutalnu diktaturu". UN-ov direktor za Human Rights Watch, Filip Bolopion, rekao je juče nakon uloženog ruskog veta: "Ruska vlada nije nimalo zabrinuta, naoružavaju režim koji ubija vlastite ljude i još tom istom režimu stvaraju diplomatski zaklon."
VETO: PODRŠKA ZA OBRAČUN SA POBUNJENICIMA |
Ruski veto je takođe kritikovala ministarka spoljnih poslova EU, Ketrin Ešton - izrazila je "duboko žaljenje" zbog ulaganja veta na UN-ovu rezoluciju. Pozvala je sirijskog predsednika Bašar al-Asada da "odmah prestane sa ubijanjem i povuče vojsku iz okupiranih gradova."
Propast UN-ove rezolucije ili kako je Rusija šokirala zapad
Indijski ambasador pri UN-u, Hardip Sing, je šokiran ruskim vetom: "Mislio sam da imamo konsenzus. Mislio sam kako smo se svi složili." Podsetimo, u jednom trenutku je zaista izgledalo da će Rusija možda pristati na rezoluciju. Jasno je kako UN-ov Savet bezbednosti ne bi predložilo službeno glasanje sve dok zapadne sile ne budu sigurne kako imaju Rusiju na svojoj strani.
Mnogi listovi u SAD-u su, čak nekoliko sati pre glasanja, špekulisali kako će pojedine promene u tekstu rezultirati ruskim pristankom. Ipak, u ključnom trenutku Rusija i Kina uložile su veto, na očito iznenađenje mnogih. Današnja žestoka izjava američke državne sekretarke Hilari Klinton ukazuje na tu činjenicu.
Kako se već špekulisalo i ranije, ukoliko dođe do veta na rezoluciju, Asadova vojska će sigurno krenuti u ofanzivu. Prema poslednjim informacijama upravo to se i događa. Medijska kuća Bloomberg prenosi vest TV stanice Al Arabiya koja javlja kako je danas pokrenuta ofanziva na grad Homs. Prema javljanju Al Arabiya-e, sirijska vojska je napredovala sve do centra grada, tačnije do šećerane koja se nalazi u samom centru. Dalja ofanziva je zaustavljena zbog opasnosti u području. Britanska agencija za ljudska prava u Siriji javlja kako je nekoliko vojnika ubijeno od strane pobunjenika.
Jedini "pritisak" od kojeg je službena vlast u Damasku strahovala je potencijalna NATO invazija na zemlju. Nakon rusko-kineskog veta - bar za sad - sirijska vlast ne mora brinuti o tom scenariju. Ali, za očekivati je porast među pobunjeničkim elementima. Nakon neslavne propasti UN-ove rezolucije sigurno će se sa znatno većim intenzitetom pokušati destabilizovanje zemlje iz pravca susednih država - pogotovo Turske, odakle prema brojnim informacijama dolazi najveća logistička podrška pobunjenicima (Turska upozorava Assada da će završiti kao Hitler ili Gaddafi)
U turskom parlamentu, Redžep Erdogan, je donedavno bliskog prijatelja Turske Bašar al Asada usporedio sa Hitlerom i drugim diktatorima. Osvrnuvši se na izjavu sirijskog predsednika da će se boriti za svoju zemlju do smrti, Erdogan je rekao: "Ako želite videti nekoga ko se borio do smrti protiv vlastitog naroda, pogledajte na nacističku Nemačku, pogledajte na Hitlera, Musolinija, Čaušeskua u Rumuniji. Ako ne možete izvući pouke od njih pogledajte na libijskog vođu Gadafija."
Ranije je izveštavano i da Ankara pruža sklonište i ima kampove za sirijske vojne prebege odakle slobodno napadaju sirijsku teritoriju.
Нема коментара:
Постави коментар