Kako je rekao predsednik Izvršnog odbora GrO LSV Novi Sad Robert Kolar, sam naziv skulpture govori o tome kakva "čudovišta" plutaju Dunavom, s obzirom da se u njega mesečno bace desetine tona plastičnih boca i kesa. Kolar je kazao da je ovo samo početak aktivnosti kojima će se uticati na gradske ali i više nivoe vlasti da se pokrene prelazak proizvodnje polietilenskih na biorazgradive kese.
On je naveo da LSV deluje na više nivoa: politički koji podrazumeva klasično političko delovanje kao što je, na primer, u Skupštini grada, potom lokalno kroz aktivizam članica i članova, ulične akcije, peticije i drugo, i na kraju globalno koje se, pak, tiče, mikrosredine, kao što je i pitanje ekologije.
Ovom prilikom prikupljani su potpisi podrške za pomenutu akciju LSV i deljeni su simbolični pokloni u vidu kačketa, upaljača, USB, građanima koji su doneli PET boce. Dunavsko čudovište "krasiće" Kej do subote, kada će biti uklonjeno u saradnji sa "Gradskom Čistoćom". Instalaciju su pravila tri akademska umetnika Laslo Silađi, Julijana Kiš i Slobodan Bodulić.
Dan Dunava predstavlja integralni deo saradnje podunavskih zemalja i proslavlja se u svih 14 zemalja potpisnica Konvencije o saradnji na zaštiti i održivom korišćenju reke Dunav, kako bi se podigla svest za očuvaje reke kod što većeg broja pojedinaca i kako bi se apelovalo na racionalnu upotrebu vodenih resursa.
Činjenice o Dunavu
Dunav je, nakon Volge, druga najduža i druga vodom najbogatija reka u Evropi te najduža reka u Evropskoj uniji.
Reka danas teče kroz ili čini granicu deset država, a to su redom od izvora prema ušću: Nemačka (7,5%), Austrija (10,3%), Slovačka (5,8%), Mađarska (11,7%), Hrvatska (4,5%), Srbija (10,3%), Bugarska (5,2%), Rumunija (28,9%), Moldavija (1,7%) i Ukrajina (3,8%). U rečni sastav Dunava spada i devet drugih država: Italija (0,15%), Poljska (0,09 %), Švajcarska (0,32%), Češka (2,6%), Slovenija (2,2 %), Bosna i Hercegovina (4,8%), Crna Gora, Makedonija i Albanija.
Pet dunavskih zemalja koriste ovu reku kao značajan izvor energije: Nemačka, Slovačka, Austrija, Srbija i Rumunija.
U ornitološkom smislu, najvažnije područje je delta Dunava koja je glavno raskršće migracijskih puteva u Evropi. U tom području dodiruju se evropski i azijski životinjski svet. Ovde živi više od 300 vrsta ptica, između ostalih pelikani, ždralovi, žličarke, ptice grabljivice i retka crvenovrata guska.
Na Dunavu je deset puta manji vodeni saobraćaj i promet tereta nego na Rajni, ali je tri puta zagađeniji od Rajne. Iako Srbija nije članica Evropske unije, potpisnica je Sofijske konvencije o zaštiti i održivom korišćenju reke Dunav.
S obzirom na količinu zagađujućih materija koje se "puste" u Dunav, procenjuje se da je godišnje potrebno oko 500 miliona evra za održavanje reke, i još skoro isto toliko za investiranje u nju.
Usaglasiti zakonske akte, uvesti ekološku policiju
U septembru i oktobru ove godine Skupština Srbije usvojila je šest međunarodnih zakona iz oblasti zaštite životne sredine, među kojima je i Kjoto protokol. Ove godine se očekuje da se još između šest i osam zakona stavi skupštini na razmatranje, koji će regulisati važne oblasti životne sredine, zakon o upravljanju otpadom, zakon o zaštiti vazduha. Oni predstavljaju osnovu za izgradnju efikasnog i modernog sistema zaštite životne sredine u Srbiji, koji će biti usklađen sa pozitivnim Evropskim propisima iz te oblasti. Trenutno ipak ne postoji zakonska mogućnost da Ministarstvo zaštite životne sredine uvede ekološku policiju. Međutim, izmenama zakona o državnoj upravi i lokalnoj samoupravi, ovo bi bilo moguće.
Kad je reč o nadležnosti ministarstva i Republičke direkcije za vode, nadležnost nad vodnim resursima izmeštena je iz oblasti zaštite životne sredine. Postoje preporuke Međunarodne zajednice da se objedini upravljanje prirodnim resursima što bi omogućilo efikasnu kontrolu i zaštitu vodnih resursa Srbije. Zato, Zakon o vodama mora da bude usaglašen sa ovom inicijativom.
Нема коментара:
Постави коментар