четвртак, 1. децембар 2011.

PROVOCIRANJE NUKLEARNE SILE: "NAPAD NA PAKISTAN MOGAO BI BITI POČETAK 3. SVETSKOG RATA"


   
    "Amerika može proširiti rat, ući u Pakistan i otvoriti novi front. Ali to neće biti šala... Pakistan bi u očaju mogao napraviti neke stvari koje ne možete ni zamisliti."
slika: Provociranje nuklearne sile: "Napad na Pakistan mogao bi biti početak 3. svjetskog rata"
     Prema najnovijim informacijama NATO-ov napad na pakistansku vojsku trajao je čak 2 sata. Nova saznanja mogla bi u potpunosti potvrditi incident kao napad sa predumišljajem. Čak i nakon što su pakistanske službe u nekoliko navrata javile NATO-u da upravo napada položaje pakistanske vojske, NATO nije prestao.


     Veliki incident dodatno je uzdrmao jedno od "najtežih" savezništva u modernom svetu. Kabinet pakistanskog premijera Sajed Jusufa žestoko je osudio napad i rekao kako je to "napad na pakistansku nezavisnost".


     "NATO izvodi vojne operacije po Pakistanu kako im se prohte"


     Svakako treba primetiti kako ovo nije prvi put da NATO snage udaraju na prostoru Pakistana bez ikakvog opravdanja ili nekakvog izgovora. Valja podsetiti i na upad američkih operativaca koji su ranije ove godine ubili Bin Ladena na prostoru Pakistana.
     Američke snage u ni jednom incidentu ni ne pomišljaju da bi možda javno trebalo adresirati činjenicu da svoje vojne akcije izvode na prostoru jedne nezavisne države.
     "Za SAD Pakistan je postao zona slobodne pucnjave. SAD je sebi uzeo za pravo da zlostavlja nezavisnost Pakistana kako god im se prohte", komentisao je Džon Riz iz udruženja Stop the War Coalition.


     Ipak, izgleda kako je ovo bila kap koja je prelila čašu. 30 mrtvih vojnika stvorili su još veću ogorčenost naroda širom Pakistana. Aktuelna vlada u Islamabadu rizikuje opštenarodnu pobunu ukoliko nastavi saradnju sa Vašingtonom.
     Na tom tragu dolazi i poslednja izjava pakistankog premijera koji je danas rekao kako je ovo kraj "uobičajene saradnje" sa SAD-om.


     SAD planira isprovocirati rat sa Pakistanom?


     Kako pristižu nove informacije postaje sve očitije kako su NATO snage namerno otvorile vatru na pakistanske trupe. General pakistanske vojske Ishfaq Nadeem izjavio je: "Svi naši položaji bili su označeni na kartama koje smo im prosledili. Nije moguće da je došlo do zabune, znali su da su to naše trupe."
     Prvi konkretni potezi već su preduzeti - pakistanska vlada zatražila je da se odmah isprazni vojna baza koju koriste američke trupe za napad bespilotnim letelicama na prostoru Avganistana i Pakistana.
     Takođe se traži da se zatvore svi putevi kojima NATO prebacuje logistiku u Avganistan.


     Na takav potez teško da će NATO pristati ukoliko uzmemo u obzir da se trećina (po nekima čak i polovina) sve logistike u Avganistan prebacuje iz Pakistana. Zapravo jedini konkretan razlog nominalnih dobrih odnosa Vašingtona i Islamabada je upravo činjenica da SAD treba Pakistan kao poligon za napad na Avganistan.


     Obamina administracija još je proširila vojne angažmane u poređenju sa administracijom Džordža Buša, zato mnoge ne bi iznenadio plan proširenja vojnog napada na Pakistan. Ako se u obzir uzmu hiljade mrtvih Pakistanaca koje su ubile američke bespilotne letelice, neki će konstatovati kako je taj rat već i počeo.
     Što se najveće vojne sile sveta tiče izgleda kako je SAD izgubio interes za savez sa Pakistanom koji je poslužio svrsi poslednjih 10 godina. Aktuelna administracija u SAD-u Pakistan trenutno doživljava više teretom nego partnerom i jasno je kako im ovo zahlađenje odnosa čak i odgovara. Ali koji su konačni planovi za Pakistan, tek će se videti u danima koji dolaze.


     Pakistan je nuklearna sila i idealna polazna tačka za početak trećeg svetskog rata
     Kada se Pakistan spominje kao "važan saveznik SAD-a" treba imati na umu kako taj stav deli samo uski krug pakistanske oligarhije koja se predstavlja za aktuelnu vlast.


     Šta stvarno misle o SAD-u trebalo bi pitati nekih 180 miliona stanovnika te zemlje - zapravo i pitalo ih se, uvažena organizacija PEW research centar napravila je veliko istraživanje i ovo su konkretni rezultati:
     Kako Pakistanci vide SAD? Kao partnera: 6%. Kao neprijatelja: 69%.


     Mnogi analitičari danas će se složiti kako su jedina garancija od napada zapadnih sila na Pakistan upravo oružja za masovno uništenje.
     Pakistan je nuklearna sila i ta činjenica u današnjem svetu postaje jedino osiguranje za vođenje autonomne spoljno/unutrašnje politike - barem je bilo do sada.
     Za stvaranje nuklearnog arsenala 70-ih godina ponajviše je zaslužan tadašnji premijer Zulfikar Ali Buto koji je povodom razvijanja nuklearnog programa tada rekao: "Ako Indija izgradi bombu, mi ćemo jesti samo travu i lišće, ako treba i hiljadu godina, ali napravićemo i mi svoju. Hrišćani imaju bombu, židovi imaju bombu i sada hindusi imaju bombu. Zašto ne bi i muslimani imali bombu?"
     Koliko bi opasan bio vojni konflikt sa Pakistanom upozorava i bivši šef tajnih službi u Pakistanu Hamid Gul: "Amerika sada ima 2 moguća izbora. Proširiti rat, ući u Pakistan i otvoriti novi front. Ali to neće biti šala... Pakistan bi u očaju mogao napraviti neke stvari koje ne možete ni zamisliti. Ovo je ozbiljno upozorenje - takav scenario mogao bi izazvati treći svetski rat. Drugi izbor za SAD je da se odmah povuku iz Pakistana."

Нема коментара:

Постави коментар