Zabrana neonacističke organizacije "Nacionalni stroj", očigledno nije obeshrabrila grupe i pojedince u Srbiji koji i danas, sedam decenija nakon pobede nad ideologijom koja je iza sebe ostavila više desetina miliona mrtvih, podržavaju te nazadne i opasne ideje.
Organizovano javno delovanje, po svemu sudeći, preuzima i do sada aktivna, ali manje upadljiva "Srbska akcija". Pažnju šire javnosti privukli su nedavnim učešćem u maršu neonacista u Temišvaru, koji je organizovala rumunska "Nova desnica".
Takođe, nakon skorašnjeg upada grupe maskiranih mladića u romsko naselje u Jabučkom ritu, na jednoj od baraka je ostao crtež kukastog krsta, uz inicijale "Srbske akcije".
"Kada jedno društvo ne edukuje svoju mladu generaciju, ono neminovno ostavlja slobodan prostor za pojavu desničarstva – fašizma, pa čak i nacizma", upozorava nekadašnji predsednik Sаvezа jevrejskih opštinа Srbije, Aleksandar Nećak, pokušavajući da objasni činjenicu da je 2012. godine, u zemlji čiji su građani tokom Drugog svetskog rata pretrpeli strahovit teror i ogromne gubitke upravo od nacista, jednu organizaciju sa neonacističkim idejama veoma brzo zamenila druga.
"U Srbiji nema mnogo reči o holokaustu, niti se bilo ko u tom pravcu edukuje. Ja govorim o holokaustu zato što sam Jevrejin, ali mislim da su i Srbi i Romi i mnogi drugi jako visoku cenu platili nacizmu i da je sramota, pa i greh ne obrazovati mlade generacije i dozvoliti da se to ponovo dešava. Vrlo je neodgovorno dozvoliti da posle 70 godina niko ništa ne zna o Starom sajmištu, o Banjici, o svim tim logorima i stradanjima", kaže Nećak.
Između nacizma i ekstremnog nacionalizma
Uz manjak edukacije, za prihvatanje ideja nacizma kod dela mladih, "zaslugu" ima i sistem vrednosti nametnut devedesetih, smatra istoričar Nikola Samardžić, koji dodaje da u Srbiji izostaje i pravo negovanje antinacističke tradicije.
"Ona se sada zapravo gubi u ovom novom antifašizmu koji nije precizan i koji je neuk. Toga ima svuda, ali je kod nas ta pojava ozbiljna zbog trauma iz devedesetih i obnove vrednosti devedesetih, pa se takve grupe lako uklapaju u tu jednu opštu paradigmu", ukazuje Samardžić.
Ekstremizam kod mladih i prihvatanje nazadnih ideja nacizma, tema je i filma "Šišanje", Stevana Filipovića. Ovaj mladi reditelj ukazuje da je manji broj onih koji se "zaista oduševljavaju tim idejama", a da je veći problem upliv ekstremnog nacionalizma, koji zapravo sadrži isti sistem vrednosti, ali u nešto blažem obliku.
Pred Ustavnim sudom Srbije, koji je juna prošle godine zabranio neonacističku organizaciju "Nacionalni stroj", u toku je rasprava o zabrani još nekoliko ekstremno desnih organizacija zbog izazivanja nacionalne, verske i rasne mržnje.
(Radio Slobodna Evropa, Ognjen Zorić, 14.05.2012.)
Нема коментара:
Постави коментар