Pod kojim uslovima se koriste ateljei na Tvrđavi i ko će moći da ih koristi ubuduće, javnosti još nije poznato iako od februara, gradska komisija za popis ateljea i njene dve potkomisije imaju sve podatke.
Pokušali smo odgovore da nađemo u Poslovnom prostoru, ali se na naše uporne telefonske pozive ne oglašavaju ni direktorka Gordana Mogić, ni njen njen pomoćnik Srđan Crkvenjakov. Umesto podataka iz prve ruke, "razgovarali" smo sa njihovim zvaničnim sajtom koji se sa tom temom poslednji put bavi krajem marta.
Tada je objavljena vest da Novi Sad na Petrovaradinskoj tvrđavi raspolaže određenim brojem poslovnih prostora od 25 do 110 metara kvadratnih u kojima se obavlja umetnička delatnost, a koji su povereni na upravljanje Poslovnom prostoru.
U saopštenju sa sajta se kaže da je gradonačelnik Igor Pavličić imenovao komisiju za popis poslovnog prostora–ateljea na Petrovaradinskoj tvrđavi koja je o tome sačinila izveštaj, a da je Upravni odbor preduzeća, zaključkom Gradskog veća, zadužen da zaključi ugovore o zakupu sa zatečenim korisnicima. Na sajtu takođe piše da je gradonačelnik u skladu sa odlukom o uslovima i postupku davanja u zakup poslovnog prostora kojim upravlja ovo preduzeće predložio upravnom odboru da korisnicima ateljea na Petrovaradinskoj tvrđavi umanji zakupninu, s tim da visina zakupnine bude 46 bodova po kvadratnom metru.
Likovni umetnik Borivoj Bora Popržan, koji je bio član komisije, rekao je za "Dnevnik" da je komisija donela odluku ko će koristiti koji atelje, to je predočeno Poslovnom prostoru, a grad je najavio da bi se cena zakupa za korisnike naplaćivala 100 dinara po metru kvadratnom. Međutim ovo još nije rešena stvar jer i o ovoj odluci bi trebalo da raspravljaju odbornici Skupštine grada.
– Predlog je trebalo da se razmatra na majskoj sednici, ali je zbog obimnog dnevnog reda, ispao. Najžalosnije je što niko iz grada nije razgovarao sa nama umetnicima, iako je Petrovaradinska tvrđava sa ateljeima najveća likovna kolonija u Evropi, koja je otvorena 365 dana u godini – ističe Popržan i dodaje da su umetnici puno toga ovom gradu dali besplatno, a tu je i 20.000 izložbi.
Istakao je i da članovi Udruženja "Likovni krug" imaju želju da i mlađi umetnici uz pomoć grada takođe postanu korisnici ateljea.
– Suština cele priče je da mi želimo da Grad pregovara sa nama, a ne samo da urade tarifu i ispostave nam račune – kaže Borivoj Popržan.
Lj. Natošević, Dnevnik (12.06.2011.)
Нема коментара:
Постави коментар