2012. godina je godina "Rija+20". Mnogi se nadaju da će na samitu UN u Brazilu doći do preokreta u međunarodnim nastojanjima da se obezbedi trajna i ravnomerna raspodela resursa kojima raspolaže naša planeta.
Još jedna konferencija? U mesecima pred "Rio+20" neće nedostajati konferencija, kongresa i manifestacija o uobičajenim temama kao što su održivi razvoj, klimatske promene, energija, voda ili ishrana. Tako je i u Londonu gde se od 26. do 29. marta održava susret oko 3000 stručnjaka pod nazivom "Planeta pod pritiskom".
"Nema umora i zasićenja zbog mnogobrojnih konferencija", kaže i Marks Staford Smit iz australske naučne organizacije CSIRO. On je jedan od dvojice predsedavajućih konferencije "Planeta pod pritiskom": "Čak i kada konferencija "Rio+20" ne bi bila završena nekim konkretnim rezultatima, ona će biti "idealan forum za politički pristup problemima održivog razvoja." Mesece pre Rija on vidi kao idealno vreme za još jednu veliku konferenciju, jer, kako kaže, važno je stalno i aktivno nuditi rešenja.
Izazovi i nagoveštaji rešenja
Zato ne iznenađuje moto konferencije: "Znanjem do rešenja". Manifestacija, koju organizuje Kraljevsko društvo i više drugih organizacija, ima ambiciozan cilj da se uhvati ukoštac sa globalnim promenama. "Želimo da rezimiramo naučni napredak poslednjih deset godina i da zatim napravimo plan za naredih deset godina kada je reč o globalnim promenama", kaže Staford Smit. Klimatske promene su jedan od velikih izazova pred kojima se nalazi sedam milijardi ljudi na našoj planeti. Tu su i drugi izazovi, poput prekomerne eksploatacije prirodnih resursa, zagađenje životne sredine i posebno mora. To nije ništa novo, kaže Štefen Bauer, koji će takođe učestvovati na konferenciji. Ali, dodaje, naučna razmena je važna, jer tako se formulišu opcije za delanje koje mogu biti podnete političkim nosiocima odluka.
(Irene Kvaile / Saša Bojić)
Нема коментара:
Постави коментар