уторак, 30. август 2011.

ČARLS BRONSON - SINONIM ZA DOBRE AKCIONE FILMOVE (1. DEO)


     Ma kakvi Arnoldi i Slajevi sa svojim Terminatorima i Ramboima; Čarls Bronson je ipak bio i jedan od "Sedmorice veličanstvenih" i jedan od "Dvanaestorice žigosanih". Od "Harmonike" kod Serđa Leonea do Pola Kerzija koji nije opraštao, bio je najtvrđi i nikad nije popustio. Sve dok ga vlastito telo nije izdalo u osamdeset drugoj godini... On je sinonim za dobre akcione filmove. Šteta što je filmska industrija izgubila ovog velikana, a da naslednika nikad nije dobila. Odličan glumac. Majstor svog zanata. Delovao je jako samouvereno, čvrsto... Za sebe je rekao da izgleda kao "komad planine odvaljen od nje dinamitom".


     Charles Bronson (Ehrenfeld, Pennsylvania, 3. novembar 1921. - Los Angeles, 30. avgust 2003.), američki je glumac, poznat po ulogama "teških momaka".


     Rodio se kao Charles Dennis Buchinsky u zloglasnom Ehrenfeldu, četvrti Pennsylvanije poznatoj po rudarima uglja, 3. novembra 1921. Porodica mu je bila iz Letonije, a dece je bilo 15. Po završetku srednje škole, počinje da radi u rudniku, kako bi zarađivao za život svoje sedamnaestočlane porodice. Radio je sa starijom braćom u rudniku uglja, zarađujući dolar po toni iskopanog uglja. Otac mu je umro kada mu je bilo samo deset godina. Porodica je bila toliko siromašna da je jednom Čarls obukao sestrinu haljinu i tako otišao u školu, jer nije imao druge odeće.


     Kada je počeo Drugi svetski rat, odlazi u armiju, gde dobija vazduhoplovstvo i služi na pacifičkom frontu kao repni strelac na bombarderima B-29. Njegove poznate bitke su bile Guam, Tainan i Saipan. Po završetku rata seli se u Kaliforniju, gde upisuje Fakultet dramskih umetnosti. Odlučio se posvetiti glumi, ali ne zato jer ju je voleo već zato što je video koliko se novaca može zaraditi ulogama. Počeo je 1951. godine, a završio 1999. godine.


     Neki su mislili da je mestik, pa je ponekad glumio likove Meksikanaca ili Indijanaca. Među njegove poznatije filmove spadaju: Pet i Majk, Kuća od voska, Talas zločina, Jahač sa sačmarom, Poslednji Apaš, Udar bubnja, Vera Kruz, Džubal, Let strele, Obračun na brdu čizama, Bitka za Burmu, Sedmorica veličanstvenih, Kid Galahed, Veliko bekstvo, Četvoro za Teksas, Revolveri Dijabla, Ljubav na pesku, Bitka u Ardenima, Prokleti posed, Dvanaestorica žigosanih, Pančo Vila jaše, Bitka za San Sebastijan, Zbogom prijatelju, Bilo jednom na Divljem Zapadu, Nepoznati je došao sa kišom, Grad nasilja, Čuvaj se prijatelja, Plaćeni ubica, Nišanska linija, Bik sa Zapada, Koza Nostra, Crveno sunce, Čatova zemlja, Valdezovi konji, Gospodin Mažestik, serijal Posmrtna želja u pet delova (1974, 1982, 1985, 1987, 1994), Gvozdena pesnica, Deset sekundi za bekstvo, Klanac u Nevadi, Tajna Prokejnova dokumenta, Od podne do tri, Beli bufalo, Telefon, Ljubav i meci, Kaboblanko, Nemirna granica, Lov do smrti, Deset minuta do ponoći, Čin osvete, Marfijev zakon, Atentat, Glasnik smrti, Zabranjene teme, Morski vuk, Pod pretnjom i serijal Porodica policajaca u 3 dela (1995, 1997, 1999).


    Nekadašnji rudar iz Pensilvanije proslavio se ulogama žilavih i prkosnih boraca za pravdu. Bio je mnogo popularniji među evropskim gledaocima nego američkim, delom zato što je više učestvovao u filmskim projektima u Italiji, Francuskoj i Španiji, a delom i zbog toga što je njegov način glume "iskakao" iz holivudskih stereotipa. Naša publika upamtila ga je po ulogama u filmovima "Sedam veličanstvenih", "Dvanaest žigosanih", "Bilo jednom na Divljem Zapadu" i "Posmrtna želja" serijalu.


     Trojica najopakijih plaćenih ubica na pustoj stanici čekaju voz. Voz stiže, ali njihove žrtve nema. Okreću se da odu, ali ih u mestu ukopa zvuk usne harmonike. Sa druge strane koloseka stoji čovek koga su došli ubiti, nenaoružan, i hladnokrvno svira usnu harmoniku. Revolveraši mu se smeju, a on trgne skriveni kolt iz torbe i ubije svu trojicu, brže čak i od Klinta Istvuda. 


     Nije tek tako Sergio Leone za svog ključnog junaka u "Bilo jednom na divljem zapadu" odabrao baš njega, poznatijeg po pseudonimu Bronson. Žestoki momak koji je glumu studirao sa stipendijom veterana iz II. Svetskog rata (došao je iz tolikog siromaštva da je jedini od petnaestoro braće i sestara završio osnovnu školu) godinama je tavorio u Hollywoodu, glumeći uglavnom Indijance u jeftinim vesternima i serijama, ali su ga "Sedmorica veličanstvenih" uveli među velikane akcione glume. Nakon brojnih uloga, poput one u "Dvanaest žigosanih", konačno je svoju ličnost iskoristio do maksimuma u petodelnom serijalu "Posmrtna želja" ("Pol Kerzi ne oprašta"), kao hladnokrvni arhitekta kome su ubili ćerku i koji se zbog toga bespoštedno obračunava sa organizovanim kriminalom. 


     U Holivudu je veoma poštovan i cenjen glumac, a filmovi u kojima je igrao postali su legendarna ostvarenja filmske industrije. U periodu od 1970-1980 bio je pored Klint Istvuda i Barta Rejnoldsa jedan od najpoznatijih i najplaćenijih glumaca Holivuda.


     Bio je i izvrstan dramski glumac (fenomenalna uloga u "Indian Runneru" u režiji Šona Pena), ali ostaće zauvek zapamćen kao tvrdi tip koji je u stanju sve nevolje savladati i potući sve koji mu stanu na put. Osam decenija je bio nesavladiv, dok Alchajmerova bolest i opšta klonulost nisu od njega napravili senu onog žestokog momka. I u smrti je odneo pobedu, ugasio se sam, dostojanstveno, daleko od očiju znatiželjne javnosti. Službeni uzrok smrti - upala pluća. Nama ostaje sećanje na gomilu dobrih filmova i neka bolja vremena, u kojima glavnom junaku nije bila potrebna gomila kompjuterskih efekata da bi pobedio negativce. Dovoljno je bilo biti čvrst i zvati se Charles Bronson. 


     Ženio se tri puta. Nadživjela ga je treća supruga Kim Weeks, troje dece, dvoje posvojčadi i dvoje unučadi. Treći posinak Jason McCallum Bronson umro je 1989. od predoziranja drogom.

Нема коментара:

Постави коментар