Nivo mora raste, pitke vode je sve manje. Procena Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) za 2050. pokazuje da bi voda mogla da postane pretnja milijardama stanovnika Zemlje.
Opasnost od elementarnih katastrofa
Ali, kako proizilazi iz ekološke studije Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) za 2050, predstavljene ove sedmice u Berlinu, sudbina Kiribata preti i mnogim velegradovima koji leže u blizini vode. Stanje je sve napetije jer trend povećanja broja stanovnika koji žive u priobalju se ne zaustavlja. Dok je još 1970. jedna trećina svetskog stanovništva živela u pojasu uz vodu, danas tu živi više od polovine stanovnika. Procena OECD-a predviđa da će do 2050. čak dve trećine stanovnika Zemlje da živi u priobalju. Šangaj, Bombaj, Kalkuta, Bangkok... Spisak megagradova koji se nalaze uz more ili u neposrednoj blizini je dug. Prognoza OECD-a zvuči zlokobno, ali ona će postati stvarnost, kako naglašavaju njeni autori, samo ako se ništa ne preduzme.
Voda za sve
Dok neke vode ima previše, druge, one pitke, uskoro bi moglo da bude premalo. U svojoj studiji OECD predviđa da bi broj stanovnika Zemlje koji su pogođeni nestašicom pitke vode sa sadašnjih 1,3 mogao da poraste na 3,9 milijardi. "Ako se uskoro ne promeni odnos prema vodi kao najvažnijem prirodnom dobru, 2050. će 40 odsto svetskog stanovništva živeti u područjima koja se bore sa nedostatkom vode", kaže šef OECD-a za Nemačku Hajno fon Mejer.
(Rihard Fuhs / Nenad Krajcer)
Нема коментара:
Постави коментар