KANBERA - Australijanka Nensi Vejk (Nancy Wake), jedna od najodlikovanijih savezničkih špijunki iz doba Drugog svetskog rata, umrla je u Londonu u 99. godini, saopštila je premijerka Australije Džulija Gilard (Julia Gillard). Saveznički tajni agent u Drugom svetskom ratu, Žena za čiju je glavu Hitler nudio milione imala je nadimak "Beli miš", jer je uvek uspevala da pobegne nacistima.
Nensi Vejk, koja se proslavila u francuskom Pokretu otpora, među gestapovcima je bila poznata pod šifovanim imenom "Beli miš", a preminula je u nedelju u staračkom domu. Kako je saopštila Gilardova, "izuzetna hrabrost i snalažljivost Nensi Vejk i njeni drski podvizi spasli su živote stotina pripadnika savezničkog osoblja i pomogli da se okonča nacistička okupacija Francuske".
Pošto su je britanski obaveštajci obučili za špijunažu i sabotažu, Nensi Vejk je obučila i predvodila 7.000 boraca francuskog Pokreta otpora radi slabljenja nemačke odbrane uoči savezničkog iskrcavanja u Normandiji, 1944. godine. Vejkova je distribuirala oružje, novac i šifrarnike po okupiranoj Francuskoj i sve vreme je uspešno izbegavala da bude uhvaćena, da bi naposletku dospela na prvo mesto gestapovske liste najtraženijih odmetnika.
Prema rečima njenog biografa Pitera Ficsimonsa (Peter FitzSimons), nacisti su je zvali "Beli miš" zbog umeća da im svaki put umakne. Deo uspeha ove špijunke ležao je u njenom zanosnom izgledu, rekao je Ficsimons i dodao da su Nemci "tragali za nekim ko je poput njih - agresivan, naoružan - a ona se u to nije uklapala". Za svoje zasluge, Vejkova je dobila najveće francusko vojno odlikovanje - Legiju časti, kao i tri "ratna krsta" i medalju Pokreta otpora. U SAD, dobila je Medalju slobode, u Britaniji Džordžovu medalju, a odlikovana je i u Australiji.
Nensi Vejk je rođena 1912. godine u Velingtonu, glavnom gradu Novog Zelanda, a njena porodica se preselila u Sidnej u Australiji kada je imala dve godine. Zaposlila se kao medicinska sestra, a sa 19 godina je uspela da ostvari svoj san - da ode u Evropu. Studirala je novinarstvo u Londonu i potom bila izveštač Čikago tribjuna iz Pariza, a pošto je 1933. godine intervjuisala Adolfa Hitlera u Beču, u Francuskoj se posvetila borbi protiv nacizma. Vejkova je jedna od prvih osoba koja je svedočila o rastu moći Adolfa Hitlera. Naime, ona ga je intervjuisala u Beču 1933. godine. Odgovarajući na pitanja novinarke, Hitler teško da je mogao da zamisli da će upravo ona postati njegova noćna mora, za čije hvatanje će nuditi pet miliona franaka.
U Drugom svetskom ratu Nensi je živela u okupiranoj Francuskoj, gde postaje kurir Pokreta otpora. Nacisti su je pratili, prisluškivali njen telefon i proveravali poštu. Iako joj je život bio ugrožen, ona je nastavila borbu protiv okupatora, a prenošenjem informacija kao kurir spasla je više hiljada života. Vešto je izmakla hapšenju francuske policije. Puštena je zahvaljujući svom dvojnom državljanstvu i kombinaciji šarma i laži. Znajući da je pitanje sata kad će se prevara otkriti, Vejkova je preko Pirineja pobegla u Španiju, a onda preko Gibraltara u Britaniju, gde je postala jedna od najvažnijih koordinatorki britanskih specijalnih operacija, i završila špijunsku obuku. Istovremeno, nacisti su u okupiranoj Francuskoj uhvatili, mučili i naposletku ubili njenog supruga koji nije hteo da oda gde se ona nalazi. Kada je ta zemlja pala pod nacističku vlast, njenog prvog supruga, francuskog industrijalca uhvatili su gestapovci i ubili ga, a ona je 1943. godina uspela da preko Španije pobegne u London. Vratila se u Francusku kao jedna od vođa Pokreta otpora u danima pred iskrcavanja saveznika u Normandiji. Udala se još jednom, za britanskog ratnog pilota. Nije imala dece.
Spasla hiljade života
Vejkova je bila žena koja je golim rukama ubila jednog SS-ovca kako bi ga sprečila da uključi alarm i pozove pomoć. U begu od nacista, biciklom je prešla gotovo 800 kilometara, prolazeći niz okupiranih područja. I dok je postrojavala, organizovala grupe sastavljene od muškaraca i bežala od neprijatelja, kažu, bila je dama. Jedan kolega ju je opisao sledećim rečima: "Najženstvenija žena koju poznajem, sve dok ne počne tuča. Tada postaje kao pet muškaraca."
Omiljeni džin-tonik
Nakon završetka Drugog svetskog rata Nensi Vejk je neko vreme radila u tajnoj službi britanskih vazduhoplovnih snaga. Ženi, koja je uz svoju hrabrost bila i najveći ukras u borbi protiv nacista, svet je zahvalio pregrštom medalja u Britaniji, Francuskoj, SAD. Ni u devetoj deceniji, kažu, nije bila obična starica. Osoblje hotela "Staford" nedaleko od Pikadilija u Londonu, gde je provela poslednje godine, svakog jutra ju je dočekivalo na šanku hotelskog Amerikan bara, gde je dan započinjala džin-tonikom. Njen život je inspirisao i slavnog britanskog autora Sebastijana Folksa, prema čijoj je priči snimljen film "Šarlot Grej" sa Kejt Blančet u naslovnoj ulozi.
Prema sopstvenoj želji, njen pepeo biće razvejan sledećeg proleća u Montlusonu u centralnoj Francuskoj gde je 1944. godine predvodila napad na lokalni štab Gestapoa.
Нема коментара:
Постави коментар