Kada se putovanje završi oni koji su putovali ne osećaju se ništa bolje od onih koji su ostali kod kuće. Istraživanja pokazuju da nas odmori i putovanja ne drže dugo srećnim, a njihov pozitivan učinak nestaje veoma brzo.
Iako uživamo u ponekim srećnim trenutcima za vreme odmora na moru ili planinama ni ti odmori nisu u celini divni. Džeroen Navin sa Univerziteta u Bredi utvrdio je da je naše raspoloženje na najnižem nivou za vreme prve desetine praznika, a prilično je visoko u "glavnom" delu odmora koji obuhvata oko 70 odsto vremena. Dan pre povratka raspoloženje poraste. - Prvih nekoliko dana putovanja čine se posebno neprijatnim, čak i opasnim - rekao je Navin. Tada je i najveća verovatnoća da turista postane žrtva putničke dijareje pa čak, u slučaju najnesrećnijih, problema sa srcem.
Filip Pirs sa univerziteta Džejms Kuk u Australiji proučavao je turiste koji su posećivali tropska ostrva Velikog koralnog grebena i utvrdio da su njihova raspoloženja bila posebno negativna drugog i trećeg dana praznika, kada je bilo i najviše zdravstvenih problema: svrab, umor, alergije, infekcija uha i astma.
Ali, loše ne čine samo nove klime i kulturalne razlike, nego i samo slobodno vreme. Ad Vingerhots koji se bavi proučavanjem kvaliteta života na holandskom Univerzitetu u Tilburgu, to naziva "bolešću slobodnog vremena". - Kod ljudi koji pate od toga simptomi bolesti pojavljuju se vikendom i za vreme odmora, iako se retko osećaju loše dok rade - rekao je. Vingerhots veruje da je bolest slobodnog vremena, nesposobnost opuštanja i prihvatanja ritma života van onoga koji zahteva zaposlenje, prisutnija među ljudima koji žive u velikim gradovima. Kod onih koji pate od tog sindroma kada počinje njihovo slobodno vreme dolazi do glavobolje, bolova u mišićima, mučnine i simptoma poput onih koji se pojavljuju kod gripa. Vingerhots tu pojavu povezuje sa "radoholičarstvom" i napominje da su posebno podložni toj bolesti oni koji rade na odgovornim i zahtevnim položajima.
Čak i ako uspemo da uživamo u našim praznicima, čim se vratimo kući dobro raspoložennje počinje da nestaje. Nakon dve nedelje nestaju gotovo svi pozitivni učinci odmora. Odgovor na pitanje "kako iscediti više sreće sa odmora" istraživanja kažu da bi trebalo češće i kraće putovati umesto da se ređe koriste dugi praznici.
(Mariota Vlaisavljević, 05.08.2011.)
Нема коментара:
Постави коментар