Bitke oko Zavije
Libijski separatisti nisu uspeli probiti liniju fronta na zapadu zemlje niti su, kako tvrde njihove vođe, uspeli ući u grad Zaviju. Libijska vlada nazvala je vesti o napredovanju pobunjenika oko Zavije "medijskom igrom", navodeći da je Tripoli siguran. Ipak, istina je da separatisti uz pomoć NATO snaga vrše stalne napade na libijsku vojsku oko Zavije. Cilj ofanzive je što više se približiti glavnom gradu Tripoliju. U toku noći libijska vojska je dobila pojačanje i odbila napade separatista. Napredovanje libijske vojske je u velikoj meri otežano zbog stalnih napada jurišnih helikoptera NATO na prilazima gradu, ali ni separatisti nisu prošli ništa bolje jer se na njihove položaje sručila žestoka kanonada artiljerije. Stanje u Zaviji najbolje je opisao portparol libijske vlade Dr. Musa Ibrahim koji je na sinoćnjoj konferenciji za štampu izjavio: ''Zavija je u potpunosti pod našom kontrolom. Mala grupa ustanika pokušala je da uđe u grad, ali su ih naše snage zaustavile''.
Problemi u redovima separatista
Libijski separatistički pokret, nakon šest meseci od početka krize, doživljava možda najdramatičnije trenutke od vremena kada se libijska vojska nalazila na prilazima Bengaziju. Borba za svrgavanje dugogodišnjeg libijskog lidera polako ustupa mesto borbama za prevlast raznih frakcija i plemena, okupljenih oko separatističkog pokreta. Njujork tajms piše da bi razlog ovakvom ponašanju mogao ležati u činjenici da im se milijarde dolara, koje je Gadafi prethodnih decenija iznosio iz zemlje, nalaze na dohvat ruke, ali zbog nepopravljivog rivalstva postoji i ozbiljna opasnost od potpunog raspada države. Istovremeno, separatisti su poslednjih nedelja opljačkali čitav niz mesta, u znak osvete lokalnom stanovništvu zbog navodne podrške Gadafiju. Pljačku je pratilo isterivanje stanovništva i, u nekoliko detaljno dokumentovanih slučajeva, ubistva. Žrtvom osvetničkih napada pao je i komandant separatističkih snaga general Abdul Fatah Jonus, navodno zbog dela koja je činio dok je bio šef Libijskih snaga bezbednosti. Pleme iz kojeg potiče general zapretilo je osvetom, što je izazvalo ozbiljnu krizu u Bengaziju.
U borbama oko Brege više od 20 mrtvih
U bitkama za kontrolu nad naftnim terminalom i rafinerijom u libijskom gradu Bregi u poslednja dva dana poginula je najmanje 21 osoba, uključujući separatiste i vladine snage, tvrde izvori u bolnici u Adždabiji. Ubijeno je najmanje 15 separatista, a ranjeno njih oko 50, preneo je Reuters. U bolnici u Adždabiji novinarima je rečeno da su u petak doneta tela šestorice vojnika libijskih oružanih snaga. Separatistički izvori tvrde da je na drugom većem frontu, kod Misrate, stradalo najmanje šest njihovih boraca u poslednja 24 sata. Portparol separatista saopštio je da su se njihovi borci iz istočne Brege, koju su navodno zauzeli, uputili prema naftnom terminalu, koji je udaljen oko 15 kilometara i da su u sukobu sa vladinim snagama uništili dva tenka. Zvanični Tripoli je juče optužio generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Ban Ki Muna da se "igra rečima" i da ističe napore NATO-a da se izbegnu civilne žrtve, umesto da govori o odgovornosti Severnoatlantske alijanse za te žrtve.
NATO bacao letke na područje Ajn Zaret u kojim preti da će totalno porušiti lokalnu farmu banana
Avioni NATO snaga nadletali su jutros područje Ajn Zaret u Tripoliju i bacali letke preteće sadržine. Stanovništvu tog područja komanda Alijanse preti da će ubrzo početi sa žestokim bombardovanjem. Cilj napada je, kako se u lecima navodi, lokalna farma banana. NATO nikome više ne polaže račune i svaki civilni objekat, pa i obična farma banana može lako postati legitimna meta bombarderima NATO snaga.
Počeli pregovori između libijske vlade i separatista?
Predstavnici libijske vlade i predstavnici separatista sastali su se kasno sinoć (u nedelju) na pregovorima u hotelu na jugu Tunisa, izjavio je izvor direktno upućen u razgovore za agenciju Rojters.
Iako ni jedna strana za sada nije zvanično potvrdila ovu informaciju, britanska agencija prenosi da se pregovori održavaju iza zatvorenih vrata u hotelu na ostrvu Ðerba u blizini granice sa Libijom. "Predstavnici separatista i libijske vlade još pregovaraju", rekao je ovaj neimenovani izvor. Situacija na terenu je već duže vreme u pat poziciji, s obzirom da ni jedna strana u građanskom ratu u Libiji nije uspela da napravi značajniji prodor, iako NATO već pet meseci bombarduje libijsku vojsku i ciljeve na teritoriji pod kontrolom Gadafija.
Ahmadinedžad osudio NATO-napade na Libiju i preti vojnim odgovorom na bilo koji američko-izraelski napad na Iran
Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad izjavio je juče da će njegova zemlja odgovoriti svim raspoloživim sredstvima na bilo koji napad SAD-a ili Izraela. Ahmadinedžad je to izjavio u intervjuu za kanal Rusija danas kao odgovor na pitanje novinara da li je Iran zabrinut zbog pretnji Amerike da će pokrenuti vojnu akciju protiv Irana. ''Oni znaju moć Irana i jako dobro znaju da će iranski odgovor biti jak i zastrašujući. Mi ćemo braniti naše žene i sebe u skladu sa svojim mogućnostima, ali nadamo se da taj dan neće doći nikada'' - rekao je predsednik Irana. U intervjuu se Ahmadinedžad osvrnuo i na stanje u Libiji. "Osuđujem NATO intervenciju u Libiji. Savet bezbednosti, po mom mišljenju, počinio je veliku grešku. Umesto slanja aviona, bombardera, bombi, trebali su poslati grupe posrednika. Trebali su se održati slobodni i pošteni izbori koje će nadgledati UN. A svim stanovnicima Libije obezbediti da izađu na izbore i neka vlada onaj koga narod izabere'' - rekao je iranski predsednik.
Lider Gadafi u sinoćnjoj poruci pozvao na borbu za oslobođenje Libije
Libijski lider Moamer Gadafi pozvao je narod da se spremi na borbu kako bi se oslobodila Libija od izdajnika i snaga NATO, dan pošto su pobunjenici zauzeli strateški važan grad Zavijah, na samo 50 kilometara zapadno od Tripolija. "Libijski narod će istrajati i revolucija će istrajati. Krenite, izazivajte, uđite u borbu za oslobađanje Libije, malo-pomalo, od izdajnika i NATO-a", poručio je libijski lider Moamer Gadafi u govoru održanom putem telefona i emitovanom sinoć na državnoj televiziji u audio-formatu.
"Spremite se na borbu. Krv mučenika je podsticaj za ratovanje", poručio je lider Gadafi. Libijski lider tvrdi da su separatisti, koji od sredine februara uz pomoć zapadnih sila, uvode nered u zemlji, naoružani kriminalci i ekstremisti iz redova Al Kaide, a vazdušnu kampanju snaga NATO, koje svakodnevno seju smrt po Libiji, Gadafi smatra "kolonijalnom agresijom čiji je cilj da pokrade libijsku naftu".
Musa: Nismo pregovarali sa separatistima
Pojedine novinske agencije prenele su juče i jutros navode neimenovanog izvora da predstavnici libijske vlade vrše pregovore sa separatistima u jednom hotelu na jugu Tunisa.
Neki su mediji javili čak i da u pregovorima učestvuje i predsednik Venecuele Hugo Čavez, čiji je avion parkiran na ostrvu Đerba. Sve te informacije odlučno je danas negirao portparol libijske vlade Musa Ibrahim, optužujući zapadne lidere i medije za širenje glasina. "Ove informacije su apsolutno netačne i deo su medijskog rata protiv nas. Njihov cilj je da nas zbune, slome nam duh i poljuljaju našu hrabrost", poručio je Ibrahim, komentarišući navode koje ni separatistička strana još nije zvanično potvrdila.
Pobunjenici u ofanzivi, novi talas izbeglica
Režim Moamera el Gadafija je pod sve većim pritiskom. Libijski pobunjenici napreduju ka prestonici. Na Lampeduzu novi talas izbeglica, gde je stiglo još 2.000 izbeglica iz severne Afrike. Pobunjenici u Libiji nastavljaju da se probijaju prema glavnom gradu Tripoliju. Jedan od predstavnika pobunjenika saopštio je da je u potpunosti zauzet strateški važan primorski grad Savija, a pod kontrolom pobunjenika su i gradovi Surman, 70 kilometara zapadno od Tripolija, i Garjan, 80 kilometara južno od glavnog grada. Te informacije još uvek nisu potvrđene.
U slučaju da je Garjan zaista pod kontrolom pobunjenika, pritisak na Gadafija postaće mnogo jači. Grad se nalazi na važnoj saobraćajnici koja direktno vodi na sever Tripolija. Zauzimanjem Savije i Surmana, pobunjenici će moći sa zapada da napreduju ka glavnom gradu. Na jugu grada pod njihovom kontrolom je i deo obale. Na severu su NATO snage blokirale izlaz na Sredozemno more, čime je Tripoli opkoljen sa svih strana. Prema izjavama očevidaca u gradu Garjanu još se uvek vode borbe. Jedan od predstavnika Gadafijevog režima prethodno je izjavio da Saviju i Garjan kontrolišu vlasti. Uspehe pobunjenika do sada nije potvrdio ni NATO. ''Nemamo tačnih podataka, situacija se menja iz dana u dan''.
Oko 2.000 izbeglica stiglo na Lampeduzu
Oko 2000 izbeglica, pretežno iz Libije stiglo je proteklog vikenda na italijansko ostrvo Lampeduzu. Među njima je oko stotinu žena i oko četrdesetoro dece. Trenutno mirno more olakšava plovidbu, i sve je više brodova koji se kreću ka Evropi. Polovina izbeglica trebalo bi sa ostrva da budu prebačeni u južnu Italiju, u jedan drugi izbeglički kamp. Ostali će biti prebačeni narednih dana. U nedelju uveče su i na Sardiniju stigla dva broda sa 48 ljudi.
Najviše beže strani radnici
Zbog oružanih borbi u Libiji, poslednjih meseci se više hiljada ljudi odlučilo za put preko mora. Među njima je najviše stranih radnika iz drugih afričkih zemalja. Mnogi od njih put nisu preživeli. Prema podacima Ujedinjenih nacija, od početka borbi, od sredine marta, najmanje 1500 izbeglica se vode kao nestali. Katolička humanitarna organizacija Sant Egidio procenjuje da se od početka godine 1820 izbeglica iz severne Afrika udavilo u Sredozmenom moru u pokušaju da stigne do Evrope.
Libijski pobunjenici odsecaju Tripoli
Libijski pobunjenici su danas potvrdili da su zaposeli gradove Garian i Sorman, oko 50 kilometara južno i zapadno od glavnog grada i uporišta vladinih snaga, Tripolija kojem se približavaju. Predstavnik Vojnog saveta pobunjenika za region zapada, Abdesalam Otman je ipak priznao "prisustvo neodređenog broja" snajperista vladinih snaga u nekim stambenim četvrtima. Predstavnik Vlade Libije, Ibrahim Musa, priznao je u nedelju uveče da su pobunjenici ušli u Garian i da ima "sukoba" u Sormanu.
Нема коментара:
Постави коментар