петак, 12. август 2011.

LIBIJA: JOŠ JEDAN UŽASAN MASAKR


     Libijski separatisti raspustili Izvršni odbor


     Sve veći haos u redovima separatista doveo je do "raspuštanja" Izvršnog odbora Nacionalnog prelaznog veća. Nakon samo 12 dana od smrti vojnog zapovednika došlo je do "rupa u odboru". 


     "Obzirom na nedostatke u obavljanju dužnosti nekih članova, te na krizu i incident koji se dogodio, Veće je odlučilo da formira novi odbor", izjavio je Abdel Hafiz-Goga. Separatistički vođa Abdel Fatah Junis je ubijen prošlog meseca nakon što je pozvan da svedoči o saradnji sa libijskom vladom i liderom Gadafijem.


     Mugabe: NATO je teroristička organizacija


     Predsednik Zimbabvea, Robert Mugabe, izjavio je da je NATO teroristička organizacija, srodna sa Al-Qaidom. On je rekao da NATO i dalje pokušava ubiti libijskog vođu i njegovu porodicu, što je protivno međunarodnom pravu. Mugabe je rekao kako je NATO bombardovao nevine civile. "Oni žele ubiti Gadafija. Namerno su ubili njegovu decu i unuke, a to je upravo što radi Al-Qaida. Koja je razlika u odnosu na ono što NATO radi? On je upozorio da zapadne zemlje mogu napasti bilo koju afričku zemlju, jer je dozvoljeno NATO-u da to učini napadajući Libiju.


     Još jedan užasan masakr


     U jučerašnjem napadu NATO snaga na selo Madžer (10km od Zlitena) poginulo je 85 civila. U napadu je poginulo 33 dece, 30 žena i 20 muškaraca. NATO pokušava pomoći oslabljenim separatistima koji pokušavaju ući u Zliten sa severa. "Prve tri bombe su bačene oko 11 sati uveče pa su mnogi stanovnici potrčali da spasu svoje voljene. Nakon tog udara usledile su nove tri bombe", izjavio je Musa Ibrahim na današnjoj konferenciji.


     Libijska pobunjenici nemaju legitimnost


     "Pukovnik Muamer Gadafi nema legitimitet i mora otići." Ovaj argument je bio iskorišten za pravdanje NATO vojne intervencije u Libiji, iako rezolucija Saveta bezbednosti UN-a ne poziva na 
promenu režima. U međuvremenu, broj zemalja koje su prepoznale samoprozvano Nacionalno prelazno veće je porastao. Očito je da zapadne zemlje u Libiji pokušavaju nametnuti uslove bez sudelovanja libijskog naroda. Političke vođe mogu dobiti legitimnost samo od vlastitog naroda, a ne od stranih sila koje bombarduju njegovu zemlju. Današnji svet me je podsetio na mračno doba 
imperijalizma, kada je većina iz tzv. Trećeg sveta lišena slobode od svojih zapadnih gospodara. Demokratski procesi u Libiji mogu nastati samo kada druge zemlje prestanu da se upliću u njene poslove. Samoopredeljenje je uslov za slobodu i demokratiju u bilo kojoj zemlji.
(Manfred Liebig, Freiburg, Nemačka)


     Među 85 ubijenih civila, NATO ubio 33 dece


     Libijska vlada optužila je sinoć NATO da je odgovoran za smrt 85 civila u Madžeru, selu istočno od Tripolija. "Selo je napadnuto kako bi se omogućilo da separatisti sa južne strane uđu u Zliten", rekao je novinarima portparol libijske vlade dr. Musa Ibrahim. Prema njegovim rečima, među ubijenima je 33 dece, kao i 32 žene i 20 muškaraca. Separatisti, po informacijama koje prenose zapadne agencije,  pokušavaju više od nedelju dana da zauzmu Zliten, grad od 200.000 stanovnika. NATO je demantovao navode Tripolija rekavši da nema dokaza da su u bombardovanju libijskog grada Zlitena poginuli civili kao što to tvrde tamošnje vlasti. "Zasad nemamo dokaza o civilnim žrtvama", rekao je novinarima portparol NATO Rolan Lavoa. On je dodao da je cilj jučerašnjeg bombardovanja 
NATO bio "legitiman" pošto su gađane zgrade koje koriste snage lojalne Gadafiju. "To je bio vojni cilj", rekao je portparol NATO i dodao da Alijansa preduzima mere kako ne bi stradali nevini civili koji 
žive ili rade u blizini mesta. Od polovine februara, kada je počela agresija Zapada na Libiju, poginulo je na desetine hiljada ljudi. "Vojna intervencija" međunarodne koalicije u Libiji počela je 19. marta, a NATO je 31. marta preuzeo komandovanje tom operacijom.


     EU pojačala sankcije protiv libijskog rukovodstva


     Europska unija je pojačala sankcije protiv libijskog rukovodstva. Kako je saopštilo Ministarstvo spoljnih poslova Francuske, data odluka bila je odobrena u ponedeljak. Ovoga puta sankcije se tiču naftne kompanije Aš-Šarara, kao i niza administrativnih ustanova. Reč je već o petom paketu mera koje je EU usvojila protiv Tripolija. Ukupno pod evropske sankcije potpada oko 50 institucija vlasti Libije, i otprilike isto toliko konkretih lica direktno vezanih sa libijskim liderom Moamerom Gadafijem.


     Khamis Gadafi posetio ranjene u NATO napadu


     Khamis Gadafi, sin lidera Gadafija, posetio je juče bolnicu u kojoj su smešteni ranjeni u NATO napadu kao i porodice poginulih. Podsećamo u NATO napadu, mučki je ubijeno preko 80 civila od kojih je bilo 33 dece.


















     Lider revolucije Moamer Gadafi poslao je pismo predsednicima država članica u Savetu bezbednosti

     Lider revolucije Moamer Gadafi poslao je u utorak pismo predsednicima država članica u Savetu bezbednosti gde ih obavestio da oni snose odgovornost za pokolj koji počinio NATO u ranu zoru u utorak bombardovanjem stambene četvrti Madžer u gradu Zliten što je uzrokovalo ubistvo (85) civila. To je masakr koji je nije viđen u istoriji ratovanja ikada.


     Britanski pilot koji je prešao na islam kritikovao svoju zemlju zbog napada na Libiju


     Prema pisanju britanskog lista Daily Star, pilot koji je član istaknutog britanskog Royal Air Force i prešao na islam, kritikovao je vazdušne udare NATO-a, u kojima učestvuje i njegova zamlja, na Libiju. Novine pišu da je 47-godišnji pilot, Joel Hayward, koji je inače dekan škole za obuku RAF u kojoj je pohađao i britanski princ William, žestoki protivnik NATO napada na Libiju. Novine ističu da je Howard napisao jedan članak u kojem navodi da su vojni i politički čelnici NATO počinili zločine nad civilima u Libiji, prethodno ne proverivši navode da je Gadafijeva vojska činila pokolje nad svojim narodom. Ubijanje civila, po njegovim rečima, neće doneti rešenje krize u Libiji, ali će neminovno dovesti do gubitka međusobnog poverenja među članicama Alijanse. Kao komentar na mišljenje ovog iskusnog pilota, britanski list je napisao da su britanski vojni funkcioneri zabrinuti zbog toga što Howard puno vremena troši obavljajući "islamske aktivnosti". 




     Izjava sekretara ministra spoljnih poslova povodom nemira u Engleskoj


     "Uzrok nereda u Velikoj Britaniji je neuspeh britanske vlade da dopre do miliona mladih ljudi u celoj zemlji. Ovi mladi, od crnaca do radničke klase, imaju legitimno pravo da imaju bolje obrazovanje, zdravstvo, stanovanje, radna mesta i jednake mogućnosti. Nedavni događaji napravili su Kamerona nesposobnim da vodi, zbog njegove politike nesupeha i nemogućnosti da odgovori na zahteve. On je u današnjim izjavama opisao svoj narod kao kriminalce. Umesto ulaganja novca tamo gde je potrebno, on ga troši na vođenje divljih ratova u Libiji."


     Danska i Kanada isteruju preostale diplomate


     Danska i Kanada naredile su libijskim diplomatama da u roku od pet dana napuste njihove zemlje, proglasivši ih za "persone non grata". Danska je jedna od prvih zemalja koja se uključila u napade na Libiju. Danska ministarka spoljnih poslova Lene Espersen izjavila je da su dvojica preostalih libijskih diplomata proglašeni za nepoželjne osobe i da im je dato "pet dana da spakuju svoje stvari". I Kanađani su četvorici libijskih diplomata dali rok od pet dana da napuste zemlju, a zabranili su im i pristup bankovnim računima ambasade.


     Kameron i njegova vlada su izgubili sav legitimitet


     Libijska vlada pozvala je britanskog premijera Dejvida Kamerona da podnese ostavku jer je "izgubio sav legitimitet" zbog pobuna koje tresu Britaniju. "Kameron i njegova vlada moraju napustiti vlast 
nakon ustanka protiv njih i nakon policijske intervencije na mirne proteste" citirala je službena novinska agencija Jana zamenika ministra spoljnih poslova Libije. 


     "Ove demonstracije pokazuju da britanski narod odbacuje vladu koja pokušava da se nametne silom" izjavio je Kaim. On je takođe pozvao Savet bezbednosti i međunarodnu zajednicu da ne stoji "prekrštenih ruku" kada se tako sramotno krše ljudska prava britanskog naroda. Neredi u Britaniji su počeli u Londonu i ubrzo su se proširili na druge gradove kada je masa tražila pravdu za ubistvo 29-godišnjeg Marka Dugana. Dugana je upucala policija na mirnim demonstracija.


     Izaslanici traže objašnjenje od NATO-a za napad na libijsku televiziju


     Kritika je došla nakon što je Tripoli optužio NATO savez za ubijanje više desetina civila. Poznato je da raste podela u Savetu bezbednosti zbog rata koji je počeo pre šest meseci, a većina njih je na početku mislila da rat neće trajati duže od nekoliko sedmica.


     Nakon zatvorenog sastanka Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija nekoliko izaslanka je tražilo objašnjenje od NATO-a za napad koji se desio 30. jula na libijskoj televiziji i razlog zašto je taj objekat bio meta NATO-a. Ruski veleposlanik pri Ujedinjenim nacijama Vitalij Čurkin rekao je novinarima: "Veoma smo zabrinuti zbog ovoga. Mi smo od njih zatražili da se zaustavi ovo ... i rečeno nam je da oni (NATO) vode istragu o bombardovanju televizije. "NATO je prošlog meseca saopštio da je raketirao tri satelita u Tripoliju kako bi ućutkao "stanice terorista" koje koristi libijski vođa Moamer Gadafi. Izaslanici Libana i Brazila u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija rekli su da se oni osećaju nelagodno zbog ovog NATO-napada i traže objašnjenje.

Нема коментара:

Постави коментар