GRAFIČKI TVORAC LIKA: EsseGesse
PREMIJERA: 1966.
ŽANR: ratni, istorijski, (traperski) western, avanturistički
MESTO RADNJE: Amerika, područje Velikih jezera
VREME RADNJE: 1773. - 1781.
VERNI PRATIOCI: Mister Bluff i Žalosna Sova
OMILJENO ORUŽJE: pištolj i mač
Nalazimo se u Italiji sredinom šezdesetih, periodu velike evolucije stripa, na zalasku tada jako popularnog formata «striscie» i rastućem uspehu džepnih izdanja noir stripova poput Diabolika. Izdavačka kuća Araldo, naslednica legendarne kuće Audace i preteča današnjeg Sergio Bonelli Editorea je pokušala pronaći nova rešenja za opstanak na tržištu pokretanjem nove eksperimentalne serije nazvane jednostavno Collana Araldo prema imenu izdavačke kuće, kao što je i bio običaj u to vreme. Prvih 5 brojeva su bili rezervisani za 2 nova lika: Il ribelle (Buntovnik, pobunjenik) Guida Nolitte, brojevi 1 i 2 i Red Buck Cesarea Melloncelija (brojevi 3,4,5), dok je crtež svih 5 epizoda potpisao Sergio Tarquino (ove epizode su i objavljene kod nas u prvim brojevima Zlatne Serije). O nastavku ne postoje tačne informacije. Verovatno je bio u planu i šesti broj ove edicije, ali je umesto njega u septembru 1966. izašao, burno najavljivan u ostalim izdanjima, prvi broj Komandanta Marka, kao prvi broj nove edicije, Collana Araldo Seconda Serie (tj. Druga serija edicije Araldo). Prvi broj je osvojio velike simpatije publike i doživeo instant uspeh na tržištu, ali njegov početak počinje bar godinu dana pre. EsseGesse, pijemontski trojac autora, je godinama radio za izdavačku kuću Dardo, doživevši ogroman uspeh sa junacima kao što su bili Kinowa, Kapetan Miki i Veliki Blek. U tadašnje vreme odgovor na pitanje «Ko su EsseGesse» je dugo vremena predstavljao misteriju za strip zaljubljenike koji nisu znali da li to predstavlja pseudonim za jednog autora ili grupu više autora ili neka treća kombinacija. Postojale su brojne hipoteze, konstantno podgrejavane uniformnošću grafičkog i narativnog stila koji je bio nešto novo u odnosu na ostale junake gde su se smenjivali uglavnom raznorazni crtači koji su značili i drugačiji crtež omiljenih junaka. Ali nakon nekog vremena postalo je jasno da EsseGesse (tj, SGS) predstavlja sinonime trojice torinskih autora; Giovanni Sinchetto, Dario Guzzon i Pietro Sartoris.
Međutim, nakon smrti osnivača Darda, Gina Casarottija, trio ulazi u probleme sa novim vlasnicima i urednicima i napušta kuću. Odlučuju osnovati vlastitu izdavačku kuću pod imenom «Sisag» za koju kreiraju novog junaka, «Alan Mistero» tj. Tajanstveni Alan, ali taj eksperiment neslavno završava iz raznoraznih razloga, mada se lik ne ukida, nego ga, kao i Bleka, preuzima izdavačka kuća Lug iz Liona koja nastavlja sa novim epizodama pod paskom novih autora. Tada su EsseGesse iz rukava izvukli Komandanta Marka, neku vrstu brata blizanca Velikog Bleka (najvećeg uspeha EsseGesse, koji je sredinom 50-tih žario i palio Italijom).
Scena iz jubilarnog broja 100 u boji, "Priča o Komandantu Marku": Markovo spašavanje od brodoloma |
Mister Bluff je ćelavi bradonja koji ne voli mnogo govoriti o svojoj prošlosti, a čitalac može samo da nasluti je to zbog toga što je dotični možda radio i neke stvari koje baš i nisu u skladu sa zakonom, o čemu svedoči i njegovo prijateljstvo sa bivšim gusarom El Ganchom, takođe jednim od stalne postave sporednih likova koji se pojavljuju u Markovim avanturama. Bluff je velikodušan altruista, spreman dati život za svoje ideale i takođe sposoban borac, simpatičan ženskaroš koji čini se poznaje svaku konobaricu na području Velikih jezera. Bluffov nerazdvojni pratilac je pas Flok koga je spasao od smrti od ruku Engleza, na veliku žalost Žalosne Sove, koji sa Flokom vodi večni rat.
EsseGesse: Sartoris, Guzzon, Sinchetto |
Sartoris za crtaćim stolom |
Flok se prvi put pojavljuje u osmoj epizodi, kao spoj sretnih okolnosti. Autori su hteli iskoristiti psa da pojačaju utisak o zlu Engleza i dobroti naših koji su ga spasili od mučenja pridobivši tako njegovu vernost. Nastavili su još koji broj sa Flokom i to je očito zadovoljilo čitaoce koji su im poslali ogroman broj pisama tražeći da ga i dalje «koriste» u avanturama.
Jedna od klasičnih scena nadmudrivanja Floka i Žalosne Sove |
Scena iz jubilarnog broja 100 u boji, "Priča o Komandantu Marku": Prvi susret Marka i Betty |
Avanture Komandanta Marka su nepretenciozno štivo za razonodu čitalaca, što priznaju i sami autori koji nisu imali nekih viših ciljeva. Ograničeni na fiksnu formu od 64 stranice (pošto nisu mogli obećati strašni ritam od 96 stranica mesečno, pa su u dodatku bili objavljivani razni stripovi poput Bleka, Rocky Joea, Tajanstvenog Alana i Trapera Kerrya) autori su do perfekcije usavršili svoju narativnu formulu pojednostavljajući je maksimalno moguće (gotovo da je moguće svesti većinu epizoda na jednostavnu formulu: engleski neprijatelj, špijun iz senke, izdaja, bitka, pobedonosni kraj).
Guzzon za crtaćim stolom |
Naime, prema već spomenutim kanonima, Mark se često kreće među negativcima poput špijuna ili izdajica, vukovima u jagnjećoj koži koji se predstavljaju kao prijatelji nameravajući ustvari predati patriote Englezima, likovima koje čitaoci odmah prepoznaju kao negativce i one od kojih preti opasnost, dok Mark međutim to nikako ne uviđa, sve do momenta kad postaje prekasno i kad se mora izvući iz neprilike.
Bravo, majstore!
ОдговориИзбриши