KIJEV - Sud u Ukrajini odbio je zahtev bivše premijerke te zemlje Julije Timošenko o puštanju iz policijskog pritvora tokom suđenja po optužbi da je zloupotrebila službeni položaj. Sudija je izrekao ovu odluku dok je hiljade pristalica Julije Timošenko, okupljenih ispred suda, tražilo njeno puštanje na slobodu.
Bivša predsednica ukrajinske vlade i lider opozicije nalazi se u pritvoru od petka, gde je dospela posle odbijanja saradnje sa sudom u vezi sa optužbama koje joj se stavljaju na teret. Timošenkova je odbacila optužbe za zloupotrebu službenog položaja i ocenila da su one politički motivisane, a sudiju je nazvala "marionetom" u službi aktuelnog predsednika Viktora Janukoviča.
Bivša ukrajinska premijerka Julija Timošenko, koja je optužena za zloupotrebu službenog položaja, optužila sudiju da je deo vladajuće "mafije". "Neću ustati pred vama, jer bi to značilo klečati pred mafijom. Nećete slomiti mene, već ćete slomiti mladu ukrajinsku demokratiju", rekla je Timošenkova predsedniku suda Rodionu Kirevu, što su prisutni u sali pozdravili burnim aplauzom.
Kirev je upozorio Timošenkovu da su njene izjave "neprihvatljive", a njen advokat Jurij Suhov je zatražio ukidanje pritvora bivšoj premijerki, što je sud odbio. Timošenkova se pojavila u sudnici sa savršenom šminkom i frizurom kao da nije provela vikend u zatvoru, javlja agencija Frans pres i dodaje da je u sudnicu dovedena bez lisica.
"Zatvor je zatvor, ne želim da se žalim. Izazov je, ali i smisao mog života da radim kako bi Ukrajina postala prava evropska država", rekla je Timošenkova novinarima uoči današnjeg početka suđenja.
Ispred zgrade suda okupilo se više stotina pristalica bivše ukrajinske premijerke koji su uzvikivali parole protiv vlasti, a raspoređene su i jake policijske snage. Takođe, ispred zgrade suda postavljeno je i 20-ak šatora u kojima su okupljeni proveli noć, i pored sudske zabrane. Demonstranti su prikupljali potpise za peticiju kojom se traži raspuštanje parlamenta i smenjivanje predsednika Viktora Janukoviča.
Sud u Kijevu je u petak odredio pritvor Timošenkovoj koja se tereti da je kao premijerka 2009. godine zloupotrebila službeni položaj pošto je bez odobrenja vlade dozvolila potpisivanje ugovora o uvozu ruskog gasa po nepovoljnoj ceni čime je oštetila državu za oko 130 miliona evra. Timošenkova je optužena i za proneveru vise stotina miliona dolara, a istrage se vode protiv još nekih bivših zvaničnika njene vlade.
Pritvaranje Timošenkove izazvalo je reagovanja i u svetu, pa su SAD osudile to suđenje ocenjujući ga politički motivisanim.
Pravosuđe Ukrajine vodi istragu protiv Timošenkove zbog pronevere oko 300 miliona dolara koje je Kijev dobio u zamenu za prodaju svoje kvote za emisije ugljen-dioksida /CO2/ u vreme dok je ona predvodila vladu.
Istrage se vode protiv još nekih bivših zvaničnika iz njene vlade. Ekipa oko predsednika Viktora Janukoviča naglašava da je reč o borbi protiv korupcije, dok opozicija tvrdi da se radi o političkoj represiji.
Bivša premijerka tvrdi da je istrage protiv nje i njenih saradnika pokrenuo predsednik Viktor Janukovič, kako bi ućutkao opoziciju i izbacio ih iz izborne trke 2012. godine, kada su planirani parlamentarni izbori. U slučaju da bude osuđena, Timošenkova bi mogla dobiti 10 godina zatvora.
Timošenkova je bila premijer Ukrajine od februara do septembra 2005. godine, a zatim je ponovo bila na toj funkciji od decembra 2007. do marta 2010. godine, kada je smenjena posle neuspešne kandidature za predsednika države na izborima mesec dana ranije.
Amerika uz Juliju Timošenko
Policija je u nedelju u centru Kijeva ogradila pristalice uhapšene Julije Timošenko, ne bi li ih sprečila da u ponedeljak zatvore put konvoju kojim će bivša premijerka biti prevezena na suđenje. Posle hapšenja, vlasti Ukrajine i sud trpe snažan pritisak iz inostranstva, a oglasila se i američka ambasada u Kijevu. Vlasti SAD smatraju hapšenje politički motivisanim i traže da se Timošenkova odmah pusti iz zatvora.
Bivša ukrajinska premijerka u "sobi sa pogledom" istražnog zatvora u Kijevu
Ukrajinsko ministarstvo spoljnih poslova je odgovorilo: - Julija Timošenko je navikla da se tako ponaša, jer je godinama uspevala da sebe postavi iznad pravila i pravde. Analizirali smo zakone SAD i zemalja EU, kao i drugih država, i uverili se da bi takvo njeno ponašanje u sudnici svuda u svetu prisililo sud da primeni najozbiljnije sankcije. Sud je odlučio samostalno, bez ikakvog mešanja vlasti, pa se zbog toga i ne treba obraćati rukovodstvu Ukrajine.
Prvi put Julija je uhapšena februara 2001. i u zatvoru je bila 42 dana. Ona je tada optužena jer kompanija čiji je bila direktor državi nije platila porez od zarade na uvoz gasa iz Rusije. Aprila 2002. je oslobođena. Ona je sada u istražnom zatvoru "Lukjanovski", gde se već nalazi njen bivši saradnik u vladi, tadašnji ministar policije Jurij Lucenko. Iz zatvorske sobe broj 242 može da gleda u dvorište, jer ima, za razliku od drugih ćelija, prozor od neprobojnog stakla. Njena soba ima toalet, ali nema televizor ni radio.
Prkosnu Timošenkovu brani Moskva
Hapšenje bivše ukrajinske premijerke, Julije Timošenko (51), uoči vikenda, zapretilo je talasom demonstracija. Pristalice liderke opozicione partije, koja nosi njeno ime, u subotu su u centru Kijeva podigle šatore u nameri da organizuju masovne proteste. Ukrajinska opozicija traži vanredno zasedanje Vrhovne rade (parlamenta), za šta je potrebno 150 potpisa. Budući da blok Julije Timošenko u parlamentu ima 105 glasova, sakupljanje još 45 ne bi trebalo da bude problem.
Prkosnu Juliju sud u Kijevu uhapsio je zbog stalnog narušavanja sudskog postupka. Moskva je sada javno brani, jer ruske vlasti smatraju da su gasni dogovori, zaključeni 2009.godine, bili u skladu sa zakonima dveju država. Ministarstvo spoljnih poslova Rusije oglasilo se kategorički tvrdeći da su svi dogovori o gasu između Rusije i Ukrajine, bili sačinjeni ne samo na osnovu ruskih i ukrajinskih zakona, već i međunarodnog prava, te da nisu bili štetni ni za Rusiju, a ni za Ukrajinu. Podsetimo, pregovori su bili maratonski: postignutim kompromisom izbegnuta je gasna kriza.
Pre hapšenja, kao svedok, govorio je ukrajinski premijer Nikolaj Azarov. Dogovor o gasu, koji je 2009. godine "blagoslovila" Timošenkova, nazvao je "ropski zavisnim". Azarov tvrdi da je više puta pitao Vladimira Putina o razlozima potpisivanja dogovora štetnog po Ukrajinu. Putin mu je, navodno, odgovorio da "ni on nije znao razloge i da odgovor treba tražiti od ukrajinskih političara". Azarov veli da je, kao premijer, nastojao da se dogovor o gasu sa Rusijom promeni. Ruskoj strani su, zato, predočeni argumenti i prilog ideji da se nađu mehanizmi koji će omogućiti revidiranje aktualnog dogovora.
- Svi dogovori o gasu od 2009. zaključeni su strogo u skladu sa nacionalnim zakonima dveju država kao i međunarodnim pravom. Za potpisivanje tih ugovora dobijene su i neophodne naredbe predsednika Rusije i Ukrajine - odgovara, u saopštenju, Ministarstvo spoljnih poslova Rusije.
Tužilaštvo optužuje Juliju Timošenko da je, podrškom gasnih ugovora 2009, nanela zemlji štetu od 187 miliona dolara, te da se, pri tome, rukovodila ličnim interesima. Sporne ugovore potpisali su ruski "Gasprom" i "Neftegas Ukrajina".
- Trikovi primenjeni nad bivšim ministrima transporta i policije, Georgijem Kripom i Jurijem Kravčenkom, koji su se ubili posle "narandžaste revolucije", neće se ponoviti - poručuje Timošenkova. - Imala sam mogućnost da dobijem politički azil, ali ne želim da bežim.
Konstantin Zatulin, ruski parlamentarac i direktor Instituta za proučavanje zemalja bivših sovjetskih republika, ocenjuje da je Timošenkova činila sve da je uhapse, jer joj je trebao politički šou i ona je u tome uspela. Nalazi se u istražnom zatvoru "Lukjanovski", gde je i njen bivši saradnik u vladi, tadašnji ministar policije Jurij Lučenko.
Prilikom hapšenja u petak, Julija Timošenko je, prema izjavi tužiteljke Lilijane Frolove, javno demonstrirala neuvažavanje suda - vređala je predstavnike tužilaštva i svedoke. Kako je istakla Frolova, to je bio neposredni povod za privođenje. Mnogi politikolozi smatraju da je prkosna Julija namerno provocirala sud uvredama na račun pripadnika tužilačkog tima i svedoka. Ovu svoju tvrdnju, argumentuju Julijinim verovanjem da će morati da je puste iz zatvora, a da, istovremeno, ceo događaj može da joj podigne popularnost, budući da je narod, po običaju, na strani žrtve. Poznavaoci tamošnjih prilika dodaju da suđenje bivšoj ukrajinskoj premijerki nipošto ne ide u korist njenom političkom konkurentu, predsedniku Viktoru Janukoviču, jer će ga opozicija etiketirati kao diktatora, koji hapsi svoje građane.
"Vest o puštanju koja je procurila iz sudnice nije tačna", potvrdio je sudija Rodion Kirev. Tako je odbijen i drugi zahtev odbrane da se pritvor Juliji Timošenko zameni polaganjem kaucije i puštanjem na slobodu. Prethodni zahtev sud je danas odbacio, ali je posle garancija Ukrajinske pravoslavne crkve, ipak, izgledalo da je udovoljio zahtevu odbrane. Sudija je, međutim, demantovao ovu odluku.
Hiljade pristalica Julije Timošenko, okupljenih ispred suda, i dalje traže njeno puštanje na slobodu.
(Branko Vlahović, 07.08.2011.)
Нема коментара:
Постави коментар