Rusija je u sredu optužila Libiju za obuku sirijskih pobunjenika koji se u trening centrima naoružavaju i obučavaju za rušenje sirijskog predsednika Bašhar al-Asada. Ruski veleposlanik i stalni predstavnik pri Ujedinjenim nacijama Vitalij Čurkin, na otvorenoj sednici Saveta bezbednosti UN-a o Libiji istakao je: "Dobili smo informaciju da u Libiji, uz podršku tamošnjih vlasti, postoji poseban trening centar za sirijske revolucionare koji se šalju u Siriju za napad na legalnu vladu".
"Uzevši u obzir činjenicu da al-Kaida deluje na području Sirije, postavlja se pitanje: Da li će izvoz revolucije postati izvoz terorizma?" upitao je Čurkin.
Nove libijske vlasti bi se trebale usredsrediti na domaće probleme u toj severnoafričkoj zemlji, a ne na trening sirijskih pobunjenika koji će se boriti sa sirijskim vladinim snagama, rekao je Čurkin.
Libijski premijer Abdurahim El-Keib bio je takođe jasan na sednici Saveta bezbednosti UN-a, koja je počela u sredu popodne, ali nije odgovorio na optužbe.
Libija je, kao jedna od prvih stranih zemalja priznala sirijsku opoziciju - Sirijsko Nacionalno veće - kao legitimno telo u Siriji, i obećala da će donirati 100 miliona američkih dolara kao humanitarnu pomoć sirijskoj opoziciji i omogućiti im otvaranje ureda u glavnom gradu Tripoliju.
Sirijska vlada je više puta optužila neke arapske i zapadne zemlje za naoružavanje i pružanje finansijske pomoći oružanim grupama u Siriji. Vlada je u decembru 2011. iznela podatke da su "oružane terorističke grupe" ubile više od 2.000 vojnika i vladinih snaga bezbednosti.
Gotovo jednogodišnja kriza u kojoj je prema UN-u do sada poginulo više od 7.500 ljudi, počela je mirnim protestima, ali oni su se, pozivajući se na navodne progone vladinih snaga i vojske, počeli naoružavati, i kriza u Siriji je eskalirala.
Zemlje poput Rusije i Kine, od početka se zalažu za političko rešenje i čvrsto se protive bilo kakvoj stranoj intervenciji i mešanju u unutrašnje poslove Sirije.
(Xinhua)
Нема коментара:
Постави коментар