Iransko rešenje nudi kreairanje potpuno nove političke strukture u Libiji, koje bi se sastojalo od postojećih elemenata kao i prestanak NATO napada na ovu zemlju. U svom jučerašnjem obraćanju medijima, Salehi je dodao da je plan usvojen od strane Alžira i nekoliko drugih zemalja, ne navodeći ostale detalje.
Borbe u Bregi u Libiji
Libijski pobunjenici opkolili su istočno naftno središte u Bregi. Pod njihovom kontrolom se nalaze i neki delovi grada. Francuska je saopštila da su pobunjenici preuzeli grad u potpunosti, ali Tripoli to poriče. Libijski lider Momer el Gadafi je izjavio da je došlo vreme za odlučujuću bitku za Libiju.
O čemu se pregovara sa Gadafijem?
Doduše, američko ministarstvo inostranih poslova je istaklo da ovo uopšte nisu bili pregovori. Već - samo jedan jedini sastanak na kojem je ponovljen ultimativni zahtev američkog predsednika Baraka Obame i američke ministarke spoljnih poslova Hilari Klinton da Gadafi mora da ode sa vlasti.
Ali, to je verovatno samo pola istine. Ipak su tri američka izaslanika, među kojima i američki državni sekretar za Bliski istok Džefri Feltman i američki ambasador koji se povukao iz Tripolija Džin Krec, tri sata sedeli sa četvoricom Gadafijevih bliskih saradnika. "Da, sedeli smo jedni naspram drugih", potvrdio je i predstavnik Gadafijeve vlade.
Sastanak u Tunisu prvi je korak ka dijalogu između SAD i Libije, kaže Gadafijev portparol Musa Ibrahim. Libijska vlada ne gleda u nazad, već napred, dodao je on. "Želimo da popravimo odnose sa SAD i zemljama članicama NATO", izjavio je Gadafijev portparol u razgovoru za Si-En-En.
Posle Francuske i SAD
Tajni sastanak u Tunisu pokazuje da Obamina vlada svim sredstvima pokušava da što pre okonča skupu misiju u Libiji. Jer, Sjedinjenim Američkim Državama preti opasnost od nelikvidnosti. A s obzirom na sve bližu kampanju za predsedničke izbore, Obama ne želi da pored misija u Avganistanu i Iraku još mesecima nastavi vojnu misiju u Libiji.
Tajnim sastankom u Tunisu, SAD slede primer Francuske, koja je isto tako protekle nedelje otpočela razgovore sa Gadafijevom vladom. Ima tu i malo ironije što SAD u Tunis šalju upravo bivšeg ambasadora u Tripoliju Džina Kreca. On je, naime, američki diplomata koji je u depešama za Vašington opširno pisao o Gadafijevoj ljubavi za jednu ukrajinsku bolničarku, flamenko igre i konjske trke. I koji se podsmevao zato što je libijski vlastodržac odbijao da se penje više od 35 stepenica i da leti avionom više od osam sati.
Kada je Vikiliks objavio izveštaje Džina Kreca, Obamina vlada ga je prošle godine povukla iz Libije – dva meseca pre nego što je američka ambasada u Tripoliju zatvorena i evakuisana. Ali, po svemu sudeći, izgleda da je on pravi čovek za razgovore između Amerikanaca i Gadafijevih ljudi.
I pregovori i pojačanje pritiska
Paralelno sa tajnim kontaktima, Vašington pojačava pritisak na Gadafija. SAD su pobunjenike priznale kao legitimne predstavnike. To je prvi korak kako bi pobunjenici dobili novac sa Gadafijevih bankovnih računa, koji je stavljen na led. I da se bolje brane od Gadafijevih oružanih snaga koje su delove Libije pretvorile u minska polja.
(Ralf Zina, Vašington i Mirjana Kine-Veljković, 20.07.2011.)
Američki državljani treba da napuste Libiju
Ubijanje nevinih u Libiji
KAKAV STRAŠAN NERED I STRAŠAN GUBITAK LJUDSKIH ŽIVOTA |
Američka odluka da se prizna Prelazno nacionalno veće (koje nije izabrao libijski narod) kao jedinog legitimnog predstavnika je ukljanjanje pravnih prepreka za krađu ogromnih svota novca. U stvari, još uvek je slučaj da tzv. pobunjenici drže manje od polovine Libije pod svojom kontrolom. Gadafi je bio u mogućnosti da u poslednje dve nedelje mobiliše mnogo veću masu ljudi, nego pre početka sukoba. Postoji jak empirijski dokaz, tačno ono što sam predvideo, da će NATO bombradovanje ojačati Gadafijevu popularnost i utvrditi njegovu vlast.
(Craig Murray, bivši ambasador, aktivist za ljudska prava)
Kanada bi mogla ostati sama sa separatistima
Dalje u teksu on navodi: "Od početka kampanje protiv Libije, SAD nije bilo jasno da su u potpunosti ušle u još jedan rat. Unutar NATO alijanse nisu se svi članovi složili oko no-fly zone, a samo nekoliko njih je bilo složno oko pokretanja napada na Libiju. Od onih koji jesu, Norveška sada odustaje, Holandija prestaje sa napadima, a Italijani traže izlaz iz cele afere. Francuzi i Britanci koji su najveći igrači žele da nađu političko rešenje koje čak ne isključuje Gadafija. Sudeći po ovome, Kanada će imati ne samo mesto, nego jedino za stolom koje deli sa libijskim separatistima. Pita li se iko zašto."
Нема коментара:
Постави коментар