Osmi dan stvaranja svijeta
SAD su jedina zemlja, koja je upotrebila atomsku bombu. Odnos prema tome je komplikovan. I za američkog predsednika Baraka Obamu to je vruća tema i pored toga što se on zalaže za svet bez atomskog oružja.
Hirošima sravnjena sa zemljom |
Atomska bomba na Hirošimu
"Predsednik Obama rado bi zatvorio začarani krug, smatra istoričar Richard Rhodes, koji je dobio Pulicerovu nagradu za knjigu "Atomska bomba ili istorija osmog dana stvaranja sveta", ali to može uraditi tek u drugom mandatu." Nijedan američki predsednik u aktivnoj službi do sada nije posetio ni Hirošimu ni Nagasaki. Takav korak, ubeđen je Rhodes, izazvao bi žestoke proteste konzervativnih snaga, ali i birača. Za mnoge Amerikance bi poseta značila priznanje krivice i to za nešto, za šta se oni, kako smatraju, ne trebaju izvinjavati.
Ratni zločin ili sredstvo za ostvarenje cilja?
Atomska bomba na Hirošimu |
Pogled na Memorijalni centar Hirošima
Pogled na Memorijalni centar Hirošima |
Veterani se opiru
Atomske bombe su dakle bačene iz jednog prostog razloga: zato što su zbog toga napravljene. Američki ratni veterani, koji su bacili bombe, snažno se opiru svima koji sumnjaju u ispravnost takvog postupka. Kada je National Air & Space Museum u Washingtonu, DC, na 50. godišnjicu bacanja atomskih bombi na Hirošimu i Nagasaki pored bombardera B-29 iz kojeg je bačena bomba hteo da postavi i napola izgoreni sat iz Hirošime koji je stao tačno u 8 sati i 15 minuta 6. avgusta 1945., veterani su se tome snažno usprotivili. Na kraju su na izložbi prikazani bombarderi i intervjui sa pilotima.
"Ova kontroverza pokazuje, koliko su Amerikanci još uvek razjedinjeni u mišljenjima", smatra istoričar Rhodes. "Potrebno je da prođe 100 godina da bi ljudi mogli nepristrasno oceniti rat", zaključuje Rhodes, citirajući jednog kolegu.
(Christina Bergmann i Jasmina Rose)
Нема коментара:
Постави коментар