уторак, 16. август 2011.

LIBIJA: OD LIBIJSKOG NOVCA LEKOVI ZA POBUNJENIKE


     Bernard-Henri Levy pod zaštitom francuske policije


     Francusko-cionistički filozof Bernard-Henri Levi stavljen je pod policijsku zaštitu zbog učešća u podršci separatističkom pokretu u Libiji. Izvor blizak obaveštajnim službama saopštio je belgijskoj novini Le Soir da filozof nije tražio tu zaštitu, ali je mera preduzeta od strane policije koja ima obavezu da štiti francuske funkcionere. Isti izvor je dodao da su jedinice za borbu protiv terorizma došle do saznanja da postoje faktori koji mogu nauditi Levijevoj bezbednosti i zbog toga su preduzeli mere zaštite. Bernard-Henri Levi, je poznat kao kum libijskih separatista. Od početka krize posetio je istočnu Libiju četiri puta i održava redovne kontakte sa čelnicima takozvanog Prelaznog nacionalnog veća.


     NATO avioni bombarduju Sabratu i Zaviju


     Libijski gradovi Sabrata i Zavija već nekoliko sati bez prestanka izloženi su bombardovanju NATO agresora. Mete bombardera su civilni objekti, stambene zgrade i privatne kuće. Kako nam javljaju očevici, veliki je broj poginulih i ranjenih. Više detalja objavićemo kasnije. Bombardovanjem Zavije NATO demantuje navode separatista da su zauzeli ovaj grad. Zavija je, po rečima predstavnika libijske vlade i dalje u rukama libijske vojske. Danas su NATO avioni na libijskom frontu opet gađali svoje saveznike i pogodili jedno oklopno vozilo u kome su ubili četvoricu separatista.


     U Italiju ove godine stiglo skoro 50.000 imigranata


     Više od 48 hiljada imigranata je u 2011. godini iz Tunisa i Libije došlo u Italiju, saopštio je juče ministar unutrašnjih poslova Italije Roberto Maroni. Prema zvaničnim podacima, do 31. jula u Italiju je stiglo 24.769 imigranta iz Tunisa, a iz Libije njih 23.267. "Italija sa Tunisom ima sagovornika jer vlada te zemlje hoće da kontroliše ovaj fenomen (dolazak imigranta), rekao je Maroni i dodao da se svaki dan organizuje dva avionska leta kojima se imigranti vraćaju u zemlju porekla. Prema njegovim rečima, Libija ne kontroliše dolazak izbeglica iz svoje zemlje.


     "Pre deset dana sam se sreo sa ministrom unutrašnjih poslova Prelaznog nacionalnog veća, ali od tada je to telo ukinuto", rekao je italijanski ministar. Maroni je ocenio da ostale evropske zemlje nedovoljno doprinose kako bi se rešio problem imigranata. On je rekao da je od 48.000 imigranata, njih 13.667 vraćeno u zemlju porekla, a da je cilj da se do kraja godine u svoje zemlje vrati 30.000 ljudi koji su ove godine došli u Italiju. Italijanski ministar unutrašnjih poslova je rekao da će status izbjeglica dobiti između 35 i 40 odsto onih koji su ove godine došli u Italiju i podneli zahtev za azil.


     Kako se pljačka libijski novac


     Holandska vlada oslobodila je juče 100 miliona evra iz zamrznutih fondova Libijske Džamahirije pod izgovorom da bi Svetska zdravstvena organizacija kupila lekove za narod Libije. U stvari, novcem libijske vlade kupiće se lekovi za one koji se bore protiv Libije. Cene lekova će biti znatno veće nego na tržištu, a veliku pljačku će pozdraviti ceo svet jer, avaj, libijskim se novcem pomaže libijski narod. Ministar spoljašnjih poslova Holandije Uri Rozental rekao je da je taj potez holandske vlade bio odgovor na hitni apel Svetske zdravstvene organizacije i dodao da je njegova zemlja prva koja je to učinila. Rozental je naveo da je Holandija bila u mogućnosti da oslobodi zamrznuti novac samo pošto je dobila odobrenje od Komiteta za sankcije UN. Lekovi koji će biti kupljeni za taj novac biće prosleđeni civilima i u gradovima koje drže separatisti, i nešto malo u onima koji su pod kontrolom Libijske vojske. Rozental je ukazao da oslobađanje fondova u Norveškoj iz Libijske inostrane banke, koja ima imovinu širom sveta, pokazuje kako sankcije treba da funkcionišu. "Uvek kažem da sankcije treba da odseku režim, ali bez nanošenja štete stanovništvu. To je upravo ono što se ovde dešava. Zamrznuti Gadafijev novac iskorišćen je da se spasu životi Libijaca", rekao je Rozental. On je dodao da su meseci borbi između separatista i libijske vojske doveli zdravstveni sistem zemlje u očajno stanje, kao i da postoji ogromna potreba za lekovima i medicinskim materijalom. Svetska zdravstvena organizacija je u prošlomesečnom izveštaju dala sumornu sliku zdravstvene situacije u Libiji, pogođenom građanskim ratom i NATO agresijom. Ta organizacija je ukazala da su u konfliktu ozbiljno oštećene mnoge bolnice, kao i da je došlo do masovnog egzodusa radnika migranata, naročito medicinskih sestara. Ti faktori, u kombinaciji sa "akutnom nestašicom lekova i medicinskog materijala doveli su do kolapsa primarne zdravstvene mreže", navela je Svetska zdravstvena organizacija.


     Vesti sa fronta


     Situacija u libijskom gradu Surman jutros je relativno mirna i nema značajnijih borbi osim u dva naselja, Tarik Al Masif i Džezireh Ebi Rish. U poslednjim borbama oko Surmana poginulo je 18 separatista i spaljena su im dva oklopna vozila. Poginulo je i pet pripadnika libijske vojske. U gradu Sabrata traju žestoke borbe između libijske vojske i separatista. Pored toga avioni NATO-a bombarduju položaje libijske vojske. "Situacija je vrlo teška" - javljaju nam očevici. I u gradu Zavija još uvek traju sukobi između libijske vojske i separatista. Veliki je broj poginulih i ranjenih na obe strane. A situaciju dodatno komplikuje žestoko NATO bombardovanje položaja libijske vojske i stambenih četvrti. U Bregi je juče u borbama zaraćenih strana likvidirano 19 separatista, a 88 ih je ranjeno.

Нема коментара:

Постави коментар