четвртак, 26. јануар 2012.

PROSLAVA RASISTIČKOG DANA DRŽAVNOSTI: STAROSEDEOCI NAPALI PREMIJERKU AUSTRALIJE

     Premijerka Australije Džulija Gilard na jedvite jade se probila kroz gnevnu masu boraca za prava starosedelaca koji su opkolili restoran u Kanberi gde je ona dodeljivala nagrade povodom Nacionalnog dana Australije
     Oko 200 demonstranata je udaralo pesnicama o prozore restorana dok su Džulija Gilard i lider opozicije Toni Abot učestvali u proslavi.
     Potom je pedesetak policajaca izvelo Gilardovu i Abota na sporedna vrata. Međutim, prilikom probijanja kroz demonstrante, premijerka se saplela i izgubila cipelu, pa ju je jedan od telohranitelja obgrlio i tako sproveo do kola, štiteći je od gnevne mase.
slika: Australsku premijerku Juliju Gillard napali aboridžinski prosvjednici
     Demonstracije su organizovane u znak protivljenja obeležavanju Nacionalnog dana Australije, a povodom položaja takozvane Šatorske ambasade Aboridžina - kolonije šatora i privremenih skloništa koja se nalazi u Kanberi, glavnom gradu Australije.
     Danom Australije obeležava se dolazak prve grupe britanskih kolonista u Sidnej, 1788. godine. Mnogi Aboridžini taj događaj nazivaju "Danom Invazije", s obzirom da su se Britanci naselili a da prethodno nisu imali nikakav sporazum sa starosedeocima kontinenta.


     Šatorska ambasada u četvrtak slavi 40 godina postojanja, a prava meta gneva demonstranata bio je, kako se čini, lider opozicije Abot, koji je nedavno izjavio da je vreme da Šatorska ambasada "bude iseljena".
Gillard and Mathieson
     Starosedeoci su ispred restorana uzvikivali "Sramota" i "Rasisto". Džulija Gilard se iz gužve izvukla nepovređena.


     "Jedina stvar koja me u celoj stvari ljuti jeste to što je (protestima) skrenuta pažnja sa tako divnog događaja" kao što je dodela nagrada povodom Dana Australije, rekla je Gilardova novinarima, ocenivši za sebe da je "prilično žilava".
     Mnogi Aboridžini i danas u Australiji žive u uslovima kao u zemaljama Trećeg sveta, a čine dva odsto stanovništva Australije. U proseku žive 17 godina manje od prosečnog belog stanovnika Australije.
     Vođe Aboridžina dugo su tražili od australijske vlade da objavi izvinjenje za neugodnosti i diskriminacije koje su pretrpeli u Australiji, poput oduzimanja dece iz porodica Aborižina i davanja dece, tzv. Izgubljene generacije, na usvajanje belim porodicama.

Нема коментара:

Постави коментар