U Berlinu je u toku konferencija koja priprema teren za veliki sastanak na temu klime u Durbanu. Nemačku ova tema posebno interesuje i među velikim državama najviše radi na zaštiti klime te poziva i druge da to čine.
Pregovarači iz 35 država nastavili su u Berlinu Konferenciju o zaštiti klime. Takozvani Petersberški dijalog o klimi zamišljen je kao priprema za naredni samit UN o klimi u južnoafričkom gradu Durbanu koji će biti održan u novembru. Konferencija pod vođstvom nemačkog ministra ekologije Norberta Retgena trebalo bi da obezbedi polet pregovorima o zaštiti klime koji već duže stagniraju.
Nemačka kancelarka Angela Merkel se na Drugom Petersberškom dijalogu založila za globalni, međunarodni sporazum o klimi, kako bi se ograničila emisija ugljen-dioksida, i održalo zagrevanje zemlje ispod dva stepena. "Znamo da promena klime ne poznaje granice, da pogađa svaku zemlju. Zato cilj ostaje pravno obavezujući sporazum, pa čak i iako znamo koliko je taj cilj teško dostižan."
Merkelova je istakla da je klima takođe tema i sa bezbednosno-političkog aspekta. Kancelarka je najavila da će se na dnevnom redu Saveta bezbednosti UN naći i rizici promene klime: "Kao Savezna vlada, kao država koja u julu predsedava Savetom bezbednosti UN, izdvojili smo temu rizici promene klime. Pozdravljam to što je generalni sekretar UN jasno rekao da će i tokom njegovog drugog mandata to biti jedna od njegovih glavnih tema."
Amerikanci nisu potpisali Sporazum iz Kjota
Dosadašnji Sporazum iz Kjota ističe krajem 2012. godine. Otuda je veliki pritisak da se naprave pomaci u Durbanu, upravo zato što SAD, kao jedan od najvećih grešnika klime, nisu učestvovali u protokolu iz Kjota. Nemački ministar ekologije Norbert Retgen zajedno će sa šeficom južnoafričke diplomatije Maite Nkoana-Mašabane informisati o rezultatima Konferencije u Berlinu.
Nemačka zahteva od svih država veće angažovanje u zaštiti klime. Retgen je istakao da je reč o uzimanju i davanju. Sama EU ne može da reši problem. Posle napretka na Samitu o klimi meksičkom gradu Kankunu, gde je utvrđen cilj o zagrevanju do dva stepena, nastupio je period stagnacije u pregovorima oko smanjenja emisije štetnih gasova. Ni u EU nema saglasnosti oko povećanja procenta za smanjenje emisije sa 20 na 30 odsto do 2020. godine. Nemačka sebe vidi kao predvodnika u zaštiti klime i do 2020. planira smanjenje emsije štetnih gasova za 40 odsto u poređenju sa 1990. godinom.
(Ivana Ivanović (dw, dpa, rtr), 04.07.2011.)
Нема коментара:
Постави коментар