Uhapšena Julija Timošenko očekuje "novu revoluciju" u Ukrajini. Bivša premijerka se plaši da je ne otruju u zatvoru.
Najpoznatija ukrajinska zatvorenica, bivša premijerka Julija Timošenko veruje u novu revoluciju koja bi pomela sadašnjeg predsednika Viktora Janukoviča i saradnike. Iako je u zatvoru Timošenkova preko advokata pismeno odgovara na pitanja zapadnih novinara. U intervjuu britanskom "Independentu" Julija je napisala: "Verujem da su vrednosti 'narandžaste revolucije' i danas aktualne kao i u decembru 2004. Istorija je pokazala da autoritarni režimi ne mogu dugo da vladaju pa će pre ili kasnije ugnjeteni narod Ukrajine ustati" - uverena je Julija. Ona očigledno ne uzima u obzir da sociološka istraživanja pokazuju da narod odavno ne veruje liderima "narandžaste revolucije".
Lepa Julija se, inače, stvarno boji da je vlasti mogu otrovati u zatvoru, potvrđuje, i ne jede zatvorsku hranu već samo voće i povrće koje donosi familija. U sobi u istražnom zatvoru Julija Timošenko ima dve cimerke koje su zatvorene zbog privrednog kriminala. Obe su intelektualke. Jednoj je 35, a drugoj 45 godina. Jedna od njih puši. Njih tri malo međusobno razgovaraju. Julija uglavnom čita optužnicu, dok cimerke gledaju televiziju. Imaju zajednički frižider. Klima-uređaja nema, a kupanje je jednom nedeljno.
"Bojim se da će me ubiti. Ja ne priznajem ovaj sud, jer je presuda napisana unapred. Znam Staljinovu izreku 'nema čoveka, nema ni problema'. U prošlosti je bilo mnogo slučajeva tzv. samoubistva kao što je ono Jurija Kravčenka, bivšeg ministra policije Ukrajine" - izjavila je Julija Timošenko "Obzerveru EZ". Kravčenko je nađen mrtav na svojoj dači 4. marta 2005, kad je trebalo da se pojavi u Tužilaštvu zbog rasvetljavanja ubistva novinara Georgija Gongadzea.
"Trikovi primenjeni nad bivšim ministrima transporta i policije, Georgijem Kripom i Jurijem Kravčenkom, koji su se ubili posle 'narandžaste revolucije', neće se ponoviti" - poručuje Timošenkova. - Imala sam mogućnost da dobijem politički azil, ali ne želim da bežim.
Inače, Julija Timošenko smatra da je pravilno postupila kad je potpisala "gasne ugovore 2009", jer su ljudi u zapadnoj Evropi koji dobijaju ruski gas preko Ukrajine bili u panici. Sada se u Kijevu govori kako bi Juliju Timošenko mogli da optuže i za ubistvo, pozivajući se na stare američke sumnje da je ona mogla da naruči 1996. godine ubistvo biznismena iz Donjecka, poslanika ukrajinskog parlamenta Jevgenija Šćerbanja.
Hapšenje Timošenkove šokiralo je evropske partnere Ukrajine, koji su sve do sada bili prijatno iznenađeni naporima predsednika Viktora Janukoviča da otkloni svoj prokremljinski imidž i da radi na evropskim integracijama. Timošenkova tvrdi da je žrtva političke osvete koju sprovodi Janukovič, nakon prošlogodišnje izborne pobede nad njom i drugim liderima "narandžaste revolucije" iz 2004. godine.
Da o tome razmišljaju u Tužilaštvu potvrdio je zamenik tužioca Renat Kuzmin. Taj slučaj je u vezi sa bivšim ukrajinskim premijerom Pavlom Lazarenkom koga su u SAD osudili na devet godina zatvora i na kaznu od 10 miliona dolara za finansijske malverzacije. Za vreme suđenja Lazarenku u SAD rečeno je da je ubica biznismena Jevgenija Šćerbanja novac dobio sa njegovog računa, kao i sa računa Timošenkove. Da je Julija Timošenko umešana u ubistvo Šćerbanja govorio je krajem 2009. biznismen Mihail Brodski, jedan od kandidata za predsednika Ukrajine, svojevremeno njen politički saveznik.
Prkosnu Juliju sud u Kijevu uhapsio je zbog stalnog narušavanja sudskog postupka. Moskva je sada javno brani, jer ruske vlasti smatraju da su gasni dogovori, zaključeni 2009.godine, bili u skladu sa zakonima dveju država. Ministarstvo spoljnih poslova Rusije oglasilo se kategorički tvrdeći da su svi dogovori o gasu između Rusije i Ukrajine, bili sačinjeni ne samo na osnovu ruskih i ukrajinskih zakona, već i međunarodnog prava, te da nisu bili štetni ni za Rusiju, a ni za Ukrajinu. Podsetimo, pregovori su bili maratonski: postignutim kompromisom izbegnuta je gasna kriza.
Pre hapšenja, kao svedok, govorio je ukrajinski premijer Nikolaj Azarov. Dogovor o gasu, koji je 2009. godine "blagoslovila" Timošenkova, nazvao je "ropski zavisnim". Azarov tvrdi da je više puta pitao Vladimira Putina o razlozima potpisivanja dogovora štetnog po Ukrajinu. Putin mu je, navodno, odgovorio da "ni on nije znao razloge i da odgovor treba tražiti od ukrajinskih političara". Azarov veli da je, kao premijer, nastojao da se dogovor o gasu sa Rusijom promeni. Ruskoj strani su, zato, predočeni argumenti i prilog ideji da se nađu mehanizmi koji će omogućiti revidiranje aktualnog dogovora.
"Svi dogovori o gasu od 2009. zaključeni su strogo u skladu sa nacionalnim zakonima dveju država kao i međunarodnim pravom. Za potpisivanje tih ugovora dobijene su i neophodne naredbe predsednika Rusije i Ukrajine" odgovara, u saopštenju, Ministarstvo spoljnih poslova Rusije. Tužilaštvo optužuje Juliju Timošenko da je, podrškom gasnih ugovora 2009, nanela zemlji štetu od 187 miliona dolara, te da se, pri tome, rukovodila ličnim interesima. Sporne ugovore potpisali su ruski "Gasprom" i "Neftegas Ukrajina".
JULIJA TIMOŠENKO - VIKTOR JANUKOVIČ |
Većina ukrajinskih analitičara smatra da će vlasti biti primorane da narede sudu da uskoro pusti Juliju Timošenko. U septembru bi trebalo da započnu pregovori o stvaranju slobodne trgovinske zone Ukrajine i EU. Za taj dogovor posebno su zainteresovani vlasnici fabrika u Ukrajini iz okruženja predsednika Viktora Janukoviča. Krupnim biznismenima je važan izlazak na evropsko tržište. Viktor Čumak je uveren da će Julija uskoro biti oslobođena.
Rast cena gasa jedan je od najvećih problema ukrajinskih vlasnika železara i hemijske industrije. Ruski "Gasprom" zasada ne želi da anulira ugovore potpisane u vreme Julije Timošenko. Ukrajinsko rukovodstvo se nadalo da će sudskim procesom dokazati da su potpisani ugovori sa "Gaspromom" štetni za Ukrajinu, pa da će to biti razlog za njihovo anuliranje i za početak novih pregovora sa Moskvom. Međutim, taj plan izgleda nema šansi da se ostvari, jer je Zapad stao na stranu Timšenkove.
(B. VLAHOVIĆ, 15.08.2011.)
Нема коментара:
Постави коментар