недеља, 18. март 2012.

SVET PRIRODE: DIVLJA ŽETVA


     Da li je vraćanje biljnih i životinjskih vrsta u britansku poljoprivredu suviše dobro da bi bilo istinito? Biljne i životinjske vrste predugo su se proređivale širom Velike Britanije, ali stvari su se nedavno počele menjati. Poljoprivredu je pomela zelena revolucija. Poslednjih 65 godina na selu je bilo teško uravnotežiti poljoprivredu, divlje biljke i životinjske vrste. Produktivnost je redovno imala prednost nad očuvanjem. Maksimalni prinosi znače maksimalan profit, ali koliko to plaća selo i njegov biljni i životinjski svet? Za neke vrste rezultati su poražavajući. Od 1970. broj ševa smanjio se za 52%. Između 1987. i 1997. broj nekada uobičajenih vivaka prepolovio se. A jedan od sisara koji je najgore prošao je puh. U 65% grmlja u kome su 1970. prebivali puhovi danas više nema. Puh je jedna od retkih životinja koja hibernira. Zimski san još spavaju žabe, ježevi i zmije.
     Nov je milenijum napokon doneo neke pozitivne pomake. Promene agrokulturne politike poljoprivrednicima daje priliku da povrate važna staništa biljnog i životinjskog sveta. Raznolikost vrsta na poljoprivrednim imanjima sada se podstiče. Pokrenuti su projekti za zaštitu ugroženih ptica poput ševa, vivaka...


     Radi se i na tome da se brojnim sisarima, insektima i biljkama pomogne da se oporave. Puhovi se vraćaju, a što je možda još i važnije, ponovo se za njih sadi grmlje. Voluharica se takođe vraća. Sade se travnati rubovi uz reke da bi se smanjio negativan uticaj životinja koje pasu. Ratarima se plaća da posade cvetne proplanke, naprave močvare koji bi pomogli retkim vrstama da se vrate na selo.


     U Ujedinjenom Kraljevstvu tri od četiri domaćinstva danas kupuju organsku hranu. Sve veća potražnja za domaćom hranom smanjuje upotrebu hemikalija u britanskoj poljoprivredi. Pribegava se tradicionalnim načinima gajenja poput plodoreda, useva koji se seju u proleće da bi zemlja dala svoj maksimum. To je za biljni i životinjski svet sjajna vest.


     Ovaj BBC-jev film istražuje da li je ovo zaista renesansa poljoprivrede i hoćemo li britansko selo videti u njegovom najboljem izdanju.

Нема коментара:

Постави коментар