Rebecca Hosking, snimateljka, vraća se u svoj dom iz detinjstva i preuzima brigu o porodičnoj farmi. Ona pokušava da pomiri biološku raznovrsnost sa produktivnošću farme.
Farma porodice Hosking nije obična farma. To je utočište u kome je očuvana biološka raznovrsnost. Za to je zaslužan Rebekin otac koji je na farmi očuvao veličanstvene stare hrastove, močvare i polja prepuna prekrasnog cveća. Rebeka želi da nastavi očev posao i brine se o očuvanju prirode jer želi da očuva farmu upravo ovakvom za buduće naraštaje, ali takođe mora preduzeti nešto da bi farma počela da stvara profit. Budući da je duboko u njoj od ranog detinjstva usađen osećaj i potreba za zaštitu prirode i okoline, Rebeka mora da osmisli način rada koji će odgovarati svim njenim potrebama. Konkurencija su joj velike farme na kojima se pomoću agrokulturnih hemikalija obezbeđuje bogati prinos i one stvaraju veliki profit.
Kako se ona može takmičiti sa njima? Prehrambena industrija nalazi se pred velikim problemom. 50% hrane u trgovinama uvezeno je i zato cena namirnica zavisi od cene nafte. Ako cena nafte nastavi da raste, to će se odraziti na cenu i dostupnost prehrambenih proizvoda. To znači da se domaća proizvodnja hrane mora povećati da ne bi došlo do nestašice. Ali imajući u vidu da su i neke tradicionalne farme mnogo produktivnije, ta činjenica neće moći da spase Rebekinu farmu. Ili možda hoće? 96% britanskih farmi oslanja se na agrokulturne hemikalije koje se dobijaju preradom nafte. Manja dostupnost nafte mogla bi imati još veći uticaj na poljoprivredu jer bi farmeri bili prisiljeni da koriste organske metode gajenja kojima se dobija mnogo manje prinosa. Hoće li se Britanija u budućnosti, kad nafta ne bude toliko dostupna, morati okrenuti tradicionalnim poljoprivrednim metodama da bi se stanovništvo prehranilo? Može li tradicionalna farma iz prošlosti postati farmom budućnosti?
Jeste li znali?
Glavni razlog zašto je u Britaniji tako teško imati profitabilnu farmu je to što u toj zemlji ima hrane u izobilju, a hrana je jeftina. Naši su dedovi i bake trošili oko 40% svoje plate na hranu, dok mi danas trošimo samo oko 9%.
Rebeka Hosking je radila na emisijama kao što su Life in the Undergrowth i The Life of Mammals. Takođe je zaslužna za to što je približila javnosti problem onečišćenja mora putem saradnje u jednoj od prethodnih epizoda Sveta prirode Hawaii - A Message in the Waves.
Нема коментара:
Постави коментар