Kada se Beograd 1961. pripremao za prvi samit Pokreta nesvrstanih, izvršene su obimne pripreme kako bi grad smestio lidere, članove delegacija i novinare. Ceo projekat vodio je lično gradonačelnik Beograda Branko Pešić. Glavni grad Srbije i nekadašnje FNRJ danima se pripremao za doček delegacija šefova država i vlada 24 zemlje učesnice, ali i oko 850 novinara iz celog sveta, kojima su obezbeđeni, za to vreme, najsavremeniji uređaji i uslovi za rad. Izgrađeno je 40 novih ulica, rekonstruisani vodovod i kanalizacija, kao i ulično osvetljenje. Na Terazijama i drugim trgovima su se pojavile prve svetleće reklame.
Dolazak svake delegacije praćen špalirima građana po beogradskim ulicama |
Naser, Nehru i Tito - udarna trojka Nesvrstanih |
Sukarno sa Titom |
Osvetljen Kalemegdan |
Delegacija domaćina predvođena Josipom Brozom |
Okrugli sto - u Nesvrstanima svi ravnopravni |
Jovanka Broz, sa suprugom i visokim gostom Naserom u Metropolu |
Dom sindikata na Trgu Marksa i Engelsa, sedište 'sedme sile' |
Prvog dana Tito je u zdanju na Trgu Nikole Pašića priredio svečani ručak u čast šefova i delgacija zemalja učesnica, sa kojima se, na margimama Konferencije, sastajao i razmatrao aktuelne političke teme.
Prva dama tadašnje Jugoslavije Jovanka Broz "družila" se sa suprugama učesnika Konferencije, a na dan njenog početka primila je i sestre predsednika SAD Džona Kenedija, koje su u to vreme, kao turisti, boravile u Jugoslaviji.
Lideri afro-azijskih zemalja imali su i "retke prilike za predah" - Tito i njegova supruga su u Hotelu "Metropol" priredili svečani prijem, sa oko 2.000 zvanica, i "izlet" do Petrovaradinske tvrđave, gde je izveden, za to vreme, impresivni vatromet.
U vreme održavanja Samita mislilo se i na predstavnike "sedme sile", koji su na raspologanju imali Centar za štampu u zgradi Doma sindikata, na tadašnjem Trgu Merksa i Engelsa, a sada Nikole Pašića, sa tada najmodernijim tehničkim uređajima.
U pet sala strani i domaći izveštači pratili su na televizijskim ekranima rad Konferencije, mogli su da koriste 30 telefonskih kabina iz kojih su obavljali međunarodne i unutrašnje razgovore, kao i 33 teleprintera i uređaja za radio operatere.
"Zgrada Doma sindikata u vreme održavanja konferencije biće jedan poseban grad. To će biti prava košnica u koji će raditi 850 domaćih i stranih novinara. Ovde neće prestatati čak ni noću da rade teleprinteri, pisaće mašine, teleksi, a zvono telefona odzvanjaće do duboko u noć", opisivala je "Politika" u kakvim će uslovima mediji raditi tih dana. Novinari su imali na raspolaganju i svoju posebnu taksi stanicu, a za njihovo stanovanje bile su uređene dve posebne zgrade, sa telefonima i ostalim komforom, u Cvijićevoj i Ruzveltovoj ulici.
Euforija oko Konferencije nije jenjavala ni po njenom završetku. Mediji su pisali o srdačnom ispraćaju šefova vanblokovskih država na aerodromu, a tadašnja javnost bila je svedok zagrljaju na rastanku Tita i predsednika Ujedinjene Arapske Republike Gamala Abdel Nasera.
Poreklo Pokreta nesvrstanih se može pratiti do konferencije održane u Bandungu, Indonezija, 1955. Svetske nesvrstane nacije su izrazile svoju želju da ne budu uvučene u ideološke sukobe Istoka i Zapada u Hladnom ratu. Bandung je bio značajna prekretnica za razvoj pokreta kao političke organizacije.
Ipak, 6 godina kasnije u septembru 1961., uz veliku zaslugu Josipa Broza Tita, održana je prva zvanična konferencija Pokreta nesvrstanih. Uz Tita i Nehrua, drugi istaknuti svetski lideri koji su učestvovali u stvaranju Pokreta nesvrstanih su bili Gamal Ambdel Naser, predsednik Egipta, i Sukarno, predsednik Indonezije.
Ideja nesvrstanosti je postala jedna od najdragocenijih tekovina posleratnog vremena. Drug Tito je rekao o tome sledeće: "Pitanje nezavisnosti malih i srednjih zemalja je krupna stvar. I nesvrstanost tu igra značajnu ulogu. Ta velika uloga u prvom redu dolazi do izražaja kroz Ujedinjene nacije. Jer, vidite, sad u njima dominiraju nesvrstani. Tamo su, na primer, neke odluke, donesene i prihvaćene, koje, recimo, SAD teško progutaju. Ne bi hteo više da ponavljam, ali nesvrstane zemlje mnogo su učinile svojom principijelnom politikom, politikom nezavisnosti, nemešanja, politikom koegzistencije. Šta znači koegzistencija? Ona ne podrazumeva neku učmalost, da tako kažem, životarenje države sa državom, nego aktivnu saradnju. Neki veliki nisu baš jako oduševljeni sa nesvrstanošću, ali iako bi hteli nesvrstane zemlje ignorisati, ne mogu ih sprečiti u aktivnosti. One mogu da igraju još veću ulogu."
Nesvrstani, dve trećine članica UN: članovi - tamno plavo, posmatrači - svetlo plavo |
- Belgrade, Septembar 1–6, 1961
- Cairo, Oktobar 5–10, 1964
- Lusaka, Septembar 8–10, 1970
- Algiers, Septembar 5–9, 1973
- Colombo, Avgust 16–19, 1976
- Havana, Septembar 3–9, 1979
- New Delhi, Mart 7–12, 1983
- Harare, Septembar 1–6, 1986
- Belgrade, Septembar 4–7, 1989
- Jakarta, Septembar 1–6, 1992
- Cartagena de Indias, Oktobar 18–20, 1995
- Durban, Septembar 2–3, 1998
- Kuala Lumpur, Februar 20–25, 2003
- Havana, Septembar 15–16, 2006
- Sharm El Sheikh, Juli 11–16, 2009
- Bali, Maj 23-27, 2011
- Belgrade, Septembar 5-6, 2011
Нема коментара:
Постави коментар