петак, 21. октобар 2011.

IZLOŽBA POVODOM DANA OSLOBOĐENJA GRADA "NOVI SAD U RATNOM VIHORU 1941-1944"


     NOVI SAD - Izložba "Novi Sad u ratnom vihoru 1941-1944", povodom Dana oslobođenja Novog Sada, otvorena je danas u Holu Skupštine grada. Na izložbi su predstavljeni dokumenti gradskih vlasti u periodu od 1941. do 1944. godine, podeljeni u tri tematske celine: ulazak mađarske vojske u Novi Sad, antikomunistička građa i inauguracija velikih župana.
     Otvarajući izložbu, predsednik Skupštine grada Aleksandar Jovanović je istakao da Novi Sad u svom imenu "nosi simbol nove nade, nove snage i istrajnosti da na novim zasadima začne bolje sutra".
     - Mnogo toga je zaboravljeno, a ostaje jedan trag toga u onima koji su i danas živi, ali isto tako i u raznim dokumentima. Danas imamo priliku da vidimo jedan mali fragment svega toga, da se podsetimo i budemo ponosni na našu istoriju, na sve one koji su rekli "ne" i koji su bili spremni da nama pruže slobodu i bolju budućnost - kazao je Jovanović.


     - Tako su se i njegovi građani i građanke oduvek borili za bolju budućnost. Ponosni, oni su krenuli u Drugom svetskom ratu u borbu za oslobođenje ne samo Novog Sada, već i drugih delova zemlje. U toj četvorogodišnjoj borbi stradalo je više od pet hiljada Novosađana i Novosađanki, dok je Novi Sad pretrpeo velika razaranja i strahote. Deo tih svedočanstava nalaze se i u dokumentima na ovoj izložbi i oni predstavljaju samo fragment okupacije našeg grada i borbe za njegovo oslobođenje - kazao je Jovanović.


     On je istakao da su borci koji su učestvovali u oslobađanju Novog Sada od okupatora ispisali novu stranicu novosadske istorije.


     - Naši preci vekovima su bili naviknuti na to da im naša velika i moćna reka puno pruži, ali isto tako i oduzme ono za šta su mukotrpno radili. Isto tako navikli su da imaju i puno neprijatelja i okupatora koji su želeli da otmu to parče zemlje na kom su živeli - kazao je on uz podsećanje koliko su se drugi borili za ono što građanke i građani sada imaju.


     - Ovo je i prilika da se setimo ljudi koji su dali živote zarad oslobođenja našeg grada - zaključio je Jovanović.


     Otvaranju izložbe prisustvovali su i borci 8. Vojvođanske brigade, koja je učestvovala u narodnooslobodilačkim borbama u Drugom svetskom ratu, kao i odbornici i odbornice gradskog parlamenta.


     Otvaranju je prisustvovao i direktor Arhiva grada Bogoljub Savin koji je najavio da će u narednim godinama biti organizovane manifestacije kojima će se obeležavati pomenuti period i antifašistička borba. Uz reči "smrt fašizmu, sloboda narodu", pozdravio je borce.


     Izložba sadrži tri celine: ulazak mađarske vojske u grad, antikomunističku građu i inauguraciju velikih župana. Pripremila ju je arhivistkinja i šefica Odeljenja za analitiku Arhiva grada Tatjana Velikovski.



     Direktor Istorijskog arhiva Novog Sada Bogoljub Savin objasnio je da je građa izložbe prvi put pred novosadskom publikom, te da ona predstavlja osvrt na ratni period od 1941. do 1944. godine. Na izložbi su postavljene fotografije ulaska mađarske armije i izveštaji o partizanskim akcijama, antiboljševički plakati i evidencije nestalih u Raciji, tehnički planovi skloništa od vazdušnih napada i otvaranje Vojne bolnice, ratni raspored novosadskih zanatlija i rešenje o prestanku sa radom jevrejske radnje, te inauguracija Velikog župana Petera Fernbaha, kao i izveštaj Slobodne Vojvodine o oslobođenju grada 23. oktobra 1944. godine. 
(BILSV, 21.10.2011.)

Нема коментара:

Постави коментар