петак, 16. септембар 2011.

40 GODINA GRINPISA


 

40 godina Grinpisa
40 GODINA GRINPISA

Spektakularnim akcijama protiv klimatskih promena, otrovnog otpada i radioaktivnosti, Grinpis je postao poznat širom sveta. Od male mirovne grupe, postao je najuticajnija organizacije za zaštitu okoline u svetu.

 
     Sve je počelo 15. septembra 1971. Mala grupa mirovnih aktivista startovala je brodićem iz Vankuvera u Kanadi, prema Aleutskim ostrvima. Cilj je bio da se pred obalom Aljaske spreči nuklearni test Sjedinjenih Američkih Država. Toj ekspediciji daju ime, Grinpis - povezuju ''zeleno'' i ''mir''. Šarolikoj posadi nije uspelo da pređe toliki put, ali joj je neobična akcija donela popularnost.
     Nenasilna borba
     To je kao borba Davida i Golijata. Grinpis se najjednostavnijim sredstvima bori protiv globalnog uništavanja okoline, protiv seče tropskih šuma, lova na kitove, ekološki opasnih otrova, klimatskih promena i nuklearne opasnosti. Te akcije uvek imaju velikog odjeka u medijima. Golijat, u obliku velikih industrija i lobista, počinje da se plaši Grinpisa i više puta pokušava da ga uništi.
     Grinpis je postao poznat širom sveta posle bombaškog napada od strane francuske tajne službe. 10. jula 1985. francuski ronioci su pričvrstili bombu na trup Grinpisovg broda ''Ratnik duge'' koji je bio u akciji protiv nuklearnih testova Francuske na Pacifiku. Tom prilikom je ubijen Portugalac Fernando Pereira fotograf Grinpisa.
     Hrabrost, efekat iznenađenja i lako razumljive slike i simboli, postali su zaštitni znak protesta i kampanja Grinpisa. Zauzimaju se visoki odžaci hemijskih fabrika, nuklearne elektrane, razvijaju se zastave i transparenti. Pred kamerama svetskih medija, gumenima čamcima, ogromni brodovi se sprečavaju u lovu na kitove ili bacanju otrovnog otpada u more.
     Ugledni glas stručnjaka
     Grinpis, nekad labava mreža aktivista za zaštitu okoline, postala je međunarodno aktivna organizacije za zaštitu okoline. Grinpis Internacional ima sedište u Amsterdamu, i 40 udruženja članica na svim kontinentima. Pri UN, Grinpis ima status posmatrača, Savet nezavisnih stručnjaka je takođe tražen na konferencijama za klimu i zaštitu okoline. Grinpis sada spada u jedan od međunarodno priznatih subjekata. Skoro da nema koncerna ili političara koji sebi može da dozvoli da ignoriše Grinpis.
     Milioni donatora obezbeđuju nezavisnost
     Organizacija se finansira isključivo donacijama. Grinpis ne uzima sredstva od industrije i politike. 2010. ova međunarodna organizacija prikupila je 230 miliona evra. Najjače nacionalno udruženje Grinpisa je u Nemačkoj sa 500.000 članova, koji donose oko petinu ukupnih prihoda. U Nemačkoj za Grinpis radi više od 150 ljudi, puno radno vreme. 
(Autori: Gero Rojter i Dijana Roščić)

Нема коментара:

Постави коментар