понедељак, 3. октобар 2011.

KINEZI POSLALI ''NEBESKU PALATU'' U SVEMIR


     Dok su SAD obustavile svoj svemirski program, Kina nastavlja sa pohodima u vasionu. Juče je lansirala raketu sa letilicom Tijangog-1, što u prevodu znači ''nebeska palata''. To je samo početak realizacije velikih planova.
LANSIRANJE IZ PUSTINJE GOBI
      Raketa težine 8.5 tona lansirana je iz baze Đićan, u pustinji Gobi, na severozapadu Kine. Ipak, profesor Đao Veksin sa Pekinškog univerziteta kaže da još uvek ne može biti reči osvemirskoj stanici: ''Modul je vrlo mali. Ima samo dve komore: jednu za eksperimente i drugu za tehničke resurse. Sa ''Nebeskom palatom'' cilj je da se u mini laboratoriji sprovode naučni ogledi, ali i da se isprobaju tehnologije za približavanje dve letilice i pristajanje letilica.''


     Tijangog-1 treba da se spoji sa letilicom Šenzu osam koja će biti lansirana u novembru. Ona će biti bez posade za prvi svemirski susret, a zatim će jedna za drugom biti poslate još dve letilice, bar sa jednim astronautom. Takvi manevri su za Kinu potpuno novi. Iako je Kina ambiciozna, još uvek ne može da se poredi sa velikim svemirskim nacijama: ''Kina je mnogo postigla, ali ima i dug put pred sobom. Ona je na nivou na kome su SAD i Rusija bile 60-ih godina'', kaže australijski stručnjak Moris Džouns.
MODUL KOJI JE POSLAT U SVEMIR
     ''Nebeska palata'' biće dve godine u svemiru, gde će je posećivati i astronauti. Taj modul testiraće razne operacije letilica u orbiti u pripremi Kine da u svemir pošalje stanicu od 60 tona do 2020. godine. A samostalna svemirska stanica je nešto što se ne dovodi u pitanje, kaže Đao Veksin: ''Posmatranjem Zemlje iz svemira, možemo naučiti više o promeni klime, ali pre svega možemo u bestežinskom stanju izvoditi eksperimente korisne za ljude, na primer testirati nove materijale. Primene u nauci su višestruke.''


     Kina ne dozvoljava uvid u program


     Kina je treća zemlja u svetu posle bivšeg Sovjetskog Saveza i SAD koja je poslala čoveka u orbitu. Prva kineska svemirska letilica sa posadom Šendžu pet poletela je sa astronautom 2003. godine. Posle toga su bile još dve misije sa posadom, uključujući i let tokom koga je Kinez obavio prvu svemirsku šetnju 2008. godine.


     Ipak stručnjaci za naoružanje već godinama sa podozrenjem posmatraju kako Kina konstantno gradi svoje prisustvo u svemiru i poboljšava svoje rakete nosače. ''Kinezi moraju dozvoliti više transparentnosti. Oni nikome ne dozvoljavaju uvid u njihov program. Moramo tačno posmatrati šta oni čine, ali mislim da nema razloga za paniku'', kaže Moris Džouns. 

     Uostalom raketa sa kapsulom je uprkos svom pompeznom imenu samo jedna mini-laboratorija. Ali to neće umanjiti ponos Kineza na njihovu "nebesku palatu".
(Rut Kirhner i Ivana Ivanović)

Нема коментара:

Постави коментар