субота, 3. септембар 2011.

LIBIJA: OPSADA POSLEDNJEG GADAFIJEVOG UPORIŠTA


PUT ZA BANI VALID

     TRIPOLI - Sirt, rodni grad Moamera Gadafija, već izvesno vreme nema struju i gas, što planerima vojnih operacija pobunjenika budi nadu da će u ovo mesto, u kojem se navodno nalazi između 10 i 20 hiljada boraca, umarširati bez borbe, jer će se Gadafijeve pristalice pokoriti pred naletom gladi. Istureni položaji ustanika se, navodno, nalaze na manje od 40 kilometara od grada, ali su komandanti pobunjenika prilično oprezni pred mogućnošću da se upuste u otvoreni sukob sa Gadafijevim snagama koje, praktično, nemaju prostora za dalje uzmicanje.


     Snagama u gradu komanduje Mutasim Gadafi, što će samo otežati pokušaj pobunjenika da upadnu u grad.


     Drugo mesto u kojem se Gadafijeve snage još čvrsto drže je Bani Valid, navodno skrovište Sejda al Islama, ali se za razliku od Sirta na putevima koji vode do tog grada svakodnevno vode borbe između izviđača obe vojske. Suštinski, bezmalo 80 kilometara oko tog grada ne kontroliše niko, pošto se čini da su pobunjenici odlučili da poslednja velika ofanziva počne napadom na Sirt, pošto na raspolaganju, prema sopstvenim tvrdnjama, imaju 16.000 boraca, odnosno jednako kao i Gadafijevi sinovi.


     Poseban problem predstavlja činjenica da su Gadafijeve snage zauzele položaje na brdima oko Bani Valida, kao i da se oko grada nalazi priličan broj tenkova i višecevnih raketnih bacača, što dodatno srozava entuzijazam ustanika.


     Tu prednost Gadafijevih snaga pokušava da neutrališe avijacija NATO-a, koja praktično bez prestanka bombarduje položaje oko grada. Pre dva dana, u jednom takvom napadu ''kolateralne štete'', tvrde Gadafijeve snage, ubijeno je 37 civila. Ipak, pobunjenici tvrde da će frontalni napad na Sirt, kada počne, okončati građanski rat u Libiji za najviše nedelju dana.


     Pritvoreni Srbi se dobro osećaju


     TRIPOLI - Predstavnici Ambasade Srbije u Tripoliju posetili su juče petoricu državljana Srbije koji se nalaze u pritvoru u gradu Zintan, oko 150 kilometara od Tripolija, rečeno je Tanjugu u Ministarstvu spoljnih poslova.


     Kako je navedeno, srpski građani su dobro, nisu maltretirani, prema njima se postupa korektno i dobijaju hranu i vodu. Oni su takođe zamolili da predstavnici ambasade njihovim porodicama prenesu poruku da su dobro. 
Petorica srpskih državljana nalaze se u pritvoru u jednoj školi u Zintanu u kojoj je još oko 170 osoba iz više zemalja sveta, naveli su u MIP-u i dodali da su predstavnici Ambasade Srbije među prvima posetili svoje građane.


     Ambasada Srbije u Tripoliju je u stalnom kontaktu sa novim vlastim i nastaviće da ulaže napore kako bi se razrešila situacija ove petorice srpskih državljana, ističu u MIP-u.


     U Libiji još uvek nisu formirane strukture vlasti zbog čega je komunikacija i rešavanje ove situacije otežano.


     Rogozin: NATO zbog nafte u Libiji


     BRISEL - Ruski ambasador u sedištu NATO-a u Briselu Dmitrij Rogozin izjavio je juče da rat u Libiji predstavlja glavni strateški pomak za Severnoatlantsku alijansu koja je sada fokusirana na obezbeđivanje snabdevanja Zapada naftom i gasom, preneo je AP. Rogozin je rekao da je rat pokazao da se glavni interesi NATO-a sada više nalaze ''u zemljama severne Afrike i Bliskog istoka koje su bogate naftom'' nego u daljoj ekspanziji na istok.


     Ruski diplomata je ocenio da je NATO intrvencija u Libiji bila legitimna, jer je njen cilj bio da zaštiti civile, ali je osnovni razlog bio pristup libijskoj nafti.

Нема коментара:

Постави коментар