среда, 6. јул 2011.

RAT U LIBIJI PLANIRAN JE GODINAMA RANIJE


     Nakon tri i po meseca terora, bombardovanja i uništavanja Libije zbog njenog bogatstva i moći, svaka imperijalistička država igra svoju ulogu u ovoj prljavoj i zlokobnoj igri.

     Francuska je konačno priznala, ono što odavno znamo da opskrbljuje plaćenike sa automatskim oružjem, raketnim bacačima, jurišnim naoružanjem i protivtenkovskim raketama i ko zna sa čime još. Tome je saveznik i Katar, kao i sam Pentagon. Sredinom marta je Njujork Tajms objavio da su separatisti dobili oružje spolja ne objavljujući imena država koje su ga poslale.

     Mesecima su SAD i Britanija obučavale specijalne snage u onome što je NY Times nazvao "centrima za stručno osposobljavanje". U stvari osposobljavanje i naoružavanje separatista je počelo daleko pre bombardovanja. Američki rat je planiran mesecima ranije, možda i godinama. Obama je samo odabrao trenutak kad će ga pokrenuti.

     Čak i sam Međunarodni krivični sud je saučesnik u ovom zločinu protiv libijskog naroda. Njegov glavni tužilac Moreno-Okampo u stvari cilja žrtve, a ne Washington, London, Pariz. To je standardna praksa od Drugog svetskog rata.

     U medije je procurila i informacija da se američke vojne snage spremaju na kopnenu invaziju na Libiju. U stvari, ti planovi su postojali mesecima pre napada. Aaron Dykes, saradnik Infowars-a tvrdi da "Uznemirujuće je da dolaze informacije iz redova stacioniranih u Texasu da Amerika planira pokrenuti invaziju na Libiju do oktobra".

     Pored toga, on tvrdi da specijalne snage dolaze u naredne dve nedelje. Sveukupno, 30.000 vojnika je uključeno u ovu akciju. "Brojni pozivi i mejlovi od vojnog osoblja potvrdili su ovo. Među tim snagama je britanski SAS (specijalne snage), a oficir američke vojske potvrdio je da su američki Rendžeri već u Libiji."

     Neki neimenovani izvori tvrde da su 2 američka vojnika poginula u borbi, ovo neće priznati ni Obama ni Pentagon, a američki mediji će zataškati.

     Dok je uveravao Kongres da Amerika neće biti angažovana u kopnenim napadima, Obama je lagao. Sjedinjene države su tu, mesecima pružaju podršku, obuku, a možda američki vojnici i sami učestvuju u borbama protiv libijske vojske.

     Američki napadi na Libiju ne jenjavaju i ne pokazuju znakove da će se brzo završiti. Obama, kandidat za mir, čini se da je ratoborniji od svojih prethodnika.

     "Planiramo da opkolimo Gadafija"

      Pobunjenici u Libiji se približavaju glavnom gradu. Za Dojče vele govori Moktar Milad Fernana, glavni zapovednik pobunjeničkih snaga u zapadnoj Libiji, u svom štabu u Zintanu.

     Dojče vele: Kada i kako ste postali glavni zapovednik pobunjenika na zapadnom frontu?
     Moktar Milad Fernana: Bio sam pukovnik u libijskoj armiji, ali sam promenio stranu kada je počela revolucija. Ubrzo zatim, oslobođeno je pet mesta u regionu Nafuza i svako mesto je formiralo svoj Savet pobunjenika. Područje pod mojom kontrolom obuhvatalo je planinski lanac Nafuza, Tripoli i područje između glavnog grada i Tunisa.

Moktar Milad Fernana, glavni zapovednik
pobunjeničkih snaga u zapadnoj Libiji
     DW: Još uvek nosite obeležja režima koji želite da svrgnete. Nije li to čudno?
     Fernana: Ja sam vojnik i kao takav moram da nosim uniformu – dok ne dobijem novu iz Bengazija. To će se desiti kada dobijemo ovaj rat.

     DW: Kako stoje stvari sa pobunjenicima ovde na zapadu?
     Fernana: Svako mesto ima savet kojim upravlja jedan komandant. Od 15. marta se sastajemo jednom nedeljno kako bismo koordinisali akcije. Saveti iznose svoje zahteve. Osim toga, komuniciramo i putem satelitskih telefona – normalne telefonske veze ne rade.

     DW: Kako izgleda Vaša strategija?
     Fernana: Najpre moramo osloboditi sve gradove koji se nalaze pod kontrolom Gadafijevih snaga. Tako ćemo moći da opkolimo neprijatelja. Naravno, moramo braniti i naše baze i štititi naše vojnike od novih napada. Gadafijeva snaga nije u njegovom oružju, već u ljudima koje upotrebljava kao živi štit.

     DW: Libijska prelazna vlada deli oružje stanovnicima gradova. Da li je tokom proteklih meseci došlo do porasta kriminala na područjima pod Vašom kontrolom?
     Fernana: Ne, naprotiv, stopa kriminala je od početka revolucije opala za 80 odsto. Situacija je pod kontrolom, jer smo u tesnim kontaktima sa plemenima u regionu. Do sada, koliko mi znamo, nije bilo ni zloupotrebe oružja, ni pljačkanja napuštenih kuća.

     DW: Kako postižete da NATO bombarduje baš pozicije koje vi želite da osvojite?
     Fernana: To je, nažalost, spora procedura – kao i sve što se organizuje u Bengaziju. Ovde na zapadu bismo radije sve direktno dogovarali sa NATO.

     DW: Pre nekoliko nedelja, napravili ste avionsku pistu u blizini grada Džadua. Da li je već koristite?
     Fernana: Jedna od najvažnijih stvari za nas je da obezbedimo snabdevanje iz Bengazija. Zbog toga smo napravili tu pistu. Do sada smo je testirali samo jednom – isprobao je jedan prazan teretni avion – ali još nismo dobili nikakve pošiljke iz Bengazija.

Narod u Rudžbanu slavi oslobođenje
na tenku koji su pobunjenici zaplenili
od Gadafijevih snaga
     DW: Je li to razlog zbog koga Francuska svoje isporuke oružja jednostavno baca iz vazduha?
     Fernana: Često razgovaram sa vođama pobunjeničkih saveta i do sada nisam čuo ni za jedan slučaj da su nam bacali oružje iz vazduha. Po tome vidite da se ovde vodi i rat informacija.

     DW: Kritičari kažu da ste do sada imali uspeha samo zbog geografskih uslova – jer su ovde brda. No, put koji vodi za Tripoli, nalazi se u ravnici. Smatrate li da to može da dovede do zastoja, kao što je to po svoj prilici bio slučaj u Bregi ili Misrati?
     Fernana: Bez sumnje će nam biti teže, ali ja sam optimista kada je reč o našim budućim akcijama u dolini. Mi se već sada tamo borimo – samo 70 kilometara od kapija Tripolija, i imamo svoje ljude u svako mestu na putu do tamo. Ako sve bude išlo prema očekivanjima, zauzećemo Tripoli za tri nedelje.

     DW: Odnosi između Arapa i Berbera u području Nafuze uvek su bili zategnuti. Ima li to uticaja Vaše ljudstvo?
     Fernana: Gadafi je godinama pokušavao da zatruje odnose između te dve grupe. Ali, danas se borimo rame uz rame kako bismo ga svrgnuli sa vlasti. Osim toga, neka arapska plemena iz regiona Nafuza uvek su imala bolje odnose sa Berberima nego sa susednim arapskim klanovima. Danas se Arapi i Berberi bore zajedno na frontu. Među njima nema problema.

     DW: Kakvu ulogu će imati armija kada prođe rat?
     Fernana: Gadafi će učiniti sve kako bi nas porazio. Siguran sam da bi se u očajanju obratio i ektremistima Al Kaide. Čak i kada rat prođe, opasnost od islamista će i dalje biti velika. Centralni zadatak u novoj Libiji će biti zaštita civila od te opasnosti.

     DW: Vlada i opozicija optužuju jedna drugu da angažuju plaćene vojnike iz drugih zemalja. Ima li takvih pod Vašom komandom?
     Fernana: Mi znamo da Gadafi plaća takve vojnike, jer neki od njih su sada u našim zatvorima. Osim toga, mnogi zarobljenici su nam rekli da takvi plaćenici posebno prete onima koji žele da prebegnu u naše redove. Angažovali plaćenike ili ne, siguran sam da ste Vi već saznali da su naši vojnici svi odreda – Libijci.
(Intervju: Karlos Zurtuza, 05.07.2011.)

Нема коментара:

Постави коментар