Protesti u Čileu
Santjago - Najmanje 30 osoba je povređeno u Santjagu u sukobima policije i studenata, koji već pet meseci protestuju zahtevajući reforme u obrazovanju.
Sukob je izbio kada je policija upotrebila suzavac i vodene topove da bi rasterala nekoliko hiljada studenata.
Među povređenima je 25 policajaca. Lokalni zvaničnici su saopštili da su 132 osobe, većinom maloletnici, uhapšene zbog "narušavanja javnog reda, uništavanja imovine i napada na policiju".
Iako su gradske vlasti dozvolile protest, demonstranti su odlučili da promene mesto okupljanja, a za sukob optužuju jedni druge, prenela je agencija AFP.
Lideri studenata su u sredu prekinuli pregovore sa vladom, optuživši je da nije dovoljno učinila po pitanju finansiranja školskog sistema.
Studenti u Čileu traže da država preuzme kontrolu nad javnim školskim sistemom, za koji smatraju da nije dovoljno finansiran i da je duboko nepravedan.
Studenti protiv Pinočeovog obrazovnog sistema
U Santjago de Čileu se dešava obrazovni prevrat. Na ulice je izlazilo i po 100.000 studenata koji su protestovali protiv obrazovnog sistema. Već četiri meseca većina univerziteta u zemlji ne radi, baš kao i mnoge škole.
Konačno kraj obrazovnom sistemu Pinočeja, skandiraju studenti na ulicama Santjago de Čilea. Studenti, učenici i profesori marširali su oko 40 puta od aprila. Oni traže reformu obrazovnog sistema koji u Čileu 30 godina nepromenjeno funkcioniše, od diktature Augusta Pinočea. Ikona protestnog pokreta, vođa studenata Kamila Valjeho kaže:
"Ponovo smo osvojili ulice ne da bismo ih uništili, već da bismo ih iskoristili za izgradnju nečeg novog. Razum će nas daleko odvesti, obrazovanje će ponovo biti stvar države. Hoćemo demokratsko, besplatno i kvalitetno obrazovanje", kaže Kamila Valjeho, vođa studenata i ikona protestnog otpora.
Ova 23-godišnja studentkinja geografije, u međuvremenu sedi za istim stolom sa najmoćnijim ljudima u zemlji. 89 odsto stanovništva u Čileu podržava zahteve protestnog pokreta. Popularnost predsednika Sebastijana Pinjere drastično je opala. On se izdaje za zaštitnika studentskih prava, ali je pod ogromnim pritiskom: "Studenti su mladi, i hvala Bogu idealisti, ali i vrlo nestrpljivi. Oni vole odmah da promene ono što se taložilo 20 godina. Mi kao vlada delimo taj idealizam i nestrpljivost, ali moramo biti i realni. Nemoguće je odmah promeniti čileanski obrazovni sistem", kaže Pinjera.
Pregovori počeli u četvrtak
Ipak, studenti su postigli polovičan uspeh. Vlada je odlučila da sa predstavnicima studenata sedne za sto i razgovara o finansiranju obrazovanja. Glavna tema je novac. U školama i univerzitetima u Čileu za kvalitetno obrazovanje mora se izdvojiti ogroman novac. Banke od toga mnogo zarađuju. Mladi ljudi poslovni život započinju sa brdom dugova.
Neki studenti stupili i u štrajk glađu
Ipak, predsednik Pinjera odbija zahtev za besplatnim obrazovanjem. "To je san kojeg nema nigde u svetu. Naš predlog je besplatno obrazovanje za učenike kojima je to neophodno."
Studenti su uspeli da izdejstvuju pravo glasa kada je reč o budžetu za obrazovanje. "Prvo moramo da poznajemo nacrt budžeta. Rečeno nam je da ćemo, kada budemo razgovarali s vladom, imati uvid i u nacrt koji onda možemo i da menjamo", kaže Kamila Valjeho.
Jedinstven slučaj. Studenti će u najmanju ruku biti konsultovani kada je reč o budžetu. Ali ministar obrazovanja Felipe Bulnes postavlja uslove: "Važno je da se učenici i studenti najpre vrate nastavi. Predaćemo im nacrt budžeta za obrazovanje, čim on bude stigao do parlamenta i time bude bio dostupan svim Čileancima."
Ipak, 200.000 đaka i studenata neće se tako brzo vratiti nastavi. Kamila Valjeho je već istakla da neće odustati od sve veće mobilizacije u zemlji. Sukob oko obrazovanja u Čileu bi mogao da potraje.
(Hulio Segador i Ivana Ivanović)
Нема коментара:
Постави коментар