среда, 7. септембар 2011.

AMERICI TREBA TREĆA PARTIJA


     Da li je u američkom Kongresu neophodna bar još jedna stranka?


Da li je u američkom Kongresu
neophodna bar još jedna stranka?
     Američki Kongres završio je letnju pauzu, kongresmeni i senatoru su ponovo na poslu iako ih većina Amerikanaca najradije više ne bi gledala u poslaničkim foteljama. Već postoji jedna ozbiljna inicijativa…

     Americi ne cvetaju ruže. Nezadovoljstvo politikom i političarima oseća se u svakom delu Sjedinjenih Država: "Provode više vremena svađajući se nego brinući o američkom narodu i privredi", misli 72-godišnji farmer Džim Mejd iz Ajove. "Treća partija je dobrodošla jer postojeća elita u Vašingtonu misli isključivo partijski", kaže Bejli Harli iz Minesote.


     Sve više građana deli to mišljenje. Nije normalno da u prodavnici postoji izbor između 60 vrsta muslija, a da na političkoj sceni postoji samo izbor između demokrata i republikanaca. Neke grupe već žele da se etabliraju kao treća politička snaga u zemlji – pojedine žele da budu prava stranka, druge samo da ponude svoje kandidate na izborima.


     Dobro finansirane grupe


     Stručnjaci primećuju da su neke od ovih grupa izuzetno dobro finansirane. Iza njih stoje bogataši kojima je dosta dvopartijskog sistema. Jedan od njih je i Peter Ekerman koji finansira grupu "Amerikans Elekt". Ova grupa je trenutno hit u Americi. "Tražimo kandidata koji neće robovati partijskim interesima", kaže Ekerman.


     Potraga se obavlja na internetu. Bilo koji građanin SAD može da se registruje, debatuje, predlaže kandidate, a ova mreža treba da u junu sledeće godine odabere predsedničkog kandidata. On može biti vanpartijska ličnost, ali može biti i demokrata ili republikanac – jedini uslov je da radi iznad partija i njihovih principa. "Ozbiljni smo, ime našeg kandidata će biti na glasačkim listićima u 50 država", navodi Ekerman.


     Ako može u Kaliforniji, što ne može svuda?


     Ambiciozan plan, ako se zna da u Americi nezavisnim kandidatima nije lako jer su dve velike partije krojile izborna pravila. Ali "Amerikans Elekt" je već prošao najteži ispit – u Kaliforniji je sakupljeno 1,6 miliona potpisa što garantuje da će njihov kandidat smeti da nastupi u toj državi. "Ako je uspelo u Kaliforniji, uspeće svuda", kaže finansijer pokreta.


     Prošli put je nezavisni kandidat igrao bitnu ulogu 1992. godine – bio je to Ros Perot koji je osvoji 19 odsto glasova. Uspeh "Amerikans Elekta" zavisiće od imena kandidata – govorilo se o generalu Dejvidu Petrusu koji je ipak otišao na čelo CIA i neće ulaziti u politiku. Mnogi potencijalni birači su već razočarani pokretom jer mu se zamera netransparentnost finansija. Takođe, kandidata na kraju određuju čelnici pokreta, a ne običan narod.
(Sabine Miler i Nemanja Rujević, 07.09.2011.)

Нема коментара:

Постави коментар