
Zelena plastika ili bioplastika proizvodi se uglavnom od biljaka kao što su šećerna trska, pšenica, kukuruz ili krompir, ali isto tako i iz biljnih ulja. Već sada teško da postoji predmet u domaćinstvu za koji se ne radi na razvoju zelene plastike – od kućišta za mobilne telefone, plastičnih tanjira, preko cipela i pelena, pa do torbi za kupovinu i saksija…
Za eksperte to je samo logičan nastavak povećane potražnje za organskom hranom u poslednjih nekoliko godina. "Danas je mnogo bolje raditi na razvoju 'bio-imidža' neke kompanije nego nekog konvencionalnog. Mnogo je profitabilnije", kaže Norbert Fel, portparol kompanije "Duales Sistem" (Duales System GmbH) koja se bavi sistemom reciklaže otpada u Nemačkoj pod nazivom "Zelena tačka" (Der Grüne Punkt). "Važno je znati da ljudi u supermarketu radije kupuju bio-povrće spakovano u biološku ambalažu, nego ono koje se nalazi u plastičnom pakovanju."
Šećerna trska - dobra i za bioplastiku

Zelena plastika postala je "veliki biznis" i u Brazilu. Ta zemlja je vodeći svetski proizvođač šećera i naftna kompanija "Braskem" koristi etanol koji se dobija prilikom prerade šećerne trske za proizvodnju biopastike.
Plastika od šećerne trske

Na istraživanju novih načina proizvodnje koji ne bi stvorili takve probleme, radi se neprekidno. Nemačko-brazilski projekat na institutu "Senai-Klimatek" (Senai-Climatec-Institut) u Salvador de Bahiji podrazumeva proizvodnju plastike od otpada šećerne trske. Taj otpad obično se spaljuje čime se u atmosferu ispušta velika količina ugljen-dioksida. Cilj je da se tako dobijena plastika ubuduće koristi čak i u automobilskoj industriji.
Tržište još uvek malo

"Razlog za to je skupa proizvodnja, ali i bolje termo-mehaničke osobine klasične plastike", objašnjava Majkl Nionakis, stručnjak za polimere u evropskom zavodu za patente u Hagu.
Manje ugljen-dioksida?

"Činjenica da se neka plastika proizvodi iz obnovljivih resursa, ne znači automatski i da se time manje zagađuje okolina", kaže Gerhard Kotšik iz nemačkog Ministarstva za zaštitu životne sredine. "Treba razmotriti čitav proizvodni proces i tek onda se može reći da li je bioplastika više ekološka od klasične plastike."
Čini se da je sa svojom plastikom od otpada šećerne trske proizvođač iz Salvador de Bahije na dobrom putu.
Нема коментара:
Постави коментар