Kineski sudovi osudili su na smrtne kazne dvojicu poznatih privrednika zbog korupcije i pronevere.
Jedan je osuđen zbog nelegalnog fonda piramidalnih investicija, a drugi zbog korupcije i pronevere sredstava, javili su danas državni mediji.
Vlasnik firme za poslove sa nekretninama Đi Venhua osuđen je na najtežu kaznu zbog ilegalnih poslova prikupljanja novca za investicije u iznosu od 5,5 milijardi juana (870 miliona dolara), na koje je po principu piramidalne štednje davao nerealno visoku kamatu od preko 12 procenata.
Njegova firma Jintai ril estejt investment iz grada Lišui u istočnoj kineskoj provinciji Džeđiang, na nelegalan način je prikupljala sredstva i nudila visoku zaradu između 2003. i 2008. godine, objavio je list "Global tajms".
Đi i drugi partneri prikupili su sredstva od više od 15.000 investitora u Džeđiangu i centralnoj provinciji Hunan, govoreći im da će fondovi biti korišćeni za podizanje stambenih i poslovnih objekata i obećavali visok povraćaj uloženog kroz tada brz rast cena nekretnina.
Prevara je trajala dok vlasti nisu uhapsile vlasnike firme septembra 2008. nakon što je ona bankrotirala zbog svetske finansijske krize.
Lokalni sud je u ponedeljak osudio još pet ljudi umešanih u te malverzacije, uključujući troje Đijevih rođaka, od kojih su dvoje dobili odloženu smrtnu kaznu, a jedan doživotnu robiju.
U Kini se odložena smrtna kazna posle dve godine zbog dobrog vladanja obično zameni doživotnim zatvorom.
Preostalo dvoje zaposlenih u firmi je osuđeno na tri godine zatvora.
Ilegalne pozajmice ili zelenašenje je bilo široko rasprostranjeno u Kini nakon što su vlasti ograničile kredite zbog visoke inflacije, pa su banke favorizovale velika državna preduzeća i ostavljale bez kredita male privatne kompanije.
Sud u Šangaju osudio je na smrtnu kaznu bivšeg predsednika državne šangajske farmaceutske grupe zbog korupcije i pronevere sredstava u slučaju koji je izazvao i zabrinutost za bezbednost lekova.
Sud je Vu Đianvena osudio na najtežu kaznu zbog primanja mita od 11,8 miliona juana (1,9 miliona dolara) i pronevere 33,5 miliona juana, oko 5,5 miliona dolara, objavio je list "Novosti kineskog biznisa".
Vlasti su takođe zaplenile Vuovu imovinu koja se sastojala i od računa u stranim bankama, piše list bez navođenja iznosa.
Vu je uhapšen 2009. godine, a optužen je da je tokom deset godina 35 puta primio mito da bi njegova firma kupovala sirovine od određenih firmi. On je takođe davao isključiva prava prodaje lekova te firme određenim agentima, piše list.
Šangajska farmaceutska grupa je po prihodima treća najveća kineska kompanija za proizvodnju lekova.
Нема коментара:
Постави коментар