Neiformisanost građana o samom pojmu i značenju reči "decentralizacija" predstavlja veliki problem s obzirom na to da oni nisu upoznati sa pogodnostima koje im donose regionalizacija i decentralizacija, što dovodi do nedostatka njihove veća aktivnosti, ali i do nečeg možda još i goreg – do stvaranja protivljenja ovome predstavljajući pojmove kao nešto izuzetno loše po naciju, kao nešto što će "državu razbiti na komade i učiniti je manjom i jadnijom nego što jeste". Zabluda kojom je zavedena većina stanovništva mora se iskoreniti jer, ako je svima dobro znano da, se glavni grad u centralističkom društvu favorizuje, onda je logičan zaključak da se to negativno mora odraziti na ostatak zemlje. Ipak, veći je problem što mnogi to smatraju prirodnom posledicom modernizacije i društvenog napretka. Politička decentralizacija zemlje trebalo bi da bude prioritet broj jedan bilo koje vlasti zainteresovane za demokratizaciju društva. U praksi to bi značilo da niži nivoi vlasti, odnosno opštine, gradovi i regioni, imaju mogućnost da odlučuju o onome o čemu danas odlučuju centralni državni organi. Podrazumeva se da opštine i gradovi imaju sopstvenu imovinu i finansijsku autonomiju što sada nije slučaj.
Glavnu prepreku decentralizaciji Srbije predstavlja nedostatak političke volje. Decentralizacija ne pogoduje visokim državnim funkcionerima jer se njima ograničava finansijska i politička moć, a građani se koriste kao posredni razlog jer je slab dotok informacija do njih. Zakon o ravnomernom razvoju koji je Skupština Srbije usvojila izgleda da ima, jedino funkciju da omogući prihvatanje sredstava iz predpristupnih fondova EU dok se stvarna regionalizacija odlaže. Umereno jačanje lokalnih samouprava samo je jedan od političkih poteza kojim se izbegava uvođenje srednjeg nivoa vlasti što dovodi do toga da centralna vlast zadrži ingerencije na teritoriji izvan Beograda.
Istinska decentralizacija dovela bi do mogućnosti da lokalne vlasti rade na lokalu a da centralna vlast usredsredi svoje funkcije. Centralna vlast ne može znati bolje situaciju na lokalu od lokalne vlasti, a pogodnost lokalnih izbora umesto državnog postavljanja lokalnih funkcionera jeste u tome da su lokalni birači zainteresovaniji za rad lokalnih zvaničnika jer mogu da ih smene.
Нема коментара:
Постави коментар