петак, 17. јун 2011.

FK "VOJVODINA" – NA KORAK DO VEKA

     Javna tribina "FK Vojvodina, na korak od veka", prva takva posvećena fudbalskim pitanjima, pružila je neke odgovore, ali i postavila mnoga pitanja na koja za sada nema odgovora.

     Organizator, Savet za sport Lige socijaldemokrata Vojvodine, stranke koja je artikulisala inicijativu Vojvodine da bude izuzeta iz privatizacije proglašavanjem kluba od izuzetnog značaja za Novi Sad, što je novosadska Skupština u maju i usvojila, naveo je da je cilj da se vidi gde je klub bio, gde je sad i kakva mu je budućnost.

     Za tri godine FK Vojvodina slavi vek postojanja, a učesnici su se složili da bez osvajanja titule jubilej neće imati potrebnu težinu. Za takav uspeh neophodno je jedinstvo fudbalskih radnika u Vojvodini, jer, kako je naveo bivši predsednik kluba Jovan Smederevac, bez zaštite kluba u pokrajinskom i državnom savezu, čime bi se omogućila regularnost, takav cilj je nemoguće ostvariti.

     Tročasovna tribina održana je u velikoj sali Skupštine Novog Sada, gde je predsednik novosadske Supštine Aleksandar Jovanović istakao da je Vojvodina jedna od znamenitih gradskih institucija i da nema mnogo klubova sa takvom tradicijom.

     – Vojvodina nije samo gradski klub, ona je više od toga. Ne želim da Novi Sad bude za pokrajinu ono što je Beograd za Srbiju i nadam se da će i Sombor, Sremska Mirovica i Pančevo imati jake klubove, jer će to koristiti i Vojvodini. Reći ću samo da je sramota za naše državnike da podržavaju isključivo dva kluba koji smeju da osvajaju domaće titule – naglasio je Jovanović. 




     Na tribini je govorio i član Gradskog veća zadužen za sport i omladinu Aleksandar Kravić i tom prilikom istakao da je Fudbalski klub "Vojvodina" "brend" Novog Sada i da se kao takav mora spasiti od "vihora ovih kriza koje su nas snašle".
     – Vrlo često se stvari koje su deo naše istorije i tradicije nipodaštavaju i odbacuju, i naša je ideja da radimo na tome da se značaj "Vojvodine" nipošto ne izgubi. Treba praviti kompromise, ali ne smemo dozvoliti da se Klub prepusti pojedinačnim interesima – izjavio je Kravić, i naveo primer Košarkaškog kluba "Vojvodina" koji je sličnim inicijativama spašen.

     On je podsetio i da je grad uložio dosta u renoviranje stadiona, da su rekonstruisana atletska borilišta, podignuta jugoistočna tribina, postavljen savremeni semafor i sada i reflektori.

     – Ostaje nam da renoviramo istočnu i jugozapadnu tribinu i stavimo krov nad svim tribinama. Tada će to biti najbolji i najlepši stadion u državi – rekao je Jovanović.

     Član Gradskog veća za sport Aleksandar Kravić rekao je da je izuzimanje iz privatizacije kluba pokušaj da se ne dozvoli da Vojvodina nestane u vihoru privatizacije i da se olako prepusti nečijim interesima koji bi je tretirali kao robu.

     Nakon predstavljanja bogate istorije kluba i projekcije filma "Zlatne godine", koji je snimljen povodom 50 godina Vojvodine, istaknuto je da je Vojvodina jedan od retkih klubova koji je nastao "odozdo", koji je zadržao svoje ime kroz devet država u kojima je postojao, i, kako je naveo autor nekoliko monografija kluba Borivoje Milosavljević, sada je potreban konsenzus svih građana da se pomogne najstarijem prvoligašu, koji je nastao kao želja naroda i sada te želje treba ispuniti. On je dodao da je sto godina postojanja Vojvodine jubilej od značaja ne samo za Novi Sad i pokrajinu, već i za celu državu, čiji je Vojvodina brend.

     Sekretar kluba Radisav Rabrenović istakao je da su Zakonom o sportu definisane samo obaveze sporta prema državi, a ne i obrnuto. Po njegovim rečima, želja uprave kluba bila je da se Vojvodina izuzme iz privatizacije, što je novosadski parlament učinio, a da je to podržao i pokrajinski sekretarijat za sport, što je dokaz da Vojvodina pripada celoj pokrajini.

     – Nadam se da će nakon ovoga gradski i pokrajinski čelnici uzeti učešće u radu kluba, kao što se i nadam da će klub od sada dobijati novac od Novog Sada i pokrajine. To nije samo naša potreba, već svih klubova koji promovišu i razvijaju sport – rekao je Rabrenović.

     Rabrenović je naveo i da se Vojvodina bori pošteno za svaki bod, ali da su "favorizovani državni projekti legalizovali silu pri osvajanju bodova".

     – U finalu kupa Vojvodina je rekla da više tako neće moći. Sport je viteštvo, a ne otimačina. Mi nećemo stati samo na tome. Donećemo odluke koje će dalekosežno i bitno uticati na fudbal u Srbiji. Nećemo dopustiti da naš rad i muka budu poklonjeni nasilnicima – izjavio je Rabrenović.

     Od daljih planova, Rabrenović je naveo da će klub napraviti teren sa veštačkom travom punih dimenzija u FC "Vujadin Boškov", da će obeležavanje veka postojanja biti na nivou, da će biti osnovan muzej kluba na Stadionu "Karađorđe" i biće otvorena klupska prodavnica. U jubilarnoj 2014. godini, Vojvodina će igrati u retro dresovima iz 1933. godine, najavio je Rabrenović i dodao da će zaslužni igrači i legende kluba uskoro dobiti svoju ložu na stadionu.

     Prevremeni izbori

     Na tribini je provejavao zajednički stav da je Vojvodina nakon događaja u finalu Kupa ostala bez podrške gradskog i pokrajinskog fudbalskog saveza. Konkretne primedbe na rad saveza i predlog rešenja dao je nekadašnji igrač i međunarodni sudija Zoran Arsić, koji je izjavio da iz Subotice svi podržavaju Vojvodinu i Novi Sad da postanu pokretači razvoja fudbalske Vojvodine, da predlože konkretne mere i da se ne dopusti više da fudbalska Vojvodina nema svojih predstavnika u FSV i FSS.

     – Podržavam predlog Vojvodine da se sprovedu prevremeni izbori na svim nivoima u fudbalskoj organizaciji. Za FSV prvi kriterijum za kandidata mora biti da živi u Vojvodini. Šta su FSS-u uradili za 20 godina za fudbal u Vojvodini? Ako je lustracija negde potrebna, onda je to fudbal, jer su ovde navikli da žive od fudbala, a ne za fudbal. Mi moramo da biramo program, a ne ime i prezime – istakao je Arsić.

     Po njegovim rečima, Vojvodina je u finalu Kupa istrpela najveću nepravdu u fudbalu, a kao krivca je označio FSS, koji nije u stanju da organizuje jednu utakmicu godišnje, a onda da za to okrivi FK Vojvodinu.

     – Kada je Proleter iz Zrenjanina propao – država je ćutala. Kada je ubijeno 12 predsednika fudbalskih klubova i generalni sekretar FSS – država je ćutala. Sada svi treba da podržimo borbu Vojvodine. Hvala što otvarate oči i što se u fudbalskom mraku nazire svetlost – istakao je Arsić.




     Na tribini su još pričali generalni sekretar FK "Vojvodina" Radisav Rabrenović, koji je govorio o planovima ovog kluba, kao i nekadašnji internacionalni fudbalski sudija Zoran Arsić, koji je naglasio da ovakve tribine pokazuju pravu društvenu odgovornost. Pored pomenutih u debati su učestvovali istoričar Petar Đurđev, autor nekoliko monografija o FK "Vojvodina" Bora Milosavljević i direktor Arhiva grada Bogoljub Savin. Diskusiji su se priključili prisutni, među kojima je bilo kako sportskih radnika, tako i prijatelja kluba i simpatizera.
     Tribinu "FK Vojvodina – na korak do veka" organizovao je Savet za sport GrO LSV NS, a predsednik tog Saveta Pavle Gantar je bio jedan od učesnika u izradi usvojene inicijative da se novosadski klub izuzme od privatizacije.

Нема коментара:

Постави коментар