Širenju infekcije bakterijom ešerihija koli u Nemačkoj ne vidi se kraj. Mr. Igor Kljujev tvrdi da su Nemački nalazi najverovatnije tačni.
Zaraza viđena mikroskopom |
Stotine preživelih pretrpelo je teška oštećenja bubrega i moći će da živi samo uz doživotnu dijalizu.
Poreklo bakterija još je nejasno, jer su naknadno demantovane sve tvrdnje instituta "Robert Koh" da je bakterija pronađena na španskom krastavcu i paradajzu, nemačkim klicama pasulja i holandskim klicama repe.
Opasnost u Srbiji
Korišćenje fekalnih voda za zalivanje povrća i neispravnih organskih đubriva, neprestano preti izbijanjem zaraze u Srbiji. – Ešerihija i salmonela su bakterije fekalnog porekla i nepogrešivo ukazuju na nastanak ovakvih zaraza - kaže mr. Kljujev. – Smatram da je Srbija veoma rizična i da je neozbiljna fraza "leto je vreme crevnih infekcija", a da se prenebregava uzrok tih infekcija.
Međutim, da su nalazi uglednog instituta najverovatnije ispravni, smatra srpski ekspert mr. Igor Kljujev, sa Katedre za ekološku mikrobiologiju Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu. Tokom desetogodišnjih istraživanja zagađenja biljaka humanim patogenim bakterijama, on je upravo u institutu "Robert Koh" eksperimentisao sa ešerihijom koli.
– Stručnjaci ovog instituta sigurno nisu izašli u javnost sa paušalnim tvrdnjama – kaže mr. Kljujev. – Sigurno je, međutim, da postoje pritisci na stručnjake, jer je došlo do velikih turbulencija na unosnom tržištu hrane. Očigledno je da zaraza jenjava baš zato što ljudi prestaju da kupuju sumnjivo povrće, a kasniji demantiji su kompromisno rešenje, da se potrošači obaveste, a da ne budu okrivljeni svi proizvođači hrane.
Ovaj ekspert dao je mikroskopske snimke patogenih bakterija koje žive u unutrašnjosti povrća tako da se ne mogu ukloniti uobičajenim pranjem.
– Moje mikrografije dokazuju da ešerihija koli može da dospe u unutrašnjost zelene salate i klijanaca kukuruza ako se tokom gajenja navodnjavaju vodom koja sadrži ovu bakteriju – kaže Kljujev. – Američki naučnik Solomon je 2002. dokazao postojanje baš enterohemoragične ešerihije koli u unutrašnjosti zelene salate koja je tretirana đubrivom koje je sadržalo ovu bakteriju. Upravo zbog ove opasnosti u svetu se sve veći značaj posvećuje ekološkoj mikrobiologiji, jer velike epidemije izbijaju i u najrazvijenijim državama, kao u slučaju zaraze salmonelom preko inficiranog paradajza u SAD. Nemam informaciju da li i ko radi mikrobiološke analize povrća kod nas, ali znam da sa našom katedrom niko od zvaničnih institucija nije kontaktirao.
B. Subašić, Novosti (13.06.2011.)
Нема коментара:
Постави коментар