BEČ- Optuženi za ratne zločine počinjene tokom Drugog svetskog rata na prostoru bivše Jugoslavije Milivoj Ašner preminuo je u 98-oj godini života u Klagenfurtu.
Prema pisanju austrijskog dnevnika "Kerntner tagescajtung", Ašner je umro prirodnom smrću u domu za stara lica.
Inače, Ašner je važio za jednog od najtraženijih ratnih zločinaca iz doba Drugog svetskog rata. On je negirao sve optužbe, a austrijske vlasti su odbile njegovo izručenje Hrvatskoj.
Naime, Ašner je optužen da je kao bivši šef ustaške policije u hrvatskom gradu Požega od 1941. do 1945. odgovoran za deportaciju i ubistvo stotine Srba, Jevreja i Roma.
Nakon rata on je pobegao u Austriju, gde je živeo pod imenom Georg Ašner u Klagenfurtu. U Austriji je 2004. pokrenut postupak protiv Ašnera zbog optužbe da je počinio genocid, a 2005. je usledio zahtev Hrvatske za izručenje.
Austrijske vlasti nisu odobrile zahtev za izručenje Ašnera i obustavljeni su svi sudski postupci protiv njega zbog lošeg zdravstvenog stanja.
Međutim, novinari britanskog "Sana", za vreme održavanja Evropskog prvenstva u fudbalu 2008. u Klagenfurtu, naišli su na Ašnera i opisali ga kao osobu koja je jasno pri svesti, suprotno od onog što su tvrdili austrijski veštaci.
Istoričar Alen Budaj otkrio je da je Ašner od maja 1941. do februara 1942. bio šef policije u Požegi, a Centar "Simon Vizental", pozivajući se na Budaja i više od 10 svedoka koji su potvrdili Ašnerovu ulogu, stavio je Ašnera na svoj popis najtraženijih nacističkih ratnih zločinaca.
Ašner je u razgovoru za austrijski časopis Profil 2004. godine i sam izjavio da je samo devet meseci nakon obuke postavljen za komandanta policije u Požegi, tvrdeći da su ga ustaše, zato što je u tom svojstvu progonio pripadnike ustaškog pokreta koji su učestvovali u pljačkama, mesecima progonile i zatvarale.
Ašner je nedavno priznao i da je bio lokalni zvaničnik u Požegi, tvdeći da se lojalnim građanima ništa nije dešavalo, a da su nelojalni građani bili deportovani u svoje domovine, a ne trpani u logore, jer je to bilo preskupo.
Austrija je dosad odbijala hrvatski zahtev za izručenje jer su sudski eksperti Ašnera proglašavali nesposobnim za ispitivanje i praćenje sudskog postupka.
Poslednji atest veštaka predat je maja prošle godine i u njemu je lekar tvrdio da je Ašner oboleo od demencije i da ne može da mu bude suđeno.
Нема коментара:
Постави коментар