четвртак, 16. јун 2011.

SUĐENJE OSUMNJIČENOM NACISTIČKOM RATNOM ZLOČINCU ŠANDORU KEPIRU


     Suđenje osumnjičenom nacističkom ratnom zločincu Šandoru Kepiru nastavljeno je danas u Budimpešti svedočenjem osobe čija je baka ubijena tokom racije u Novom Sadu 1942. godine.


     Svedok, profesor istorije, koji je zahtevao da mu se ne otkriva identitet, rekao je da su njegovu baku ubile trupe pod Kepirovom komandom.


     On je dodao da je imao deset godina kada je sa porodicom nateran da se javi u vojni sud u Novom Sadu, dok je u kući ostala njegova bolesna baka, javlja agencija AFP.


     - Kada smo se vratili kući našli smo tragove krvi, delove kostiju i mozga. Moj ujak je vikao pola sata 'ubili su mi majku' - ispričao je svedok.


     Porodica je kasnije saznala da je telo ubijene starice jedno vreme bilo ostavljeno na ulazu u kući, ali nikada posle toga nije nađeno.


     Sudsko veće je odlučilo da se nastavak suđenja odloži do 20. juna kada će biti određen datum nastavka.


     Presuda se očekuje početkom jula.


     Kepiro (97) je jedan od poslednjih osumnjičenih nacističkih zločinaca koji je živ. On se tereti da je učestvovao u masakru više od 1.200 Srba i Jevreja u Novom Sadu od 21. do 23. januara 1942. godine.


      - Šandor Kepiro je u vreme kada se u Novom Sadu događala racija već bio pravnik. U januaru 1942. godine dobio je naredbu da nešto uradi, i svestan težine toga što se od njega traži zahtevao je da naredbu dobije napismeno. Odgovor je bio da se takve naredbe daju samo usmeno. Bez obzira što je Kepiro znao da je to nemoralna i nezakonita naredba, on nije odbio da je izvrši. Nije ga zanimala sudbina nevinih ljudi, žena i dece koji su odvedeni na obalu Dunava i brutalno ubijeni - objašnjava lovac na nacističke zločince i direktor centra "Simon Vizental", Efraim Zurof.


     Srbija je pokazala dobre rezultate


     Na listi najtraženijih preživelih nacističkih ratnih zločinaca, kako prenosi Beta, nalazi se i Milivoj Ašner, koji je u Austriji i tereti se za zločine nad Srbima, Jevrejima i Romima u Hrvatskoj. Hrvatska je tražila njegovo izručenje, dok je od Sjedinjenih Američkih država Srbija tražila izručenje Petera Egnera, optuženog za ubistvo 17.000 civila u Beogradu. Najtraženiji su Alojz Bruner koji živi u Siriji, a odgovoran je za deportaciju desetina hiljada austrijskih, grčkih, francuskih i slovačkih Jevreja u koncentracione logore. Na listi je i Aribert Hajm, koji je u konc logorima u Mauthauzenu ubijao zarobljenike smrtonosnim injekcijama. Njegova lokacija je nepoznata. Australijske vlasti su pristale da Mađarskoj izruče Karolja Zentaija, koji je ubio danskog novinara, borca protiv nacista. Imena koja se nalaze na ozloglašenoj listi jesu i Samjuel Kunc, Adolf Štorms, Klas Karl Faber, Algimantas Dailide i Mihail Gorškov.


     Srbija je u izveštaju centra "Simon Vizental" dobila dobru ocenu za svoj program istrage i praktične rezultate u gonjenju nacističkih ratnih zločinaca, a nalazi se u grupi B. Vrlo uspešne zemlje u grupi A, jesu Nemačka i SAD. Najgore ocene dobile su Australija, Mađarska, Litvanija i Ukrajina, kao zemlje u kojima nema političke volje za krivično gonjenje optuženih. 

Нема коментара:

Постави коментар