среда, 7. март 2012.

KUBA POČINJE DA TESTIRA NOVU VAKCINU PROTIV AIDS-A I NA LJUDIMA


     Kubanski najstručniji tim biotehničara objavio je da je njihova nova AIDS vakcina uspešeno testirana na miševima i da su spremni uskoro početi sa testiranjem na ljudima, vodeći istraživač rekao je na konferenciji za biotehnologiju koja se održala juče u Havani.
slika: Nakon uspješnog testiranja na miševima, Kuba počinje testirati novo cjepivo protiv AIDS-a na ljudima
     "Nova AIDS ogledna vakcina već je uspešno testirana na miševima i sada pripremamo malu, kontrolisanu, fazu kliničkog ispitivanja na HIV pozitivnim pacijentima među kojima bolest još nije u uznapredovaloj fazi", rekao je istraživač Enrike Iglesias za AFP.
     Međunarodna konferencija "International Biotech Conference-Havana 2012" održava se u glavnom gradu Kube od juče. Pred publikom je rekao da je njihova vakcina, TERAVAC-HIV-1, dobijena od rekombinantnih proteina čiji je cilj "podsticanje odgovora stanice na HIV virus".
     Kuba, jedina jedno-partijska država na američkom kontinentu, troši preko 200 miliona USD svake godine na program prevencije AIDS-a, uključujući za sve pacijente besplatan tretman posebnim lekovima, od kojih su mnogi kubanske proizvodnje. Organizacija CIGB (Centar za biotehnički i genetski inženjering) objedinjuje 20 istraživačkih centara u Havani koji stoje iza jednog od glavnih kubanskih izvoznih sektora: biotehnički proizvodi i posebni lekovi. Mala karipska država godišnje izveze preko 400 miliona USD ovih posebnih proizvoda. Na konferenciji u Havani gostuje oko 600 naučnika iz preko 60 zemalja sveta uključujući i dobitnika Nobelove nagrade za hemiju - Pitera Agre iz SAD-a.
     Na Kubi je ceo zdravstveni sistem nacionalizovan i pod kontrolom države, važi za jedan od najefikasnijih na svetu. Direktan pokazatelj je i prosečno životno doba stanovnika koja je najveća u regiji, 77,7 godina - za poređenje, u SAD-u je 77,4 godine.


     Kuba takođe ima, širom zemlje, neke od najnaprednijih oftalmoloških klinika na svetu gde uspešno leče probleme sa vidom. Pojedine bolesti, koje dovode do slepoće, mogu se danas - gotovo ekskluzivno - lečiti samo na Kubi. Ministarstvo zdravstva navodi da je do sada 2 miliona ljudi, iz preko 30 zemalja sveta, došlo na Kubu da leči posebne probleme sa vidom. Dr. Reinaldo Rios, medicinski direktor oftamološkog instituta Ramon Pando Ferer u Havani, tvrdi da Kuba danas ima najnapredniju svetsku tehnologiju i najkvalifikovanije medicinsko osoblje u tom segmentu, ali i u gotovo svim drugim zdravstvenim sektorima.


     Zanimljiv je podatak da su kubanski naučnici izumeli vakcinu protiv vrste bakterijskog meningitisa B i time u potpunosti eliminisali tu opasnu bolest sa njihovog ostrva. Kubanska vakcina danas se koristi širom Latinske Amerike. Kada je 1999. izbila epidemija meningitisa B u SAD-u, američka vlada morala je da napravi "rupu u zakonu" da bi mogla uvesti vakcinu upravo sa Kube. Dali su posebno odobrenje za uvoz kompaniji SmithKline Beecham.


     Podsetimo, SAD je uveo rigorozni embargo Kubi još 1960. isti je na snazi i dan danas, uprkos žestokim kritikama od doslovno cele međunarodne zajednice embargo nikada nije podignut.
Embargo ima snažan uticaj na kubansku ekonomiju koja upravo zbog njega nije u stanju da dostigne još veći potencijal, ali i sada, pored sankcija, Kuba je pokazala svoju snagu pred celim svetom. Ako zaista stvore vakcinu protiv AIDS-a, a mnogi se danas slažu da ukoliko vakcina ikada bude izumljena, to će biti upravo na Kubi - to bi ujedno bio i najveći dokaz superiornosti aktuelnog političko-ekonomskog sistema koji je na Kubi doslovno ostao nepromenjen još od vremena kada su u Havanu ušli Fidel Kastro, Če Gevara i ostali istaknuti revolucionari.
(AFP | cadenagramonte.cu)

Нема коментара:

Постави коментар